Tomasz Urbaś
Polityka jest stajnią Augiasza. Herakles w jeden dzień oczyścił stajnię z nieczystości przepuszczając przez nią rzekę. Heraklesa już nie ma. Nikt za nas nie oczyści polityki.
Demokracja nie jest systemem idealnym. Czasami działa źle. W V w. p.n.e. ateński polityk Perykles przeprowadził reformy wynaturzającego się ustroju demokratycznego. Poszerzył wpływ obywateli na decyzje polityczne. Zachęcił Ateńczyków do udziału w życiu publicznym. Za jego życia Ateny stały się mocarstwem i przeżywały swój złoty wiek.
Złoty wiek Polski miał miejsce w XVI w. Byliśmy potęgą polityczną, militarną i gospodarczą. Nasze granice sięgały za Dniepr. Mieliśmy unikalny ustrój – demokrację szlachecką. W życiu politycznym brała udział rekordowa w skali europejskiej część mieszkańców.
Dzisiaj mądrzejsi o wieki doświadczeń dokonajmy nowego otwarcia w polskiej polityce z nowymi ideami i z nowymi ludźmi.
Zastanówmy się jak zwiększyć obywatelskie zaangażowanie Polaków? Co zrobić, aby bez przymusu zwiększyła się frekwencja wyborcza? Jakie środki uniemożliwią szantaż zmarnowanego głosu? Jak wyrwać się z pułapki, że nie ma na kogo głosować? Jakie metody wpłyną na selekcję pozytywną polityków, zamiast obecnej negatywnej? W jaki sposób zapewnić, aby fundamentalna zasada sprawowania władzy przez naród była realizowana również w referendach, a inicjatywy obywatelskie nie były mielone przez partie polityczne?
Rozpoczynamy obywatelskie konsultacje. Propozycje staną się częścią programu naprawy polskiej demokracji. Skonkretyzujemy je w formie projektu ustawy. Oddolnie doprowadzimy do zmiany prawa. Odblokowanie polskiej demokracji to warunek przyspieszenia najważniejszych reform, które zwiększą dochody i liczbę miejsc pracy dla zwykłych Polaków.
Porozmawiaj ze znajomymi. Spotkaj się z świadomymi jak ty obywatelami. Dyskutuj, debatuj, kulturalnie argumentuj. Przedstaw wymarzone zmiany w artykule, który możesz opublikować na portalu mPolska24.pl. Będziemy wdzięczni również za pomysły przedstawione w formie komentarzy do niniejszego postu. Jeżeli chcesz zachować anonimowość pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Perykles tak określił obywateli Aten: „Jesteśmy jedynym narodem, który jednostkę nie interesującą się życiem państwa uważa nie za bierną, ale za nieużyteczną.”. W 1505 r. Polacy postanowili „Nic o nas bez nas”. Rozpocznij życie czynnego i użytecznego obywatela!
Za: http://www.stowarzyszenie-mpolska.mpolska24.pl/6539/nowe-demokratyczne-otwarcie-