Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Jak co roku na Barbórkę i "Karczmę Piwną" wybieram się na zaproszenie "Solidarności' do zaprzyjaźnionej kopalni w Knurowie pod Gliwicami. W tym roku uroczystości górnicze, odbywające się w sobotę, połączone będą z kiermaszem i aukcją prac osób niepełnosprawnych z Fundacji im. Brata Alberta w Krakowie.

Zdjęcia z "Karczmy Piwnej" sprzed dwóch lat są na stronie:
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=12&pkid=92

A całej Braci Górniczej, życzę: Szczęść Boże!
Święta Barbara - męczennica i wspomożycielka  
4 grudnia to dzień, w którym wspominamy postać św. Barbary – męczennicy i wspomożycielki. Jej życiorysy opierają się w dużym stopniu na legendach i trudno w nich wydzielić prawdziwe fakty od różnych wymyślonych dodatków. Toteż od czasu Soboru Watykańskiego II w rzymskim kalendarzu liturgicznym jej wspomnienie zostało pominięte. Nie znaczy to jednak, że Barbara zniknęła zupełnie z wykazu świętych Kościoła katolickiego, podobnie zresztą jak i we wschodnim chrześcijaństwie.

Jeden z przekazów mówi, że Barbara, córka bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii w dzisiejszej Turcji i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

Podanie głosi, że więziona i skazana przez ojca na ścięcie Barbara zbiegła z wieży, on jednak zdołał ją schwytać,osadzić w wieży i kazał ściąć, za co za karę sam zginął wkrótce, rażony piorunem. Barbara modliła się gorąco przed śmiercią, aby nikt, kto będzie ją wspominał, nie umarł bez przyjęcia sakramentów i Bóg wysłuchał jej prośby.

Dlatego przez setki lat wielu ludzi codziennie modliło się do niej o dobrą śmierć i jako taka była postrzegana jako patronka dobrej śmierci - "singulare morientium solatium". Właśnie dlatego stała się także patronką tych wszystkich stanów i zawodów, których wykonywanie wiąże się ze szczególnym zagrożeniem życia, np. górników, artylerzystów, minerów, załóg twierdz, strażaków, marynarzy, a nawet murarzy, ludwisarzy (wytwórców dział), kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy i więźniów.

Teresa Sotowska, kg Warszawa


Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski