Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Chanukowy Komorowski

Jak donosi radośnie TVP Info Prezydent Komorowski wraz z naczelnym rabinem Polski zapalił tradycyjną święcę z okazji żydowskiego święta Chanuka. Jest to tak doniosłe wydarzenie, że telewizja poświęciła na to swój czas antenowy. Tym samym Prezydent wyróżnił 1 055 obywateli polskich, którzy (zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie MSW) deklarują żydowską narodowość. Miejmy nadzieję, że Polacy narodowości żydowskiej nie będą ostatni i Prezydent również zaprosi na kurtuazyjną wizytę chociażby mniejszość Łemków, która choć liczniejsza w Polsce, nie zaznała zaszczytu odwiedzenia Belwederu. Media nie doniosły, czy Prezydent przy okazji tej arcyważnej uroczystości nie podniósł w rozmowie z naczelnym żydostwem RP tematu palestyńskiego. Na podstawie: tvp.info, msw.gov.pl

http://www.nacjonalista.pl/2012/12/12/chanukowy-komorowski/

   
Prezydent Janukowicz odmówił zapalenia świeczek na żydowskiej chanukowej menorze

Podczas niemalże obowiązkowej w dzisiejszym judaizującym się świecie, nowej tradycji wśród polityków – zapalaniu świeczek na żydowskich chanukowych menorach, Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz  odmówił przyjęcia zaproszenia do synagogi celem zapalenia tam świątecznych świeczek – informują rosyjskie i ukraińskie media.

Janukowicz pogratulował przywódcom żydowskim ich święta, lecz odmówił udania się do synagogi. Według Anny Herman, szefowej biura prezydenckiego: “Janukowicz nie wybiera swojej wiary aby potem ją odrzucić”. Janukowicz jest członkiem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Naczelny Rabin Ukrainy, Moshe Reuven Azman wyraził nadzieję na wizytę prezydenta Janukowicza w głównej synagodze w Kijowie z okazji świąt Chanuka. “Wszyscy prezydenci w wielu krajach zawsze przychodzą aby celebrować Chanukę i zapalać świece. Mam nadzieję, że Wiktor Janukowicz i nas odwiedzi.” – powiedział rabin Azman. Ku jego rozczarowaniu, a uznaniu innych, prezydent Janukowicz podjął odmienną decyzję.

www.bibula.com – na podstawie Русская народная линия

Za: http://www.nacjonalista.pl/2011/01/02/prezydent-janukowicz-odmowil-zapalenia-swieczek-na-zydowskiej-chanukowej-menorze/