„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani ma prawo do przyszłości.”
Marszałek Józef Piłsudski
W dniu dzisiejszym, 5 marca 2010 roku, jako ponadpartyjny projekt poselski, złożony został w Sejmie projekt ustawy o wznowieniu Krzyża Niepodległości oraz o ustanowieniu Krzyża Wolności i Solidarności. Projekt ten jest wynikiem prac utworzonego w Krakowie 2 grudnia 2008 roku Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności. Przygotowany został w ścisłej współpracy z wieloma organizacjami zrzeszającymi byłych działaczy opozycji przeciwko komunistycznej dyktaturze, z Zarządem Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” oraz z Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.
Projekt ustawy przewiduje wznowienie Krzyża Niepodległości w formie Orderu Wojennego Krzyża Niepodległości oraz ustanowienie w 30 rocznicę wydarzeń Sierpnia 1980 roku Krzyża Wolności i Solidarności, jako podobnego do Krzyża Niepodległości odznaczenia niższej rangi. Przez najbliższe pięć lat Order Wojenny Krzyża Niepodległości mógłby być nadawany osobom, które ochotniczo działały na rzecz Niepodległości państwa Polskiego w latach 1939-1956. Natomiast Krzyż Wolności i Solidarności nadawany byłby za zasługi w latach 1956-1989.
Preambuła proponowanej ustawy zawiera następujący ogólny opis obydwu tych odznaczeń:
Krzyż Niepodległości, ustanowiony rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 października 1930 roku „celem odznaczenia osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny”, był jednym z najważniejszych i najwyżej cenionych odznaczeń wojskowych II Rzeczypospolitej. W dziś stanowionej formie niech niesie w przyszłość przesłanie, że choć nie każdy, kto ponad miarę obowiązku decyduje się bronić Ojczyzny, w trakcie tej służby dokonuje czynów niezwykłych i bohaterskich, to bohaterstwem jest sam fakt dobrowolnego narażania życia w Jej obronie. (...) Krzyż Wolności i Solidarności jest wyrazem uznania przez Rzeczpospolitą Polską zasług tych wszystkich, którzy w tych latach walczyli z komunistycznym reżimem o niepodległość i suwerenność Polski oraz o obronę podstawowych praw człowieka i obywatela. Ustanowienie tego odznaczenia przed nadchodzącą 30 rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" jest zarazem hołdem oddanym historycznej roli, jaką w tej walce odegrała „Solidarność”.
Na naszej stronie internetowej, pod adresem http://kkks.mojeforum.net/post-vp31.html#31, zamieściliśmy na ten temat następujący szczegółowy komunikat:
Do pobrania:
złożony w Sejmie projekt ustawy - https://docs.google.com/fileview?id=0B2uqlhAOXNYIYjZkYmIwNDItOWNlMC00MTZlLTgwZDEtM2YwNzRiNTlhN2Yx&hl=en ;
lista podpisów str. 1 (2 z 12) - https://docs.google.com/fileview?id=0B2uqlhAOXNYINzc4ZDFjOGItYTc2YS00OGQwLWI5NWItNTkzNzg2OThhZTk0&hl=en ;
lista podpisów str. 2 (3 z 12) - https://docs.google.com/fileview?id=0B2uqlhAOXNYIYWJmMmZlNjQtYmE1ZC00YzRlLTkxNDAtZTMwNmQyZjAxZmZi&hl=en ;
wstępna wersja projektu podpisana w Krakowie 31 sierpnia 2009 roku - https://docs.google.com/fileview?id=0B2uqlhAOXNYINmM5NjM0MTEtMjAyMC00MjA0LWI2ZWYtODgyY2VkMTQ0MWI0&hl=en .
Z radością informuję, że w dniu dzisiejszym poseł Longin Komołowski oficjalnie złożył w Kancelarii Marszałka Sejmu podpisany przez 30 posłów projekt ustawy o wznowieniu Krzyża Niepodległości oraz o ustanowieniu Krzyża Wolności i Solidarności.
Swoje podpisy pod projektem ustawy złożyli:
na stronie 1 (2 z 12), od góry - Bronisław Komorowski, Jarosław Kaczyński, Grażyna Gęsicka, Grzegorz Schetyna, Stefan Niesiołowski, Krzysztof Putra, Stanisław Żelichowski, Konstanty Miodowicz, Jarosław Gowin, Cezary Grabarczyk, Waldy Dzikowski, Antoni Mężydło, Ryszard Terlecki, Adam Lipiński, Maciej Płażyński, Ludwik Dorn, Longin Komołowski, Zbigniew Wassermann, Andrzej Czuma;
na stronie 2 (3 z 12), od góry - Andrzej Adamczyk, Stanisław Szwed, Ireneusz Raś, Wojciech Wilk, Marcin Zawiła, Krzysztof Tchórzewski, Adam Śnieżek, Piotr Babinetz, Marek Biernacki, Przemysław Gosiewski, a już po wysłaniu faksu jako ostatni podpisał Dariusz Lipiński.
