Elzbieta Chlebowska
Tyle Ojczyzny – ile ziemi
Tyle Wolności – ile własności
Ile – majątku – tyle Władzy
Koncepcja Powszechnego Uwłaszczenia
proponowana przez Polski Ruch Uwłaszczeniowy
Polski Ruch Uwłaszczeniowy jest politycznym przedstawicielem 9-ciu milionów Polaków, którzy 18 lutego 1996 roku w krajowym referendum głosowali za powszechnym uwłaszczeniem. Ruch Uwłaszczeniowy szczerze zatroskany o przyszłość naszej Ojczyzny Polski przygotował szereg praktycznych rozwiązań politycznych, gospodarczych i społecznych, koniecznych do wprowadzenia w życie przez siły polityczne, dla których dobro Narodu i Państwa Polskiego jest dobrem najwyższym.
Proponujemy od 1989 r. taką przemianę ustrojową: aby z minionego totalitarnego socjalizmu, charakteryzującego się potężną własnością państwową i w miarę równym ubóstwem obywateli, przekształcić Polskę w ustrój demokracji obywatelskiej, tzw. KAPITALIZM OBYWATELSKI wyróżniający się równowagą pomiędzy silną własnością państwową a równie mocną i stabilną pozycję materialną obywateli.
Od 1992 roku staramy się uświadomić siłom politycznym i społeczeństwu konieczność zrealizowania powszechnego uwłaszczenia, jednak nasze działania bardzo niechętnie są przyjmowane przez rządzących gdyż: uważają oni, że „ po co dzielić się własnością z Narodem, jak można go spokojnie okraść” GJG .
Organizowaliśmy dziesiątki spotkań i SYMPOZJI UWŁASZCZENIOWYCH w Warszawie i innych miastach Polski. Współorganizowaliśmy w 1994 r. w Warszawie MARSZ UWŁASZCZENIOWY w którym wzięło 3000 osob z całej Polski.
Byliśmy inspiratorami przejęcia w 1993 r. przez NNZZ Solidarność Uwłaszczenia do swojego programu a w 1995 r. Krajowego Referendum Uwłaszczeniowego. Ponad 9 milionów głosujących było za Uwłaszczeniem a 0,5miliona było przeciw. Ze względu na brak frekwencji – 38 % władza to referendum nie uznała za obowiązujące.
Zaczęła się rujnująca państwo i odbierająca pracę Narodowi przestępcza prywatyzacja będąca bardziej sabotażem niż procesem ekonomicznym. W wyniku świadomej i wyrachowanej polityki kolejnych liberalnych władz rządzących Polską, od zmiany ustroju politycznego w 1989 roku do dnia dzisiejszego prowadzony jest proces dywersji wobec państwa polskiego oraz ludności polskiej. Ukrytym celem jest likwidacja suwerennego państwa Polskiego, poprzez wchłonięcie jej terenu pod zarząd Unii Europejskiej przy wcześniejszym pozbawienie polskich władz decyzji nad podstawowymi strukturami państwowymi jak: samodzielnym system obronnym, aparatem porządku wewnętrznego, sądownictwem i prokuraturą, administracją państwową oraz gospodarką wraz z systemem bankowym.
Jednym z sposobów odwrócenia tego niszczącego procesu po przejęcie władzy w Polsce przez patriotyczne siły polityczne, jest przekazanie władzy gospodarczej i praw własności do mienia materialnego w Polsce możliwie najszerszym warstwom społecznym. Ma to na celu uzyskanie powszechnego politycznego poparcia narodu dla nowej władzy, uruchomienie potężnych możliwości samodzielnego zabezpieczenia bytu materialnego przez społeczeństwo a także zapobieżenie sprzeciwom społecznym inspirowanym za pieniądze odsuniętych od władzy sił liberalnych.
Problem ten rozwiązuje upowszechniana przez Polski Ruch Uwłaszczeniowy koncepcja Powszechnego Akcjonariatu opracowana i rozwijana od 1989 roku przez mgr inż. Jana Grudniewskiego, ogłoszona w książce pt. „Uwłaszczenie Narodu Polskiego czyli jak odzyskasz 100 milionów” wyd. POW 1996 r. przyjęta jako część programu ideowego Polskiego Ruchu Uwłaszczeniowego i innych dbających o naród i państwo organizacji. Niektórzy politycy jak Wałęsa , Olechowski, AWS wykorzystało naszą koncepcję jako hasła wyborcze ale były to puste slogany głoszone na czas wyborów dla zwycięskiej kampanii . Jedynie za czasów AWS częściowo zrealizowano cząstkę pierwszego etapu: Uwłaszczenie mieszkań spółdzielczych, komunalnych i zakładowych. Jedynie w dobrze zorganizowanych środowiskach doprowadzono do końca uwłaszczenie mieszkań. Wówczas powstały tzw. Wspólnoty Mieszkaniowe zarządzane przez mieszkańców, z których każdy jest właścicielem swojego mieszkania i ułamkowej części ziemi pod blokiem i w jego otoczeniu. To uwłaszczenie się sprawdziło bloki mieszkalne Wspólnot są lepiej zarządzane a czynsze są mniejsze niż w spółdzielniach molochach.
– Definicja i założenia wstępne Powszechnego Uwłaszczenia
Uwłaszczenie jest to ustawowe nadanie aktu własności do części wydzielonego majątku państwowego, o równej wartości dla każdego uprawnionego obywatela, celem osiągnięcia pozytywnych zmian ustrojowych w kapitalizm obywatelski oraz osiągnięcia dynamicznego rozwoju gospodarczego obejmującego najszersze kręgi społeczne.
– Majątek podlegający uwłaszczeniu
Za majątek podlegający uwłaszczeniu rozumie się państwowy majątek produkcyjny Polski / nie licząc ziemi/ który w 1989 roku był w miarę dokładnie zinwentaryzowany obejmujący ponad 8300 przedsiębiorstw państwowych , miliony mieszkań i aktywów państwowych. Wyceniony był wg. cen odtworzeniowych w 1992 r. na kwotę ponad 1270 miliardów dolarów .
Dla przykładu wchodziły w to: mieszkania komunalne i zakładowe, terenowe zakłady produkcyjne, usługowe i handlowe, banki spółdzielcze i inne obiekty państwowe, których wartość wynikała z możliwości wytwarzania nowych wartości i przynoszenia dochodu.
Nadesłał: USOPAŁ