Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Najnowsze informacje z Ukrainy.

Juszczenko nie potrafił wyjaśnić, dlaczego Bandera dotychczas nie jest Bohaterem Ukrainy

ZAXID 16:30, 04.01.2010

„Kiedy podpisywałem Dekret o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy Szuchewyczowi, kierował się tym, że musimy udzielić obiektywnej oceny dla ludzi, którzy walczyli o Niepodległość Ukrainy, bez względu na to, czy należeli do OUN, czy UPA” – odpowiedział Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko na pytanie dziennikarzy, dlaczego nie podpisuje rozporządzenia o przyznaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. O tym Juszczenko powiedział, przebywając 4 stycznia w mieście Buczacz na Tarnopolszczyźnie.

Jak relacjonuje korespondent ZAXID.NET , Juszczenko akcentował, że musimy zrobić wszystko potrzebne, żeby naród osiągnął porozumienia, które zjednoczy Ukrainę.

"Tu chodzi nie o ocenę działalności Bandery, w tym kierunku mamy postęp" – dodał Juszczenko.

 

Na Ukrainie może zostać zakazany rosyjski film o UPA

ZAXID 18:00, 05.01.2010

Na Ukrainie toczą się dyskusje wokół nowego rosyjskiego filmu fabularnego "My z przyszłości-2".

Jak informuje informacyjna agencja BBC, demonstracja filmu o wydarzeniach II wojny światowej może zostać zakazana. Część ekspertów w ministerstwie kultury uważa, że taśma obraża odczucia narodowe Ukraińców, a także może zepsuć stosunki Ukrainy z Rosją. Ekspertów również zdziwiło, że w filmie grają znani ukraińscy aktorzy. Nie wykluczono nawet, że autorów filmu można pozwać do sądu na poziomie międzynarodowym.

Według słów eksperta Jurija Rytenki, taśma narusza kilku punktów dokumentu, którym kierują się przy wydaniu licencji filmom. Chodzi o propagandę faszyzmu i neofaszyzmu, poniżenie narodu albo osobowości na podstawie przynależności narodowej i rozpalanie narodowej wrogości.

Premierę konfliktowego filmu w Rosji zaplanowano na luty. Czy pokażą go na Ukrainie, zależy od głosowania - film muszą obejrzeć wszyscy eksperci ministerstwa kultury (około dwudziestu osób), po czym większością głosów rozstrzygnąć los taśmy.

 

Informacja ZAXID.NET

Pierwsza część filmu "My z przyszłości" opowiadała o czterech rosyjskich chłopcach, którzy zajmując się "czarną archeologią" w cudowny sposób trafili w 1942 rok, okres ciężkich bojów obronnych na terenie Rosji. Po powrocie młodzi ludzie zmieniają stosunek do wydarzeń II wojny światowej. Film cieszył się sukcesem i tylko w Rosji uzyskał ponad 8 milionów dolarów. Jak opowiadają ci, którzy już widzieli pierwszą wersję filmu "My z przyszłości-2", fabuła jest podobna, ale w tym razem bohaterowie z naszego czasu trafiają do 1944 roku i trafiają do rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Nie ma Ukrainy bez Bandery

 

Stepan Bandera, lider OUN - to wzorzec narodowego polityka, który głosił niezależność Ukrainy wbrew okolicznościom politycznym i bezkompromisowo walczył o takie państwo - oświadczył kandydat na prezydenta Ukrainy Oleh Tiahnybok.

Lider radykalnych nacjonalistów z opcji "Swoboda" w związku ze 101. rocznicą urodzin Bandery zaznaczył, że "dla każdego Ukraińca Bandera jest zawsze aktualny. On i dzisiaj prowadzi nację w walce o Wielką Ukrainę". - Tyle lat minęło od zabójstwa w 1959 r. Bandery, ale jego wrogowie nadal się go boją. Obecna władza na Ukrainie nic nie zrobiła, aby zrealizować ideały Bandery. Nie odznaczywszy atamana OUN Orderem Bohatera Ukrainy, władza w Kijowie nie zdała egzaminu dojrzałości narodowej. Ale duch Bandery nie umarł - stwierdził Tiahnybok.


Społeczność Iwano-Frankowska (Stanisławowa) domaga się od władz Kijowa, by Bandera został niezwłocznie odznaczony Orderem Bohatera Ukrainy. Oświadczenie takie złożył na banderowskim wiecu mer Iwano-Frankowska Wiktor Anuszkewiczus. - Dziś mamy niezależną Ukrainę, ale nie ukraińską - stwierdził prezes ogólnoukraińskiego "Braterstwa wojaków UPA" Mychajło Zelenczuk. - Do dziś UPA nie jest uznawana na szczeblu państwowym. Co to za Ukraina? To nie nasza Ukraina, za którą walczyli wojacy UPA - zaznaczył.

Nasz Dziennik, Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Źródła nie znaleziono