Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Scena I

Znany korespondent brytyjskiego „Guardiana” Luke Harding wracał właśnie na swoją placówkę w Moskwie. Został zatrzymany na lotnisku, anulowano mu wizę i wyrzucono z Rosji.

Reakcja brytyjskiego rządu była natychmiastowa i ostra. Minister spraw zagranicznych William Hague zadzwonił w tej sprawie do swojego rosyjskiego odpowiednika żądając wyjaśnień. Jeden z laburzystowskich posłów domagał się wręcz odwołania planowanej na przyszły tydzień wizyty Siergieja Ławrowa w Londynie. – Z Rosją należy rozmawiać. Ale nie boimy się podnosić tematów które nas dzielą, nawet tych, które dzielą nas bardzo – stwierdził minister ds. europejskich David Lidington i zapowiedział, że brytyjski Foreign Office ma zamiar zwrócić uwagę Ławrowowi na kwestie praw człowieka i wolności mediów w Rosji.

Rosjanie postanowili jednak przedłużyć wizę Hardingowi.

Scena II

Dziennikarze „Naszego Dziennika” Piotr Falkowski i Marek Borawski, zbierający materiały do tekstu o katastrofie smoleńskiej, zostali zatrzymani przez rosyjskie FSB. Przesłuchiwano ich przez pięć godzin i skasowano zdjęcia z aparatów. Gdy wracali do Polski, na lotnisku Szeremietiewo zostali poddani szczegółowej kontroli, zarekwirowano im też m.in. laptopy. Nie zdążyli na swój samolot, ale nie pozwolono im przebukować biletów. Przeciwko represjom wobec dziennikarzy zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Słowa.

Reakcja polskich władz była natychmiastowa. Prezydent Komorowski zaprosił prezydenta Miedwiediewa do udziału w kolejnym szczycie Trójkąta Weimarskiego.

Za: http://blog.rp.pl/magierowski/2011/02/09/media-i-dyplomacja/