Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Parlament Europejski przyjął 2 kwietnia 2009 r. rezolucję „Świadomość europejska a totalitaryzm”, w której wezwał do ustanowienia 23 sierpnia Ogólnoeuropejskim Dniem Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych. Podczas głosowania, wielu posłów z Polski nie poparło poprawek do, które miały na celu wpisanie rotmistrza Witolda Pileckiego do tekstu dokumentu oraz ustanowienie dnia 25 maja (rocznicy jego śmierci) Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Przez polską prasę przewaliła się fala krytyki posłów, głosujących przeciw poprawkom, jakie do rezolucji zgłosiła grupa eurodeputowanych, głównie z Polski. Bo Parlament Europejski nie zechciał uszanować pamięci wielkiego Polaka, rotmistrza Witolda Pileckiego; ośmielam się zaryzykować twierdzenie, że nie zostałaby tam uszanowana także pamięć Św. Maksymiliana Marii Kolbego, który oddał życie w bunkrze głodowym ratując współwięźnia.
       Przeczytałem treść rezolucji „Świadomość europejska a totalitaryzm”. I inna sprawa przykuła moją uwagę, którą nie zainteresował się żaden poseł z Polski. W kulminującym punkcie 15 rezolucji stoi zapis, że Parlament Europejski „wzywa do ustanowienia 23 sierpnia ogólnoeuropejskim dniem pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych oraz czczenia ich pamięci w godny i bezstronny sposób”. Tymczasem posłowie z Polski, którzy w licznych wywiadach i na konferencjach prasowych załamywali ręce nad upadkiem swoich poprawek proponowali w nich, poza wspomnieniem rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego, tylko minimalnie zmienioną redakcję punktu, mówiącego że: Parlament Europejski „proponuje ustanowienie dnia 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych”.
       To dopiero skandal!

       Zarzucam posłom z Polski, że dla próby zaistnienia w mediach nie sprawdzili, co takiego miało miejsce w przeszłości 23 sierpnia i nie zażądali usunięcia tej daty z projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego! Pewnie eurodeputowani nie wiedzieli, że równo 70 lat temu, 23 sierpnia 1939 roku podpisany został Pakt Ribbentrop-Mołotow, a w szczególności jego tajny protokół dodatkowy, który ustanawiał podział Polski pomiędzy dwóch agresorów: Niemcy i ZSRR.
       Hańba, panie i panowie posłowie z Polski!
       Mieliście obowiązek protestować w tej sprawie, a nikt nie zwrócił nawet na ten fakt uwagi! No, chyba że chcieliście państwo milczkiem uczcić inne ważne wydarzenie z 23 sierpnia 1903 roku, wtedy to VI Kongres Syjonistyczny w Bazylei ogłosił po raz pierwszy, że jego podstawowym celem jest chęć założenia państwa żydowskiego na terenie Palestyny.
       Jeśli tak, to przepraszam.

Mirosław Orzechowski
http://miroslaw-orzechowski.blog.onet.pl/