Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Podczas gdy polskie stocznie mają zwracać pomoc publiczną, niemieckie mogą liczyć na miliardowe kredyty od rządu.

Wirtschaftsfonds Deutschland, federalna fundacja ratowania niemieckiej gospodarki przeznaczy na wsparcie krajowych przedsiębiorstw 115 mld euro, a rząd dołoży 75 mld gwarancji kredytowych - ustalił "Nasz Dziennik". Komisja uznaniowa złożona z przedstawicieli kilku ministerstw zgodziła się, by pomoc dostała m.in. stocznia Wadan w Wismarze (Meklemburgia).

Rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa gospodarki, proszony o komentarz w sprawie nierównego traktowania europejskich stoczni, stwierdził, że być może stocznia Wadan otrzyma tylko gwarancje kredytowe. Na pytanie, czy to nie jest także pomoc państwowa, odpowiada: "No tak... w zasadzie jest".

Gazeta pisze, że już w marcu tego roku kanclerz Angela Merkel obiecała, że rząd pomoże stoczniom w uniknięciu ewentualnych likwidacji. Oprócz pomocy w postaci miliardowych kredytów i gwarancji, mają się zdecydowanie zwiększyć zamówienia publiczne dla stoczni na statki strażackie, ratownicze, pomocy technicznej i policyjne.

Jak czytamy, stocznia Wadan w ramach drugiego rządowego programu ochronnego otrzymała już do tej pory gwarancje na 180 mln euro kredytu i 60-milionowy kredyt (częściowo bezzwrotny) od landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Teraz, poprzez fundację Wirtschaftsfonds Deutschland dostanie dodatkowe wsparcie.

"Nasz Dziennik" dodaje, że w kolejce do środków z pomocy publicznej stoją m.in.: koncerny samochodowe (Porsche, BMW, Ford), koncern budowlany Hochtief czy fabryka samochodów Iveco.


(ks/Nasz Dziennik)

Za: http://www.niezalezna.pl/article/show/id/20814