Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ok. 20 proc. Polaków w 2008 r. nie mogło sobie pozwolić na to, by wystarczająco ogrzać mieszkanie. A 21 proc., by przynajmniej raz na dwa dni zjeść mięso lub rybę, bądź ich pełnowartościowy zamiennik. 20 lat po zmianie systemu i prawie 6 lat po wstąpieniu do UE prawie połowa Polaków żyje w biedzie, lub niedostatku - wynika z raportu Eurostatu
Od materialnego niedostatku ośrodek Unii Europejskiej, który przeprowadził badania, odróżnia biedę. Eurostat precyzuje, że zagraża ona osobom osiągającym przychody poniżej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju.

W Polsce liczba takich osób spadła z 19 proc. do 17 proc. Jest to też średni wskaźnik w całej UE. Badania pokazują też, że biedą najbardziej zagrożone są dzieci z rodzin wielodzietnych.


Najmniej biedy jest w Czechach (9 proc.), Holandii i na Słowacji (11 proc.). Najwyższe wskaźniki zanotowały natomiast Łotwa (26 proc.), Rumunia (23 proc.), Bułgaria (21 proc.). Europejski Ośrodek Badawczy zaznacza, że w każdym kraju poziom, od którego uznaję się biedę, jest inny.

Eurostat opublikował wynik badań z okazji inauguracji Europejskiego Roku Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym. Patronują mu Komisja Europejska i przewodnicząca w UE Hiszpania.

 
mm/IAR/Europa.eu/Eurostat

Za:  http://fronda.pl/news/czytaj/raport_eurostatu_na_temat_biedy

 


Przeczytaj rówież:

Jałmużna nie emerytura