Blisko pięciominutowy klip autorstwa Komitetu Figli oraz filmowej ekipy Chłopcy z lasu w nowatorski sposób zachęca do podjęcia działań w związku ze zbliżającą się rocznicą powołania do życia NSZ. Chodzi o szablony przedstawiające symbol naszych chłopców twardych jak stal - jaszczurkę, która dzięki prostym działaniom podjętym za sprawą jednej z dziedzin aktywizmu ulicznego może „wypełznąć” na ulice wielu polskich miast.
Wzór szablonu w formacie PDF, który nadaje się do wydrukowania w każdym formacie (zalecamy A3), można pobrać m.in. stąd: autonom.pl/pliki/szablon_jaszczur.pdf. Następnie wycinamy go np. na kliszy po prześwietleniu nożem do cięcia tapet, lub tzw. „nożykiem modelarskim”. Szczegółowy poradnik odnośnie produkcji znajdziecie zresztą na naszym portalu - link.
Poniżej prezentujemy wspomniany klip promujący „jaszczurkową” akcję.
Antykomunizm w Europie miał różne oblicza i wiele odsłon na przestrzeni różnych wydarzeń. Począwszy od rewolucji w Rosji, poprzez wojnę domową w Hiszpanii, II Wojnę Światową, w końcu powojenne ruchy antykomunistyczne na świecie, których działalność sięga czasów nam współczesnych.
Czasy II Wojny Światowej były jednym z najtrudniejszych okresów dla polskich antykomunistów. Podczas, gdy z innych państw ochotnicze dywizjony wyjeżdżały wraz z Wehrmachtem na front wschodni, by walczyć z komunistami, polskie podziemie niepodległościowe musiało stawiać czoła dwóm wrogom. Po wojnie, wielu z tych chłopców było świadkami powiewającej nad Berlinem czerwonej flagi -- to ci, którym udało się przedostać na Zachód. Resztę czekała walka i śmierć. Kiedy świat tryumfował zwycięstwo nad Niemcami, w Polsce nadal trwała wojna. Żołnierze Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego walczyli z bronią w ręku do połowy lat '60-tych. Zniesławiani, poniżani wyzwiskami: „hitlerowcy", „faszyści", polscy żołnierze formacji antykomunistycznych, zostali usunięci ze świadomości pokoleń. Po 1989 roku nadal trwa, podsycana przez środowiska lewackie, komunistyczna propaganda, której głównym elementem jest wdrukowanie w świadomości społecznej wstydu za odczuwanie odrębności narodowej, przywiązania do tradycji, wiary, patriotyzmu. Podczas, gdy żaden z narodów Europy, nie ma kłopotu i moralnego problemu z faktu, iż wysyłał na front wschodni ochotników do walki z komunistami, a w wielu krajach jest to wręcz powodem do dumy, Polaków zmusza się do wyznawania win, a formacje niepodległościowe nadal są opluwane, choć walczyły i z Narodowymi Socjalistami i z komunistami.
Nie ma tu miejsca na poczucie winy.
Tekst utworu Sagi „Snow fell" jest jednoznaczny i nie pozostawia wielkiego pola do własnych interpretacji.
Nasze pytanie brzmi więc: dlaczego na świecie można układać ballady o żołnierzach Wehrmachtu, walczących na froncie wschodnim, a w Polsce kultura milczy o antykomunistycznym powstaniu po 1944 roku?
Kompozycja jest prowokacją. Chcemy, abyście mogli poczuć, jak mógłby estetycznie wyglądać etos podziemia niepodległościowego, gdyby nie było na niego cenzury. Gdyby artyści w Polsce podejmowali ten temat.
Bez odpowiedzi pozostawiamy pytanie: "dlaczego na świecie bez skrępowania i z dumą opowiada się o walce z komunizmem, a w Polsce nadal czyści się pomniki parobków NKWD?"
Narodowe Siły Zbrojne - po AK, największa formacja zbrojna Polski Walczącej w czasie II wojny światowej, licząca od 80 do 100 tys. żołnierzy. Odegrała m.in. znaczącą rolę podczas Powstania Warszawskiego. Z rąk żołnierzy NSZ zginął gen. Kurt Renner, jedyny niemiecki oficer tak wysokiego stopnia zlikwidowany przez polskie podziemie.
Wielu NSZ-owców nie złożyło broni po roku 1945. Podjęli bezkompromisową walkę z komunistami. W okresie PRLu byli nazywani, podobnie jak wszyscy polscy narodowcy, "faszystami, kolaborantami, bandytami" i bezlitośnie zwalczani. Niektórzy emigrowali na Zachód, tysiące trafiło na długie lata do więzień, wielu zostało zamordowanych przez komunistów. Nieliczni doczekali upadku PRLu.
Po roku 1989 Narodowe Siły Zbrojne, jako jedyna formacja polskiego podziemia, nie doczekały się pełnej rehabilitacji i oddania dziejowej sprawiedliwości. W 2012 roku Paweł Machcewicz, doradca premiera oraz dyrektor powstającej instytucji publicznej - Muzeum II Wojny Światowej - powiedział o NSZ: "Świadomie bym ją wykluczył z tradycji demokratycznego państwa polskiego, mimo że jej członkowie walczyli o niepodległość Polski i ponosili ofiary".
Dlatego dziś, w 2012 roku, gdy przypada 70 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych, musimy sami zadbać o pamięć o nich. Dlatego zachęcamy do włączenia się w akcję upamiętniania Narodowych Sił Zbrojnych. Niech symbol NSZ-u - jaszczurka - pojawi się w całej Polsce!
22 września odbędzie się w Warszawie uroczysty Marsz, upamiętniający rocznicę powstania NSZ. Weźmy w nim udział.
Cześć i chwała bohaterom!
Nasze ulice!
http://narodowcy.net/wp-content/uploads/2012/09/szablonnsz.pdf
Wiecie do czego to służy.
Info techn.:
Produkcja i prawa autorskie: Chłopcy z Lasu i Komitet Figli
Muzyka: Saga
Info dla służb:
Informujemy, iż materiały z nocnych akcji podrzucono anonimowo z dopiskiem: "Komitet Figli".
Dodatkowo: ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe Art. 15 ust. 2.; KPK art. 180 § 2.
Za: http://autonom.pl/index.php/news/kraj/1880-dolacz-do-akcji-upamietniajacej-zolnierzy-nsz