Wiadomości
Uroczystość Wszystkich Świętych
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 3056
Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego poświęconego Wszystkim Wiernym Zmarłym. Razem jednak przypominają prawdę o świętych obcowaniu, czyli wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła przez modlitwę, pamięć, czy ofiarę, dokonuje się ciągła wymiana dóbr duchowych. I w tej łączności-komunii wyraża się świętych obcowanie.
"Wierzymy we wspólnotę wszystkich wiernych chrześcijan, a mianowicie tych, którzy pielgrzymują na ziemi, zmarłych, którzy jeszcze oczyszczają się, oraz tych, którzy cieszą się już szczęściem nieba, i że wszyscy łączą się w jeden Kościół; wierzymy również, że w tej wspólnocie mamy zwróconą ku sobie miłość miłosiernego Boga i Jego świętych, którzy zawsze są gotowi na słuchanie naszych próśb" (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 30). Kościół jest właśnie komunią świętych, czyli "komunią w rzeczach świętych " oraz "komunią między osobami świętymi". KKK 962
Stąd w tych, którzy osiągnęli zbawienie Kościół widzi orędowników u Boga i przykłady do naśladowania i wzywa ich wstawiennictwa. Szczególnie w ważnych wydarzeniach życia Kościół śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych. Jest to jedna z najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna znajduje się w księgach liturgicznych.
Kult wszystkich świętych ma źródło w czci męczenników, a jego początki sięgają IV w. kiedy w Antiochii czczono pamięć wielu bezimiennych męczenników, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Ta pamięć była w pierwszych gminach chrześcijańskich pieczołowicie przechowywana.
Kiedy w maju 610 r. papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza Panteon, starożytną świątynię pogańską, kazał złożyć w niej liczne relikwie, po czym poświęcił na kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Męczenników. Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych. Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników. W późniejszych wiekach dołączono kult "wszystkich doskonałych Sprawiedliwych". Dopiero z czasem obchody przeniesiono z maja na 1 listopada.
W dniu Wszystkich Świętych zwykle po południu, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Od południa Dnia Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny można jeden raz uzyskać odpust zupełny pod warunkiem:
1. pobożnego nawiedzenia kościoła lub kaplicy,
2. odmówienia "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" i dowolnej modlitwy w intencji Ojca św.,
3. przystąpienia do Spowiedzi i Komunii św.
Napisał(a) AJa
Za: Aspekt Polski
RadioMaryja.pl
17 styczeń 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Serwis informacyjny, godz. 02.00
- Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata
- Polski Punkt Widzenia: Marcin Perłowski (16.01.2025)
- Rząd ugiął się pod presją rodziców. W 2025 r. edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowa
- Głos Polski – pos. Antoni Macierewicz
- Prezydent Ukrainy ingeruje w kampanię wyborczą w Polsce
- Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej czekają na kluczowy dokument. Za kilka tygodni ma być gotowe tłumaczenie opinii międzynarodowego zespołu biegłych
- Niemcy: islamiści grożą atakami terrorystycznymi. Celem m.in. karnawał w Wenecji
- Informacje Dnia 16.01.2025 [20.00]
- D. Tarczyński o nowym szefie EKR: To, że M. Morawiecki został szefem ma głównie przełożyć się na sytuację konserwatystów, społeczeństwa konserwatywnego w Polsce, w Europie i budować drogę powrotu do władzy
- Francja: wniosek o wotum nieufności wobec rządu został odrzucony w parlamencie
- Bułgaria: po długich negocjacjach udało się sformować rząd