Warto przeczytać
Douglas Reed: Kontrowersja Syjonu
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
- Odsłony: 8105
"For it is the day of the Lord's vengeance and the year of recompences for the controversy of Zion" - Isaiah 34:8.
"An event has happened, upon which it is difficult to speak and impossible to be silent" Edmund Burke, 1789.
Tłumaczenie Krzysztofa Edmunda Wojciechowicza
Oryginał po angielsku: knud.eriksen.adr.dk/Controversybook/
Published in 1978 by: Dolphin Press (Pty) Ltd, P.O. Box 3145, Durban, Natal, South Africa
Niniejsza przedmowa służy jedynemu celowi, a mianowicie zwróceniu uwagi czytelnika na niezwykłe okoliczności, w jakich książka ta została napisana, i w jakich ukryty przez ponad 20 lat manuskrypt ujrzał światło dzienne i został wreszcie opublikowany. Losy samej książki, zrelacjonowanej tutaj w skrócie, odzwierciadlają historię naszego stulecia i rzucają światło na walkę, praktycznie nie znaną szerszej opinii publicznej – zaciętą i nieustającą walkę o umysł ludzki.
Jeśli chodzi o resztę, Kontrowersja Syjonu mówi sama za siebie. Prawdę mówiąc, jedną z wyjątkowych zalet tej pracy, traktującej o historii rewizjonizmu i krytyce religii jest fakt, że otwarta na jakiej bądź stronie, od razu przemawia do czytelnika i pochłania jego uwagę. Każda prawie jej strona przekazuje przewodnią myśl książki, wykazującą zrozumienie i współczucie dla losu człowieka, przy jednoczesnej krytyce nieumiarkowanych i niebezpiecznych ambicji jego przywódców.
Znaczenie pracy tego rodzaju leży nie tylko w jej treści, ale po części i w osobie autora, jego kwalifikacji i reputacji. Jest nim Douglas Launcelot Reed, były korespondent Times’a w Europie Środkowej, który później zdobył wielką sławę swoimi książkami, jak Insanity Fair, Disgrace Abound, Somewhere South of Suez, Far and Wide, i kilkoma innymi. Dzieła te stokrotnie pomnożyły rozgłos, jakim się on cieszył jako jeden z czołowych korespondentów zagranicznych.
W latach bezpośrednio poprzedzających II Wojnę Światową, podobna przedmowa byłaby zbędna, gdyż nazwisko jego było na ustach wszystkich, jego książki rozchodziły się w setkach tysięcy egzemplarzy, a on sam był znany niezliczonej armii czytelników i wielbicieli w całym angielsko-języcznym świecie.
Upływ czasu wymaga tu pewnej korekty. Starsze pokolenie do dziś zachowało Douglas Reeda we wdzięcznej pamięci – i dotąd pieczołowicie gromadzi jego książki, jakie od czasu do czasu można znależć w antykwariatach i sklepach ze starzyzną. Przeważająca jednak część młodszego pokolenia w ogóle nie słyszała o Douglasie Reed i nigdy nie miała okazji delektować się lekturą i erudycją jego prac.
Fakt zupełnego zniknięcia z widoku Douglasa Reeda i jego książek nie da się wytłumaczyć jedynie upływem czasu. W istocie los, jaki go spotkał u szczytu sławy, potwierdził jedynie prawdziwość jego interpretacji historii, której był świadkiem.
Wraz z publikacją jego książki Far and Wide, w której naświetlił historię Stanów Zjednoczonych w kontekście własnych doświadczeń europejskich, przed Reed’em zamknęły się wszystkie księgarnie i wydawnictwa, a istniejące egzemplarze jego książek zostały wycofane z półek bibliotek, aby nigdy na nie nie powrócić.
Gdy zamknęła się przed nim kariera pisarska, Reed mógł wreszcie swobodnie poświęcić się wielkiej pracy, do której przygotowały go lata doświadczeń jako korespodenta zagranicznego, jego podróże po Europie i Ameryce, rozmowy i kontakty z czołowymi politykami tych czasów. W połączeniu z jego chłonnym umysłem, absorbującym lekturę i to co najlepsze w kulturze europejskiej, doświadczenia te dały mu więcej niż formalna edukacja i uniwersytety.
Los, który wielu innych przyjąłoby jako porażkę, pozwolił Reedowi skoncentrować się na jego najważniejszym przedsięwzięciu – zbadaniu i opisaniu historii ostatnich dwu tysięcy lat w sposób zrozumiały dla mas czytelników, dla których historia nowożytna pozostaje otoczona mrokiem niewidzialnej cenzury.
RadioMaryja.pl
12 styczeń 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Strażacy walczą z pożarami wokół Los Angeles. Żywioł pochłonął już życie co najmniej 16 osób
- Papież udzielił chrztu 21 dzieciom: Wiara to największy dar, jaki im dajecie
- Ukraińska armia: minionej nocy obrona powietrzna zestrzeliła 60 rosyjskich dronów
- W Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ws. przyszłości Syrii
- IPN zaprasza na „Wielki test o Żołnierzach Niezłomnych”
- Floryda: zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 14. roku życia
- Myśląc Ojczyzna
- [JESTEM W KOŚCIELE] Nikt nie szanuje wolności człowieka tak jak Kościół
- USA: w rocznicę sprawy Roe vs. Wade zabrzmią kościelne dzwony ku pamięci milionów ofiar tzw. aborcji
- O. John Bartunek dla „Naszego Dziennika”: W Polsce usłyszałem głos powołania
- W zabytkowym budynku dworca Toruń Północny powstanie muzeum kolejnictwa
- Prywatny amerykański lądownik wyruszy w drogę na Księżyc