Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tereny przygraniczne bez polskiego prawa?! To najnowszy, wyjątkowo groźny pomysł Brukseli …
– Bruksela proponuje, by na terytoriach przygranicznych obowiązywało prawo państwa sąsiadującego. To niebezpieczne dla polskiej suwerenności – pisze najnowszy „Nasz Dziennik”. Według informacji gazety, mechanizm transgraniczny ECBM zakładałby obowiązywanie prawa z sąsiedniego państwa na przykład przy współnych działaniach gospodarczych np. polsko-czeskich.
– Formalnie intencją zmian jest usunięcie ‚barier’ utrudniających realizację takich projektów. Ma to pomóc w pozyskaniu pieniędzy z unijnych funduszy rozwoju regionalnego i spójności – czytamy w gazecie.
Piotr Apel – poseł Kukiz’15 ma duże wątpliwości dotyczące tego projektu. Parlamentarzysta zaznacza, że kraje członkowskie mają ograniczony wpływ na wyznaczenie terenu, na jakim te specjalne prawa miałyby obowiązywać. – Zapisy o ingerencji w polskie prawodawstwo prawa innego kraju muszą budzić wątpliwości i sprzeciw. Nie może być tak, że na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy każdego innego państwa członkowskiego UE będzie obowiązywać prawo innego kraju – stwierdził parlamentarzysta.
„Nasz Dziennik” pisze, że projekt jest na początkowym etapie prac i co nie dziwi jest to pomysł Brukseli i urzędników Komisji Europejskiej: „KE zaprezentowała go w maju, obecnie dobiega końca pierwsze czytanie w PE, a kraje członkowskie w Radzie UE właściwie zakończyły kształtowanie opinii” – czytamy.
Ten, absurdalny na pierwszy rzut oka pomysł pokazuje jak niebezpieczne i coraz dalsze stają się zapędy Brukseli, która chce interweniować w systemy prawne i bezczelnie ograniczać suwerenność państw członkowskich. Wydaje się, że unijni biurokraci nie mają żadnych ograniczeń w zapędach zwiększania swoich uprawnień, a kolejny taki pomysł musi się spotkać ze zdecydowanym sprzeciwem polityków i obywateli.

DoRzeczy.pl

Za: dzienniknarodowy.pl

http://www.wicipolskie.org/?p=38564