Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Święte Księgi: Biblia, Koran i Tora. Taki zestaw poleca “Gazeta Wyborcza”. Triduum Paschalne demaskuje pozorne podobieństwa między trzema księgami.

Oferta Wyborczej stawia znak równości między trzema księgami świętymi.

„Wyborcza” na Wielkanoc ma nową propozycję - Święte Księgi. Znaleźć ją można nawet w świątecznym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”. Poczet świętych ksiąg dla kanonistów z Czerskiej tworzą Biblia, Tora i Koran. Wszystkie trzy wrzucone do jednej skrzynki.

Biblia poznańska opatrzona wstępem arcybiskupa Gądeckiego, Tora w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa, z przedmową Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha i Koran, oczywiście z przedmową Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza.

Religie mają swoich założycieli. Często wymienia się ich na jednym oddechu: Budda, Mahomet, Konfucjusz, Jezus z Nazaretu. Każdy z nich miał uczniów i przekazywał mądrość, uczył modlić się i osiągnąć zbawienie.

Paweł Lisicki w świątecznej „Rz” pisze, że Wielkanoc obnaża te złudne podobieństwa. Wiarygodność chrześcijaństwa opiera się na prawdziwości historycznego przekazu o Jezusie. Inni założyciele wielkich religii albo nie dokonywali cudów, albo były one w ich życiu nieistotne. Koran przykładowo, prawie w ogóle nie mówi o życiu Mahometa.

Wielkanoc i zmartwychwstanie Jezusa demaskują też równouprawnienie i pozorne podobieństwo wśród „świętych ksiąg”.

MM

Za: Fronda.pl
http://www.bibula.com/?p=8402