Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jutro rocznica Polskich Termopil, czyli bitwy pod Zadwórzem k. Lwowa. Bitwa pod właściwymi, greckimi Termopilami rozegrała się w 480 roku przed Chrystusem. W czasie jej trwania 300 Spartan, dowodzonych przez Leonidasa, broniło do ostatniego żołnierza wąskiego przesmyku przed wielotysięczną armią perska. Wszyscy obrońcy zginęli, a bitwa ta przeszła do historii jako przykład wielkiego męstwa.

Bitwa pod Zadwórzem, choć rozegrana 2400 lat później miała podobny przebieg. 17 sierpnia 1920 r., w czasie trwania bitwy pod Warszawą słynna Konna Armia Budionnego, okryta mianem niezwyciężonej, nacierała na Lwów. Wydawała się, że miasto niechybnie wpadnie w ręce najeźdźców. Przeciwko potężnej formacji bolszewickiej wyruszył batalion Orląt Lwowskich pod dowództwem, kpt. Bolesława Zajączkowskiego. Oddział liczył 318 młodych, ale zaprawionych w bojach, lwowiaków. Oddział ten zdobył stację kolejową, położoną 32 km. od centrum Lwowa, a zajętą wcześniej przez Rosjan.. O stacje tę, jak i pobliskie wzgórze,  toczyła się całodzienna bitwa, w czasie której polscy żołnierze odpierali ustawiczne szarże sowieckiej konnicy. Wszyscy zginęli, co do jednego. Wśród nich 19-letni Konstanty Zarugiewicz, polski Ormianin.

Rannych "rycerscy" Rosjanie dobijali kolbami lub siekali szablami na kawałki. Masakrowali także ciała poległych. Skutek był taki, że większości ciał poległych Polaków nie dało się po bitwie rozpoznać. Ofiara Orląt nie poszło na marne. Budionny wobec ich heroizmu wycofał się na wschód. Lwów ocalał.

W 1925 r. Jadwiga Zarugiewicz, matka wspomnianego Konstantego, została poproszona, aby spośród  ciał znalezionych na pobojowisku wskazać jedno, które miano przewieżć do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

O sprawie tej piszę w felietonie Zapomniane Orlęta który swego czasu opublikowałem w "Gazecie Polskiej".

Warto też przeczytać o samej Jadwidze Zarugiewiczowej i jej synu. Linki:

O Konstantym Zarugiewiczu na stronie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich


O Jadwidze Zarugiewicz na stronie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

Poniżej link do pieśni harcerskiej o bohaterach spod Zadwórza

http://www.youtube.com/watch?v=LupnLSk53YE&feature=related

i do pieśni "Orlątko Lwowskie"

http://www.youtube.com/watch?v=FLZSFY92SnE&feature=related

oraz obraz Stanisława Batowskiego-Kaczora.

 

 

 

 

 

 


Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2071

RadioMaryja.pl

14 lipiec 2024

Katolicki Głos w Twoim domu