Warto przeczytać
Profesor Maciej Giertych o Taize
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
- Odsłony: 6564
Wśród uczestników rodzi się indyferentyzm religijny. Zaciera się różnica między wiarą prawdziwą a innowierców. Pozostaje wrażenie, że wszystkie wyznania są jednakowo dobre.
Maleje szacunek dla Eucharystii. Na zgromadzeniach tych praktykowana jest interkomunia i uczestnicy często nie wiedzą, co przyjmują – pobłogosławiony przez pastora opłatek czy Pana Jezusa. Zapewne w Polsce organizatorzy będą pilnować by to było dla uczestników jasne, ale czy protestanccy uczestnicy, na bazie doświadczeń z poprzednich spotkań, to uszanują? Co pomyślą polscy uczestnicy, gdy zobaczą znanych sobie innowierców przystępujących do naszej Komunii Świętej?
Na spotkaniach Taizé nie tylko interkomunia jest praktykowana, ale i koncelebra. (http://breviarium.blogspot.com/2009/01/taize-nadchodzi-otrzewienie.html). W czasie zeszłorocznego spotkania w Brukseli katolicki ksiądz i dwie protestanckie pastorki wspólnie „konsekrowali” hostie do późniejszego rozdawania zebranym jako Komunię (komunię). Nie wiem jak to pisać - czy to była Eucharystia czy symbol wspólnoty? W Taizé świadomie zaciera się różnicę między Eucharystią a wspólnotowością (po francusku communion w obu przypadkach z małej litery).
Wśród słynnych kanonów z Taizé, których dzisiaj młodzież przygotowująca się na spotkanie w Poznaniu się uczy, są wezwania chwalebne i błagalne. Nie ma przebłagalnych. To wynika z mentalności protestanckiej. Nie mamy win, za które musielibyśmy przepraszać i błagać o przebaczenie. Obniża to świadomość grzechu.
Wśród młodych uczestników zawiązują się przyjaźnie, które czasem kończą się małżeństwami międzywyznaniowymi. Z reguły nie są one szczęśliwe, bo nie są oparte na spójnej ideologii. Prowadzą do indyferentyzmu religijnego lub wręcz do laicyzacji. Dziś już w Polsce nikt nie wymaga by strona niekatolicka wyraziła przed ślubem zgodę na katolickie wychowywanie dzieci.
Młodzież oswaja się, że na owe spotkania modlitewno-towarzyskie może dostać za darmo nocleg i niektóre posiłki. Im się należy!
A proboszczowie muszą się angażować w imprezę, która nie zawsze im się podoba. Współczuję im.
OPOKA W KRAJU 71(92)
Kórnik, grudzień 2009
Ryszard
Za: http://r-golis.blog.onet.pl/
RadioMaryja.pl
08 listopad 2024
Katolicki Głos w Twoim domu- Sejm skierował projekt ustawy ws. wolnej Wigilii do dalszych prac w komisjach
- P. Sałek: Udział Stanów Zjednoczonych w działalności proklimatycznej może być zupełnie inny niż za czasów prezydenta Joe Bidena
- Informacje Dnia 08.11.2024 [20.00]
- Prof. H. Wnorowski o budżecie na 2025 rok: Znaczna część potrzeb będzie sfinansowana długiem, czyli postawieniem przyszłych pokoleń w coraz to trudniejszej sytuacji
- Państwa NATO potępiły współpracę wojskową między Rosją i Koreą Północną
- MEN: Do akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się ponad 4,6 mln uczniów
- Życie nienarodzonych dzieci wciąż zagrożone – Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie tzw. aborcji
- Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej
- Warto zauważyć… w mijającym tygodniu (08.11.2024)
- Szukając Słowa Bożego
- Westerplatte Młodych: Złowieni do pomocy (08.11.2024)
- A. Macierewicz: Działanie pana Kośniaka-Kamysza i pana Tomczyka jest przestępstwem okłamywania narodu polskiego