Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

pk, 2016-04-03

To nie jest kwestia światopoglądu, ale rozumnego spojrzenia na człowieka. Człowiek jest odrębną istotą od momentu poczęcia. Niezależnie od tego, czy poczęcie nastąpiło w pełnej miłości rodzicielskiej czy bez niej, to zawsze nastąpiło z miłością Bożą - powiedział na antenie Radia Szczecin w audycji katolickiej "Religia na fali" metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

W ten sposób hierarcha odniósł się do kwestii ewentualnych zmian w prawie dotyczących ochrony życia.

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia człowieka jest dziś odczytywany w polskich kościołach tuż przed Dniem Świętości Życia. Hierarchowie zwracają uwagę, że w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie z 1993 r.

W komunikacie czytamy m.in., że biskupi proszą "parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu".

- Absolutnie nie ma wątpliwości co do zasady: życie człowieka musi być chronione - podkreślił abp Dzięga. - To jest odrębny kod genetyczny. Odrębna dynamika biologii ludzkiego organizmu i cała przestrzeń duchowego rozwoju, który już się zaczął i który ma przez dziesiątki lat trwania owocować dobrem w świecie, pomnażać dobro, dodawać coś do depozytu świata. Jeśli zabijamy dzieci, to zabijamy świat – mówił metropolita szczecińsko-kamieński.

 

Hierarcha dodał, że "do ogromnych wyjątków należą sytuacje, gdy rzeczywiście zagrożone jest życie matki i trzeba dokonywać wyboru". - Dziś lekarze i profesorowie medycyny mówią, że trzeba do końca chronić życie dziecka i matki – podkreślił abp Dzięga.

Obowiązująca w Polsce ustawia o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 7 stycznia 1993 roku dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Fundacja "Pro - prawo do życia" złożyła w marcu w Sejmie zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”. Jego celem jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, zapewniającym każdemu dziecku prawo do życia od poczęcia.

Za: http://ekai.pl