76. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir
Mija 76 lat od pierwszej deportacji Polaków na Sybir przez sowieckie władze okupacyjne. Masowe wywózki naszych rodaków rozpoczęły się między 8 a 10 lutego 1940 roku. Na Sybirze doświadczyli nieludzkich warunków, wielu nie przeżyło z powodu mrozu oraz braku jedzenia i wody.
Pierwszymi deportacjami objęto polskich wojskowych, którzy brali udział w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej, ich rodziny oraz służbę leśną – mówi dr Marcin Paluch, historyk.
– Było to skierowane profilaktycznie w kierunku takim, że na tym terenie, lesistym, szczególnie Wołynia, mogłaby się rozwijać partyzantka polska. A leśnicy stanowiliby bazę obsługującą tę partyzantkę – bazę znającą biegle przestrzenie leśne, które idealnie się nadają do walki partyzanckiej i są niebezpieczeństwem dla władzy sowieckiej. Deportacje trwały różnie. Zmuszanie tej ludności do błyskawicznego odejścia z własnych domostw trwało od 15 minut do kilku godzin. Natomiast długa podróż w wagonach na dalekie północne obszary Archangielska czy republiki Komi powodowały ogromną śmiertelność – mówi dr Marcin Paluch, historyk.
W całej Polsce upamiętnia się ofiary zbrodniczych represji. Jak co roku na Lubelszczyźnie zapalane są znicze. Związek Sybiraków przyjmuje, że w latach 1940 – 1956 wywieziono w sumie 1 mln 350 tys. Polaków.
RIRM
Za: http://www.radiomaryja.pl/informacje/76-rocznica-pierwszej-zsylki-na-sybir/
Rocznica pierwszej wywózki na Sybir
W środę, 10 lutego, przypada 76. rocznica pierwszej wywózki obywateli Rzeczypospolitej na Sybir. Białystok uczci pamięć zesłanych oraz złoży hołd zmarłym i tym, którzy przetrwali
Rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek na Syberię, Białystok uczci w dwóch miejscach. Przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ulicy Piastowskiej – o godzinie 11.00 i pół godziny później – przed Pomnikiem Katyńskim. W uroczystości udział wezmą władze miasta i województwa, służby mundurowe, historycy i – przede wszystkim – Sybiracy. Złożą pod pomnikami kwiaty, zapalą znicze. Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców miasta, by wzięli udział w tej uroczystości.
Druga część obchodów tej rocznicy odbędzie się o godz. 16.30 w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7. Muzeum Pamięci Sybiru, Związek Sybiraków i Wspólnota Wnuków Sybiraków zapraszają do Sali Rycerskiej. Szczególnymi gośćmi spotkania będą Heronima Dzierma i Mieczysława Kontnik, które zostały wywiezione do miejscowości Kwitok w obwodzie irkuckim na północnej Syberii oraz Józef Panasiuk, deportowany do miejscowości Noszul w Komi (północna Syberia). Z ich wspomnień dowiemy się, jak wyglądała pierwsza deportacja z perspektywy dziecka. Podczas spotkania nastąpi również przyjęcie pięciu członków do Wspólnoty Wnuków Sybiraków.
W ten sposób w Białymstoku zostanie uczczona pamięć tych, którzy padli ofiarą bezwzględnej polityki władz sowieckich. Tragedii tej pierwszej deportacji i kolejnych – w kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz ostatniej, która miała miejsce w maju 1941 roku. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona osób, ale pierwsza z wywózek była najtragiczniejsza, objęła ok. 140 tysięcy ludzi. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zostali wywiezieni przede wszystkim osadnicy wojskowi, leśnicy, mieszkańcy małych miasteczek, chłopi i urzędnicy. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania.
Anna Kowalska
Za: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/rocznica-pierwszej-wywozki-na-sybir.html