Wiadomości
Proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki przyspiesza
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 1987
Dziewięciu watykańskich teologów jednoznacznie oceniło męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki jako autentyczny przypadek męczeństwa za wiarę – ujawnił ks. dr Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego kapelana „Solidarności”.
Informacja została podana podczas sympozjum „Droga do świętości”, które odbyło się na warszawskim Żoliborzu. Sesję z udziałem historyków, m.in. prof. Jana Żaryna z IPN, zorganizowano z okazji 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. - Mimo że była to sprawa tak złożona, Bóg dał, że doczekaliśmy się pozytywnej oceny na I etapie dyskusji teologów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – powiedział ks. Kaczmarek. - Pozostaje nam teraz oczekiwać na II etap – już końcowy - procesu beatyfikacyjnego, czyli na sesję kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a potem na dekret Ojca Świętego o męczeństwie ks. Jerzego za wiarę, który otwiera już bezpośrednio drogę do beatyfikacji – dodał.
Postulator wyjaśnił, że dopiero po wydaniu przez papieża dekretu o męczeństwie można być pewnym, że beatyfikacja się odbędzie. Jego zdaniem, sprawa ks. Jerzego nabrała przyspieszenia w Watykanie po liście postulacyjnym biskupów polskich do papieża Benedykta XVI we wrześniu ubiegłego roku oraz po konsultacji papieża z prefektem Kongregacji, w listopadzie ub.r. , by rozpatrzenie przypadku ks. Jerzego Popiełuszki potraktować priorytetowo, bez oczekiwania ponad 10 lat w tzw. kolejce. Bowiem dokumentacja procesowa zawarta w tzw. Positio o męczeństwie kierowana jest do dysputy teologów według kolejności zgłoszenia. Sprawa ks. Jerzego była około 420 w kolejce, a Kongregacja rocznie rozpatruje ok. 40 spraw. Positio o męczeństwie ks. Jerzego, które przedstawiono watykańskim teologom, liczy 1157 stron oraz 16 stron dokumentacji fotograficznej.
Ks. dr Kaczmarek wspomniał też o nieprzewidzianych utrudnieniach, jakie spowolniły proces beatyfikacyjny ks. Jerzego. Były nimi m.in. publikacje prasowe tygodnika„Wprost” i doniesienia „Polsatu” w październiku 2005 r. nt. innej daty śmierci ks. Popiełuszki niż wynikało z ustaleń procesu toruńskiego i szerokich studiów nad tą sprawą. Sprawę rozstrzygnęła dopiero wypowiedź prezesa IPN Janusza Kurtyki zawarta w piśmie do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej (z 24 kwietnia 2006). Stwierdził on wówczas, że „prokuratorzy IPN uważają ustalenia poczynione w toku procesu toruńskiego dotyczące miejsca, czasu śmierci ks. Jerzego Popiełuszki za niepodważalne, gdyż w toku śledztwa prowadzonego przez IPN nie zebrano dowodów, w oparciu o które można byłoby ustalenia te kwestionować. Sprawa uprowadzenia i zabójstwa w dniu 19 października 1984 r. zakończoną wyrokiem skazującym trzech bezpośrednich wykonawców tej zbrodni, ich przełożonego, posiada walor powagi rzeczy osądzonej, gdyż żaden uprawniony podmiot nie zainicjował postępowania przed Sądem Najwyższym, który byłby uprawniony do zmiany prawomocnego wyroku” – napisał wówczas prezes IPN. Ponadto w lutym 2007 roku została przeprowadzona dodatkowa kwerenda w IPN odnośnie ks. Jerzego, ponieważ IPN pozyskał nieznane dotąd materiały.
KAI / wiara.pl
Za: Katolicki.net
RadioMaryja.pl
07 kwiecień 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Kraków: pijani bezdomni rodzice opiekowali się dwutygodniowym noworodkiem
- Zespół Pracy dla Polski przygotował raport „Uwolnienie potencjału – Plan ratunkowy dla Europy”
- Informacje Dnia, godz. 13.00
- Będzie kolejna próba przesłuchania Z. Ziobry przed nielegalną komisją ds. Pegasusa
- Aktywiści Greenpeace okupują maszynę na terenie kopalni Turów
- W tym tygodniu mamy poznać pełną listę kandydatów na prezydenta RP
- Politycy PiS alarmują, że „koalicja 13 grudnia” chce sprywatyzować służbę zdrowia w Polsce
- Informacje Dnia, godz. 12.00
- Informacje Dnia 07.04.2025 [12.00]
- Dalszy ciąg przesłuchań ws. śmierci Barbary Skrzypek
- W Szczecinie odbył się protest przeciw deprawacji dzieci
- Informacje Dnia, godz. 11.00