Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 Co za polska marionetka zdecydowała o wyjeździe złota z Polski?
 „Wszystkie tryby mechanizmu państwa porusza jedna siła, która jest w naszych rękach, a jest nią złoto.” – Protokoły Mędrców Syjonu

 
Na koniec trzeciego kwartału 2013 r. Narodowy Bank Polski posiadał ok. 103 t złota, z których 95 % (ok. 98 t) znajdowało się poza Polską w Bank of England. W związku ze światowym kryzysem finansowym, pogłoskami o fałszerstwach wykrytych w dostawach do Chin oraz trudnościami w sprowadzeniu do Niemiec zapasów złota naszego sąsiada (wieloletnia zwłoka Rezerwy Federalnej) pojawiły się wątpliwości co do stanu polskich rezerw złota.

W pokontrolnym raporcie Najwyższej Izby Kontroli „Zarządzanie przez Narodowy Bank Polski rezerwami dewizowymi” ujawniono, że w 2013 r. po raz pierwszy przynajmniej od 2009 r. dokonano kontroli rezerw złota NBP. NIK stwierdza: „Większość złota dewizowego 3.151,7 tys. uncji (około 98 ton), tj. około 95% zdeponowano w Bank of England, a pozostałe 157,2 tys. uncji (około 4,9 tony) w skarbcach Narodowego Banku Polskiego. Kontrola złota dewizowego w Bank of England przeprowadzona w sierpniu 2013 r. przez pracowników NBP nie wykazała nieprawidłowości. Obejmowała ona weryfikację zgodności z danymi w rejestrze Bank of England oznaczeń zamieszczonych na wybranych losowo 157 sztabach oraz sprawdzenie wagi 18 sztab i ich struktury w badaniu ultrasonograficznym. Była to pierwsza kontrola w badanym okresie. Nie potwierdziły się wątpliwości wyrażane w publikacjach prasowych dotyczące stanu zasobu złota dewizowego przechowywanego w Bank of England.

Nie ujawniono jaka jest masa pojedynczej sztaby naszego złota. Jeżeli sztaby mają standard Good Delivery (400 uncji trojańskich) typowy dla międzynarodowego obrotu złotem pomiędzy bankami, to w Bank of England znajduje się ok. 7879 sztab polskiego złota. Badaniu poddano zatem  tylko 0,2 % sztab. Raport NIK w ogóle nie wspomina o badaniu składu chemicznego jakiejkolwiek sztaby, w tym próby złota (ryzyko fałszerstwa wolframem).


NIK poinformował, że kontrolę przeprowadzono także w skarbcu NBP: „Dokonana przez NIK kontrola w skarbcach NBP 10 losowo wybranych sztab złota wykazała, że numery zamieszczone na sztabach oraz wybita na nich próba są zgodne z ewidencją prowadzoną przez Departament Emisyjno-Skarbcowy. Masa sztab była zbliżona do masy wynikającej z ewidencji. Różnice w masie poszczególnych sztab nie przekraczały 0,08 grama, co mieściło się w przedziale zaokrągleń określonym w punkcie 8 międzynarodowych standardów dotyczących obrotu złotem. Sztaby nie zawierały oznak uszkodzenia.”. Raport nie potwierdza, aby w Polsce zbadano strukturę sztab ultrasonografem i ustalono próbę złota.

Raport podaje że od 2010 r. polskie złoto w Bank of England nie było lokowane (w 2009 r. ulokowano 10 t złota na okres do 12 miesięcy). Możliwością dochodowych lokat złota dotąd uzasadniano przechowywanie polskiego złota za granicą: „Zagadnienia związane z utrzymywaniem złota w Bank of England i ewentualnej dywersyfikacji miejsca jego przechowywania omawiane były na posiedzeniach Zarządu NBP. Decyzja o zmianie miejsca przechowywania złota nie została podjęta ze względu na fakt, że Londyn jest głównym centrum finansowym, w którym odbywa się obrót hurtowy i inwestycyjny złotem.”.

Zasadne  jest zatem pytanie, czy polskie złoto w Wielkiej Brytanii nie powinno wrócić do Polski?

 

Tomasz Urbaś

Za:  http://www.urbas.mpolska24.pl/6130/tajna-kontrola-polskiego-zlota-z-zasobow-nbp


 

Przeczytaj również : Rothschildowie przejeli rezerwy złota z Fort Knox