Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dania: Atak na dom twórcy karykatur Mahometa

28-letni Somalijczyk, powiązany z al-Kaidą, wtargnął do domu i próbował zabić siekierą Kurta Westergaarda, duńskiego rysownika, autora karykatur Mahometa. Intruza obezwładniła i zatrzymała policja.

W momencie zdarzenia Westergaard był w domu ze swoją pięcioletnią wnuczką. Po wejściu do mieszkania napastnika, którym okazał się 28-letni Somalijczyk, duński rysownik wraz z wnuczką ukrył się w łazience. Na włamanie do domu Westergaarda zareagowała policja, bo intruz uruchomił alarm po wybiciu szyby w oknie. Dom duńskiego rysownika jest pod nadzorem policji, bo wielokrotnie grożono mu śmiercią po publikacji karykatur Mahometa w 2005 roku. Rysunki w gazecie "Jyllands-Posten", wyśmiewające założyciela islamu, wzbudziły wielki gniew w całym muzułmańskim świecie.

Jak zeznał Westergaard, terrorysta, usiłując dostać się do łazienki, krzyczał: „zemsty!” i „krwi!”. Przybyli policjanci postrzelili Somalijczyka w rękę i nogę gdy ten próbował rzucić się z siekierą na funkcjonariusza. Napastnika przewieziono do szpitala. Postawiono mu zarzut usiłowania zamordowania Westergaarda oraz jednego z policjantów.

Somalijczyk miał bliskie kontakty z grupami radykalnych środowisk islamskich oraz organizacją Al Shabaab i przywódcami Al.-Kaidy w Afryce Północnej. To nie pierwszy tego typu incydent dotyczący Westergaarda. W 2006 roku zatrzymano dwóch mężczyzn, pod zarzutem planowania zamachu 74-letniego rysownika.

 
MiWi/Rp.pl

Za: http://fronda.pl/news/czytaj/atak_na_domu_tworcy_karykatur_mahometa