Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Obok wielkiej rzeszy gorliwych i uczciwych pasterzy Kościoła zawsze znajdą się osoby, które funkcji koscielnych nie powinny pełnić. Problem leży w tym, czy władze kościelne reagują na te przypadki.
W tym kontekście przeczytaj doskonały artykuł Piotra Semki pt. "Prymasostwo za wszelką cenę", poruszający problem nowego prymasa arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, który przez wiele lat był zarejstrowany jako tajny współpracownik SB.
http://www.rp.pl/artykul/407757.html
Inne podobne informacje z najnowszego Dziennika Internetowego Katolickiej Agencji Informacyjnej. W tych przypadkach Stolica Apostolska akurat zareagowała w sposób właściwy.
Benedykt XVI przyjął dymisję irlandzkiego biskupa  
Ojciec Święty przyjął dymisję złożoną w myśl kanonu 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego przez ordynariusza Limerick w Irlandii, bpa Donala Brendana Murraya. W opublikowanym 26 listopada rządowym raporcie zarzucano jemu że w czasie, gdy był biskupem pomocniczym w Dublinie (1982-1996), uczestniczył w tuszowaniu przypadków nadużyć seksualnych duchowieństwa.
69-letni bp Murray od 7 grudnia przebywał w Rzymie, gdzie spotkał się z prefektem Kongregacji ds. Biskupów, kard. Giovanni Battistą Re. Dostarczył dokumentację, wskazującą na szereg nieścisłości w raporcie komisji rządowej i kwestionujących konkluzje sędziny Yvonne Murphy. Przyznał, że w omawianym okresie był niedoświadczonym biskupem pomocniczym i uznaje swoje błędy.

st / Watykan
Abp Milingo przeniesiony do stanu świeckiego  

Stolica Apostolska przeniosła do stanu świeckiego abp. Emmanuela Milingo, kontrowersyjnego hierarchę, który w r. 2001 usiłował zawrzeć w sekcie Moona ślub z Koreanką, Marią Sung, a następnie bez zgody Ojca Świętego udzielił sakry biskupiej oraz święceń kapłańskich żonatym mężczyznom.

W komunikacie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przypomniało, że od wielu lat podejmowano szereg prób, by umożliwić arcybiskupowi powrót do komunii z Kościołem katolickim i wypełniania posługi pasterskiej. W sprawę byli bezpośrednio zaangażowani zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI.

Dokument zaznacza, że niestety abp Milingo nie okazał żadnego znaku skruchy, przeciwnie uporczywie trwał w bezprawnym wypełnianiu aktów należących do urzędu biskupiego, popełniając nowe przestępstwa wobec jedności Kościoła. Chodzi zwłaszcza o udzielenie w minionych miesiącach kolejnych święceń biskupich bez zgody papieża. „Popełnienie tych poważnych przestępstw, które udowodniono w ostatnim okresie, należy uważać za dowód trwałego nieposłuszeństwa abp. Emmanuela Milingo. Ojciec Święty musiał więc nałożyć na niego dalszą karę – usunięcie ze stanu duchownego” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Stolica Apostolska wyjaśnia, że od tej pory uczestnictwo wiernych we wszelkich celebracjach organizowanych przez abp Milingo należy uznać za bezprawne. Zaznaczono, że usunięcie biskupa ze stanu duchownego jest wydarzeniem całkowicie wyjątkowym. Nałożenie tej kary spowodowane było poważnymi konsekwencjami wynikającymi ze święcenia biskupów bez mandatu papieskiego. Mimo to, Kościół ma nadzieję, że abp Milingo dostrzeże błąd swego postępowania.

st / Watykan

Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski