2. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
(rozdział 21 art. 171 – 1719)
Posiadając to prawo otrzymujesz od spółdzielni lokal mieszkalny do używania.
Nie jesteś właścicielem mieszkania, posiadasz jedynie ograniczone prawo rzeczowe tzn. własnościowe prawo do lokalu.
Prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców, może też podlegać egzekucji.
Posiadając to prawo, nie posiadasz jednak wpisu do księgi wieczystej, nie jesteś bowiem właścicielem tego mieszkania, a jedynie prawa do niego.
Jeśli posiadasz wpis do księgi wieczystej i posiadasz takie prawo – sprawdź koniecznie, kto jest wpisany jako właściciel mieszkania, na pewno jest to spółdzielnia!!!
Nie będąc właścicielem tego mieszkania, nie masz pełnych praw do dysponowania nim i tym samym jesteś uzależniony od spółdzielni. Możesz mieć zatem problem z uzyskaniem kredytu pod zastaw mieszkania, ponieważ w księdze wieczystej jako właściciel mieszkania figuruje twoja spółdzielnia mieszkaniowa.
W przypadku zaprzestania działalności Spółdzielni (likwidacja, upadłość, egzekucja, przejęcie) twoje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności jeżeli właścicielem majątku spółdzielczego zostanie inny podmiot niż spółdzielnia. (W dzisiejszej regulacji prawnej jesteś chroniony, przeciwnie do członków posiadających – spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.)
Jeżeli budynek (lub udział w nim) nabędzie inna spółdzielnia, przysługuje ci roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
Mieczysława Zalewska