Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Iwo Cyprian Pogonowski
www.pogonowski.com

W obliczu kryzysu wywołanego „szwindlem na trylion dolarów” i z powodu braku nadzoru nad lichwiarskim kapitalizmem w USA, ukazują się ciekawe artykuły i wypowiedzi. Prezes prywatnego banku Federal Reserve, Żyd, Ben S. Bernanke - banku kontrolującego polityką monetarną USA, za pomocą licencji drukowania dolarów, nawołuje 27 listopada, 2009, żeby jeszcze dalej powiększyć rolę tego banku w gospodarce amerykańskiej, według Bloomberg Agency. Prawo do drukowania banknotów dolarowych ma wyłącznie rząd federalny według konstytucji amerykańskiej. Niestety dzieje się inaczej i zamiast rządowej kontroli nad polityką monetarną USA, kontrolę tę sprawuje prywatny bank nielegalnie „upoważniony.”
Można zauważyć, że właściciel Agencji Bloomberga,  Michael Bloomberg, jest Żydem pochodzącym z ziem polskich. Właśnie wygrał on wybory na trzecią kadencję burmistrza Nowego Jorku, po zainwestowaniu w kampanię wyborczą rekordowej sumy stu dwóch milionów dolarów z jego własnej prywatnej fortuny. Potrafił on zmienić ustawę zakazującą burmistrzowi trzech kadencji. Zdobyć on stanowisko burmistrza kosztem 175 dolarów, za każdy głos oddany na niego, typowo w „najlepszym systemie politycznym na całym świecie” według dewizy „the best government money can buy.”
 
Wielu ekonomistów uważa, że można było uniknąć kryzysu wywołanego „szwindlem na trylion dolarów.” Dlatego obecnie cytuje się złote myśli wielkich ekonomistów, takich jak Anglik, Artur Cecil Pigou (1877-1959), który już w latach 1930tych bezskutecznie nawoływał do obrony środowiska za pomocą podatków proporcjonalnych do powodowanych zanieczyszczeń oraz do obejmowania ubezpieczeniami na zdrowie wszystkich obywateli. Jego złote myśli obecnie mają wielu zwolenników.

Znaną złotą myślą Milion;a Friedman’a (1912-2006) Żyda pochodzącego z Ukrainy, który ostrzegał przed „stagflacją,” czyli jednoczesną stagnacją i inflacją, jest znane jest jego przekonanie że: „wielkie postępy w cywilizacji, w takich dziedzinach jak architektura, malarstwo, nauki ścisłe, przemysł lub rolnictwo, nigdy nie miały miejsca pod zcentralizowanym rządem.”

Ekonomista John Maynard Keyes (1883-1946) był przekonany, że „ilość posiadanej przez ludzi gotówki jest proporcjonalna do stopnia w jakim niepewni są oni ich własnej oceny sytuacji w zbliżającej się koniunkturze w bliskiej przyszłości. Obawa przed przyszłością powoduje że nie mamy zaufania ani do własnych ocen ani do własnych poglądów. Dlatego w niepewności staramy akumulować jak najwięcej gotówki.”

Profesor Charles Kindleberger (1910-2003) specjalizował się w analizie manii, panik i kryzysów oraz stworzył teorię o stabilności hegemonii. Jego znaną złotą myślą dotycząca pochodzenia kryzysów jest jego pogląd, że: „w warunkach, kiedy inwestorzy są przekonani, że na wypadek krachu na rynku, zostaną oni wybawieni z kłopotu za pomocą subsydiów państwowych, to taki stan rzeczy osłabia ich poczucie odpowiedzialności i trzeźwość ich decyzji.”

Najbardziej krytyczną wobec lichwiarskiego kapitalizmu naszych czasów jest złota myśl astryjackiego Żyda urodzonego we Lwowie, Ludwiga von Mises, który powiedział, że: „Niekontrolowany wzrost pożyczek na [na procent składany] na coraz większą skalę, prowadzi do szerzenia się coraz większej biedy.” Widzimy to obecnie, w USA, gdzie jeden procent najbogatszych ludzi, ma majątek znacznie większy niż suma stanu posiadania 95% Amerykanów.

Ludwig von Misus był doktorem praw i profesorem ekonomii. Był on synem uszlachconego inżyniera, który był inwestorem i budowniczym kolei w firmie w Czerniowcach. Jako dziecko Ludwig biegle mówił po polsku, niemiecku i francusku, znał łacinę i rozumiał język ukraiński. Po studiach Austrii pracował on nad problemami długów państwowych Austrii.

W 1940 roku wraz z innymi Żydami von Misus wyjechał ze Szwajcarii do USA w obawie, że Niemcy najadą na Szwajcarię. W USA popierał on ruch pan-europejski i opracował nad problemami monetarnymi przyszłej zjednoczonej Europy. Wykładał do 87 roku życia. Uczył, że ekspansja kredytu powoduje kryzys i szkodliwy „cykl bussinesu” w gospodarce rynkowej.

Ludwig von Mises często wyrażał kontrowersyjne poglądy, ale zostawił po sobie opinię człowieka, którego konkluzje sprawdzały się. Jego opinia w sprawie biedy powodowanej nadmierną ekspansją kredytu obecnie sprawdza się.