Cytat:
Wystarczy przyjrzeć się wskaźnikom gospodarczym po wprowadzeniu sankcji. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale nie da się ukryć, że w tym samym czasie, gdy my tracimy miliardy, handel między USA a Rosją rośnie. Do tego trzeba podejść poważnie i uwzględnić to w kalkulacjach politycznych, (…) bo obecnie jesteśmy na etapie utraty Rosji.
Powtarzające siȩ co kilka lat spotkania przedstawicieli tzw. krajów wysoko rozwiniȩtych są rutynowo poświȩcone omawianiu różnych aspektów bieżących, globalnych problemów gospodarczych. Jednakże punktem ciȩżkości, dopiero co zakończonego w niedzielȩ, 16.11. szczytu, okazała siȩ być osoba W.Putina, reprezentującego Rosyjską Federacjȩ w zgromadzeniu G 20.
Już kilka tygodni przed rozpoczȩciem szczytu, "gospodarz" miejsca G 20 czyli autralijski premier Tony Abbott oświadczył, że Putin jest osobą niepożądaną w tym zgromadzeniu. Dodał, że w razie jego przybycia, "fizycznie położy Putina na łopatki", co w australijskim jȩzyku "dyplomatycznym" brzmiało jako "shirtfront down". Mimo to, a może właśnie z powodu tak zapowiadanej atmosfery, Putin zdecydował siȩ wziąć udział w australijskim spotkaniu.
Rzeczywiście, atmosfera, jakiej doświadczył Putin na australijskim gruncie nie miała precedensu w miȩdzynarodowych relacjach przywódców państw. Seria afrontów i aroganckiego traktowania zaczȩła siȩ od formy powitania. O ile przybywających, "bardzo ważnych osób", jak Obamȩ, Camerona, Harpera czy Hollanda witał australijski General Attorney, to Putin został przyjȩty przez przez niskiej rangi pracownika australijskiego ministerstwa obrony.
W publicznych afrontach i słownych atakach na Putina szczególnie wyróżniał siȩ australijski premier Abbott oraz kanadyjski premier Harper. Australijski premier, w swoim inauguracyjnym przemówieniu, skierowanym do uczestników zgromadzenia, pozwolił sobie na formȩ, jak i na treść ocenioną przez prasȩ, jako "wychłostanie" Putina za jego "polityczne grzechy, do których miȩdzy innymi zaliczył wojenne naprȩżanie "miȩśni", czym według Abbotta jest wysłanie czterech rosyjskich okrȩtów wojennych (w rejon miȩdzynarodowego akwenu), na północ od Australii by" podkradać siȩ i śledzić północne wybrzeże Australii".
Cyt.: "Abbott lashed out at the Russian leader for apparently flexing his military muscles by sending four Russian navy ships to stalk Australia's northern coast in the days leading up to the G 20 summit."
Chciałbym zauważyć, że obecność amerykańskiej floty penetrującej akwen morza Śródziemnego oraz morza Czarnego nie budzi niepokoju polityków, wyróżniających siȩ wrogością do Putina..
Australijski premier pouczył także Putina, że Rosja, jako supermocarstwo, mogłaby być bardziej atrakcyjna dla pokoju, wolności i dobrobytu, jeśli bȩdzie starać siȩ wykorzystć swoją mocarstwowość dla tych idei i wartości, zamiast próbować powrotu do chwały imperium carskiego oraz imperium sowieckiego".
Prezydent Obama nawiązał do "przerażającego zestrzelenia MH 17 oraz przypomniał, że Stany Zjednoczone były w pierwszej linii przeciw rosyjskiej agresji skierowanej na Ukraine, która to agresja jest zagrożeniem dla świata.
Do połajanek dołączył siȩ także premier Cameron. Zagroził Rosji dalszymi sankcjami jeśli nie zostanie rozwiązany konflikt ukraiński, w tym dostrzegany masowy napływ rosyjskich wojsk i czołgów do wschodniej Ukrainy.
Zachowanie premiera Kanady, od miesiȩcy pełnego pasji namiȩtnej krytyki Putina i strzelającego sankcjami w reżim Putina, znalazło kwintesencjȩ w słowach skierowanych do Putina: "wynoś siȩ z Ukrainy".
" PM reportedly tells Russian president to 'get out of Ukraine,' Putin responds 'That's impossible because we are not there'
Mimo, z jednej strony wrogości demonstrowanej przez głównych "graczy", z drugiej strony ostentacyjnego lekceważenia i umieszczania na marginesie sceny, Putin wykazywał niczym nie zmącony spokój, poczucie humoru i podkreślaną w relacjach, elegancjȩ w zachowaniu, czego widocznym przeciwieństwem był Obama, żujący gumȩ i poklepujący rozmówców po plecach.
W tej sytuacji, główne tematy drugiego dnia obrad, jak sposoby ograniczenia emisji zanieczyszczeń atmosferycznych oraz pobudzenie światowej ekonomii i wymiany handlowej były "eboleniem" i zostały usuniȩte w cień osobą Putina. Tak zostało to zauważone przez dziennikarzy, komentujących summit G 20.
Niezależny dziennikarz