Pamięć Walka i Męczeństwo
W sprawie upamiętnienia sprawiedliwych Żydów i Ukraińców
- Szczegóły
- Kategoria: Pamięć Walka i Męczeństwo
- Odsłony: 10382
Kraków, 3 czerwca 2009
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w pełni popiera inicjatywę Pani Marii Fieldorf-Czarskiej - córki generała Emila Augusta Fieldorfa-"Nila", aby upamiętnić Żydów, którzy z narażeniem życia ratowali Polaków z rąk NKWD-UB i KGB-SB w latach 1939-1989, a szczególnie w okresie okrutnej sowieckiej okupacji Kresów oraz w pierwszym dziesięcioleciu po 1945 roku
Podzielamy wyrażoną przez Nią opinię, że "należy podziękować wszystkim Żydom, którzy po wojnie pomagali polskim patriotom, prześladowanym i mordowanym przez sowieckie siły tylko dlatego, że chcieli Polski wolnej i suwerennej."
Uważamy, że w podobny sposób powinny zostać także uhonorowane osoby innych narodowości (np. Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Litwini), podejmujące ryzyko niesienia pomocy Polakom w okresie II wojny światowej i w następnych latach, w których dochodziło jeszcze do wielu okrutnych morderstw i aktów prześladowania ludności polskiej na dawnych Kresach. Z taką myślą noszą się od pewnego czasu kresowianie oraz ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Jesteśmy narodem, który doznał wielkich cierpień od swych sąsiadów, realizujących w latach 1939-45 obłąkańcze idee. Wśród nich - podobnie jak wśród Żydów sprawujących wysokie funkcje w sowieckim aparacie terroru PRL w pierwszych latach po wojnie - było jednak wielu szlachetnych ludzi, gotowych narazić własne życie, aby ratować cudze.
Nie potrafiliśmy jeszcze wypracować właściwej formy podziękowania im za ich bohaterstwo i skutecznego rozgłoszenia go przed całym światem na wzór Instytutu Yad Vashem i Alei Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Izraelu. Zbieżne ze sobą inicjatywy Pani Marii Fieldorf-Czarskiej oraz środowisk kresowych powinny zobligować najwyższe władze RP do podjęcia stosownych kroków w tej materii.
Krzysztof Bzdyl, Przewodniczący POKiN
Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
http://www.isakowicz.pl/
RadioMaryja.pl
20 październik 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Potrzebny unijny fundusz na rzecz żyjących ofiar II wojny światowej
- Informacje Dnia, godz. 11.00
- Zatrzymano niedoszłego podpalacza siedziby PO w Warszawie
- Prof. E. Łon: Czy na rynkach akcji rozpoczyna się silniejsza fala spadkowa?
- Formuła 1. Circuit of The Americas pozostanie w kalendarzu mistrzostw do 2034 roku
- Czytać, aby być mądrym
- Rząd przyjął zmiany dotyczące zgłaszania nabycia lub odrzucenia spadków
- Informacje Dnia 20.10.2025 [10.00]
- Volkswagen rozbuduje fabrykę we Wrześni
- Prawdopodobnie w tym tygodniu UE przyjmie 19. pakiet sankcji wobec Rosji
- W weekend zmienimy czas na zimowy
- Zmarł Andrzej Kołakowski