Państwo
Prawica zna zbrodnie generała. Lewica jest z niego dumna
- Szczegóły
- Kategoria: Państwo
- Odsłony: 2202
Pod dom generała przyszło również ok. 40 jego zwolenników. Obie manifestacje zakończyły się około godz. 1 w nocy. Przeciwnicy odpowiedzialnego za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce odśpiewali hymn i "Rotę", skandowali także hasła: "Jaruzelski do więzienia", "Precz z komuną". Manifestanci trzymali transparenty z napisami: "Czekamy na sprawiedliwość", "Kto strzela do robotników jest zbrodniarzem", "Ukarać czerwonych zbrodniarzy".
- Będziemy tu co roku do momentu, aż zbrodnie stanu wojennego zostaną rozliczone, liczymy na to, że w 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wyda skazujący wyrok na generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka - powiedział Jarosław Krajewski z Forum Młodych PiS. Demonstracja jest wyrazem pamięci o poległych podczas stanu wojennego.
Kontrmanifestanci trzymali natomiast transparenty: "Wierzymy ci generale", "IPN kłamie", "Doktoraty z IPN na makulaturę". Skandowali m.in.: "Generale jesteś wielki, a prawica to karzełki", "Generale, żyj sto lat".
- Jaruzelski to bohater, nie ma żadnych podstaw, aby go nazywać zdrajcą. Głęboko wierzę w to, że uchronił naród od absolutnej klęski jaką mogło wtedy być wkroczenie wojsk radzieckich – mówił Adam Ledwożyw z Racji Polskiej Lewicy.
W niedzielę przypada 28. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, który spowodował co najmniej kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Posiedzenie Rady Państwa, na którym zatwierdzono przepisy dotyczące wprowadzenia stanu wojennego, rozpoczęło się po północy 13 grudnia 1981 roku. Tej samej nocy odbyło się pierwsze posiedzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), na której czele stanął gen. Jaruzelski. Internowano ponad trzy tysiące osób, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", przerwano połączenia telefoniczne.
Władze PRL utworzyły łącznie 52 ośrodki internowania i wydały decyzje o internowaniu 9736 osób. Spacyfikowano 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników.
Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku i rozwiązano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.
MaRo/PAP/Wiara.pl
Za: http://fronda.pl/news/czytaj/prawica_pamieta_zbrodnie_generala_lewica_jest_z_niego_dumna
RadioMaryja.pl
13 maj 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- R. Trzaskowski skłamał podczas debaty ws. wniosku o eksmisję rodziny z 6-letnim dzieckiem
- Ks. kard. S. Dziwisz: św. Jan Paweł II był przekonany, że ocalenie zawdzięcza Matce Bożej
- PiS chce wyjaśnień od Adama Bodnara ws. oświadczenia majątkowego. M. Woś: Mamy tak naprawdę sytuację, gdzie wilki przebrały się w owcze skóry
- Ks. prof. J. Królikowski: Zgodnie ze słowami Ojca Świętego Leona XIV musimy odzyskać jedność Kościoła
- Piotrków Trybunalski: mieszkańcy protestowali przeciwko powstaniu w tym mieście Centrum Integracji Cudzoziemców
- MSZ Ukrainy do szefa ambasady RP: Blokada granicy ukraińsko-polskiej jest niedopuszczalna
- Znaku Polski Walczącej nadal nie ma w Ministerstwie Klimatu
- A. Śniegula: W Polsce dominuje narracja antykościelna, ale Polska zwycięży za sprawą katolików
- MRiRW: Od 13 maja obowiązkowe szczepienie kur i indyków
- Leon XIV u augustianów: Żyjcie jak tego chciał św. Augustyn
- Dr K. Kawęcki: Prowadzący debatę powinni wejść w rolę arbitra, dbającego jedynie o sprawny przebieg debaty, o przestrzeganie pewnych reguł, także czasowych, a nie odnosić się w żaden sposób do wypowiedzi kandydatów na prezydenta
- Ministerstwo Cyfryzacji: ponad 735 tys. laptopów i tabletów trafi do szkół