Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy warszawski Kościół hierarchiczny jeszcze istnieje? A jeśli tak, to jakie zadania sobie stawia? Widząc ostatnie oświadczenia i wypowiedzi jego przedstawicieli nie sposób uciec od wniosku, że zajmuje się sekularyzacją życia publicznego w Polsce. Ostatnie apele o odsunięcie krzyża od polityki, a co za tym idzie politykę od krzyża, represje wobec księdza, który przychodził pod Pałac modlić się, wypowiedź kanclerza Kurii, że ulica to nie miejsce na modlitwy i obecne zadowolenie, że krzyż został schowany przed wiernymi do kaplicy, świadczy, że Kuria stała się jednym z ważniejszych lobbystów warszawskich, walczących o ateizację przestrzeni publicznej.

Kościół apelując o zaniechanie obrony krzyża nie tylko wpisuje się w politykę Platformy Obywatelskiej, ale również łamie zasady i tradycję. Przecież przez wieki krzyż był symbolem wpierającym walkę o prawdę, dobro i wolność w życiu. Krzyż pod Pałacem był również wsparciem dla osób oczekujących prawdy dotyczącej katastrofy smoleńskiej. Podobne były motywy angażowania Kościoła i księży w działania Solidarności. Wtedy, podobnie jak dziś, część wiernych szukała oparcia w krzyżu, potrzebowała wsparcia Chrystusa i modliła się do Niego o przemienienie zła w dobro. Jednak dziś, w odróżnieniu od czasów PRL, wierni nie mają czego szukać u kościelnych oficjeli, przynajmniej tych z Warszawy. Aż strach pomyśleć, jak wyglądałaby współpraca Solidarności z Kościołem, gdyby prymasem Polski był w czasach PRL dzisiejszy Arcybiskup Warszawy.

Spróbujmy jednak pogdybać... Czy oświadczenie wydane dziś przez Kurię w sierpniu 1980 roku wyglądałoby tak:

1. Zaniechanie wykorzystywania przez działaczy Solidarności symboli religijnych ma swoje odniesienie do komunikatu z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych ogłoszonego na Jasnej Górze i stanowi realizację zasugerowanego przez Biskupów rozwiązania, aby oddzielić kwestie religii i wiary od walki o poprawę sytuacji materialnej pracowników, postulatu legalizacji wolnych związków zawodowych i walki politycznej z rządzącymi.

2. Stanowisko Rady Biskupów Diecezjalnych przypomniał Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski podczas Mszy Świętej, sprawowanej 12 lipca. Arcybiskup K. Nycz zaapelował aby nie dokonywało się w publicznym miejscu Warszawy zgorszenie wokół symboli religijnych wykorzystywanych przez NSZZ „Solidarność”.

3. Dokonane dziś zerwanie z symboliką chrześcijańską przez działaczy „Solidarności” stanowi realizację porozumienia zawartego w dniu 21 lipca br. Wszystkie krzyżyki oraz symbole religijne wykorzystywane publicznie przez działaczy „S” wezmą obecnie udział w pielgrzymce na Jasną Górę, a potem zostaną złożone w kaplicy Kościoła Św. Anny w Warszawie.


Stanisław Żaryn

Za: http://stanislawzaryn.salon24.pl/