Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
http://www.rp.pl/artykul/36,321608_Klaus_chce_ponownej_ratyfikacji.html
Vaclav Klaus chce ponownej ratyfikacji
Piotr Zychowicz , dpa 18-06-2009, Prezydent Czech Vaclav Klaus ogłosił, że porozumienie, jakie UE zamierza zawrzeć z Irlandią, powinno zostać poddane ratyfikacji przez czeski parlament.
Chodzi o gwarancję, że unijny traktat lizboński, który Irlandczycy odrzucili w referendum, nie zagrozi ich neutralności, odrębności podatkowej i rozwiązaniom w kwestiach etycznych.
W ten sposób Bruksela chce skłonić Irlandczyków do zmiany decyzji. Według Klausa rozwiązanie takie zmienia jednak treść traktatu, a co za tym idzie proces ratyfikacji dokumentu przez inne państwa członkowskie powinien zostać przeprowadzony od nowa. Takiego scenariusza jak ognia boją się zwolennicy traktatu."

Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/36,323289_Klaus_chce_nowej_ratyfikacji.html
"Klaus chce nowej ratyfikacji
Piotr Kościński , afp , reuters 21-06-2009, Reforma Unii Europejskiej. Prezydent Czech uznał, że ustępstwa wobec Irlandii zmieniają traktat
Klaus wystąpił przeciwko nowym unijnym gwarancjom dla Irlandii. Jego zdaniem to, czego usiłuje dokonać Unia Europejska, jest „kwadraturą koła”. Cytowany przez czeski dziennik „Pravo” prezydent podkreślał, że mówienie, iż „ustępstwa (wobec Irlandii – red.) niczego nie zmieniają, jest głupotą”.
„W traktacie lizbońskim zapisano, że nie wszystkie kraje będą miały swojego komisarza, a teraz pojawia się zapewnienie, że będą miały. Każdy normalny człowiek, uczeń pierwszej klasy, wie, że to oznacza zmianę traktatu lizbońskiego” – argumentował.
Według czeskiego prezydenta skoro gwarancje dla Irlandii zmieniają traktat, to powinny zostać oddzielnie przyjęte przez czeski parlament. Co innego mówił prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który zapewniał, że gwarancje irlandzkie w żaden sposób nie zmieniają traktatu. Potwierdził to premier Czech Jan Fischer. Protokół „to wyjaśnienie, które nie zmienia ani kropki, ani przecinka w traktacie lizbońskim” – powiedział.
Protokół z gwarancjami dla Irlandii miałby i tak być ratyfikowany, ale nieco później – prawdopodobnie przy okazji poszerzenia Unii Europejskiej o Chorwację. Klaus już wcześniej mówił, że chciałby oddzielnej, wcześniejszej jego ratyfikacji.
Czeski prezydent jest znanym przeciwnikiem traktatu lizbońskiego. Niewykluczone, że wysuwając zastrzeżenia wobec protokołu, chciałby zablokować traktat. W liście do premiera Jana Fischera napisał, że nie podpisze ratyfikacji traktatu lizbońskiego przed parlamentarnym głosowaniem nad protokołem.
Premier Irlandii Brian Cowen dowodzi, że gwarancje dla jego kraju są wręcz „żelazne”. Zostały przyjęte po to, by w Irlandii mogło zostać rozpisane kolejne referendum w sprawie przyjęcia traktatu lizbońskiego (w poprzednim głosowaniu zwyciężyli głosujący na „nie”). Ustępstwa zapewniają, że nie zostanie naruszona neutralność Irlandii, polityka podatkowa tego kraju i obecne przepisy antyaborcyjne gwarantują też Dublinowi miejsce w Komisji Europejskiej. W niedzielę Czesi symbolicznie przekazali przewodnictwo w UE kolejnemu krajowi – Szwecji, choć formalnie zmiana warty nastąpi dopiero 1 lipca. W Pradze odbyła się z tej okazji skromna uroczystość."
Rzeczpospolita
 
Za: http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1261&Itemid=138438434287