Już wcześniej, o czym z wdzięcznością pamiętamy, swoje poparcie dla projektu ustawy wyrazili również - Paweł Arndt, Tadeusz Arkit, Jerzy Fedorowicz, Arkady Fiedler, Andrzej Halicki, Jacek Krupa, Barbara Marianowska, Zbysław Owczarski, Andrzej Smirnow i Jadwiga Zakrzewska. Niestety, z przyczyn technicznych nie udało nam się uzyskać ich podpisów przed złożeniem projektu ustawy na ręce Marszałka Sejmu. Serdecznie przepraszamy i mamy nadzieję, że zechcą oni skorzystać z możliwości złożenia swojego podpisu pod tym projektem w kancelarii Marszałka Sejmu – według informacji, których udzielono mi telefonicznie, jest to możliwe do pierwszego czytania w Sejmie.
Tadeusz W. Drwal
koordynator Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności
Tel. 510-566-600
P.S. Wstępną informację na ten temat zamieścił już portal internetowy Netbird. Można ją znaleźć pod adresem http://polska-wiadomosci.netbird.pl/a/38914 .
Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Krzyż Wolności i Solidarności jest wyrazem uznania przez Rzeczpospolitą Polską zasług tych wszystkich, którzy w tych latach walczyli z komunistycznym reżimem o niepodległość i suwerenność Polski oraz o obronę podstawowych praw człowieka i obywatela. Ustanowienie tego odznaczenia przed nadchodzącą 30 rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" jest zarazem hołdem oddanym historycznej roli, jaką w tej walce odegrała „Solidarność”.
Mój komentarz
Nie jest moją intencją negowanie potrzeby odznaczania kogokolwiek, ale obawiam się że powstanie odznaczenie , które przypadnie w udziale tylko wybranej grupie i to tych ludzi, którzy wybijając się na solidarnościowej przeszłości, dowiedli już wiele razy jakim układom służą i że rzeczywiście dobro Polskiego Narodu mają głęboko w poważaniu. A to dla mnie, mija się z celem.
Jeżeli powstanie odznaczenie, które wyróżni tylko tych, którzy doszli na świecznik w III RP to jest to niepotrzebny gest. Oni już odebrali swoją nagrodę.
Czy może być inaczej? Może … ale boję się że będzie tak jak z projektem „Encyklopedii Solidarności”
miał być mercedes a powstała syrena i to jeszcze 101.
Na dobrą sprawę czy dodatkowo odznaczać takich ludzi jak, Kaczyńscy, czy Wałęsa czy wielu innych tzw. „solidarnościowców”, którzy często winni są obrzydzenia idei samej Solidarności wśród młodego pokolenia.
Wielu działaczy byłej Solidarności już pominięto ( np. w Encyklopedii Solidarności), wielu wyjechało z Polski i nikt nie pamięta co robili, a co gorsza nikt nie ma zamiaru nawet zainteresować się nimi, kiedy nie jest jeszcze za późno aby uzupełnić za ich życia brakujące informacje.
Przywołując słowa Józefa Piłsudskiego
„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani ma prawo do przyszłości.”
Można się zastanowić czy ci najbardziej znani nie zostali już uhonorowani i czy państwowe odznaczenie nie będzie tylko dodatkiem do bogatej kolekcji zaszczytów dla tych ludzi.
A tym którzy walczyli w drugim szeregu i tak to nic nie zmieni i pozostaną nieznani i zapomniani.
Piszę to nie żeby negować, ale żeby dać do myślenia, bo jako były działacz Solidarności mam dość patrzenia na kilku wybranych, którzy odbierając nagrody, często jak by nie było, za zdradę ideałów Solidarności nie raczą nawet wspomnieć że ktoś im pomagał i bez reszty nic by się nie dało zrobić, dumnie uważaj siebie za jedynych i ważnych w całych tych "przemianach" historycznych.
Im już zaszczyty przypadły w udziale, a nam przyjdzie zaczekać może Bóg raczy zauważyć co robiliśmy i dlatego nie czuję potrzeby popierania takiej inicjatywy i nie czuję że jest ona potrzebna.
zjw
Redakcja wsercupolska.org nie zawsze zgadza się z wieloma poglądami i tezami, ale publikujemy teksty, które uważamy za ważne lub ciekawe.
W odpowiedzi na mój komentarz otrzymaliśmy odpowiedz, którą proszę przeczytać:
W przygotowanym przez nas projekcie ustawy dołożyliśmy wszelkich starań, aby Krzyż Wolności i Solidarności był odznaczeniem analogicznym m. in. do Krzyża Armii Krajowej - nadawanym nie osobom wybranym i publicznie znanym, ale wszystkim, którzy spełniają ustawowe kryteria. Podstawowy zapis ustawy stanowi, że:
Art. 8.1.Krzyż Wolności i Solidarności nadaje się działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, w stosunku do których można jednoznacznie ustalić, że w okresie od 1 stycznia 1956 roku do 4 czerwca 1989 roku, z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 roku do 12 grudnia 1981 roku:
1) przez co najmniej 12 miesięcy byli na terytorium Polski aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, których cele zmierzały do odzyskania niepodległości i suwerenności Polski lub respektowania praw człowieka w PRL;
2) albo prowadzili na terytorium Polski systematyczną, trwającą co najmniej 12 miesięcy, zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami, działalność na rzecz odzyskania niepodległości i suwerenności Polski lub respektowania praw człowieka w PRL.
Zaznaczam (co wynika z innych zapisów w projekcie), że chodzi o ustalenie tych faktów zarówno w oparciu o ocalałe dokumenty, jak też zweryfikowane przez IPN zeznania świadków. Zasadniczo, proces ten powinien być podobny do procesu nadawania uprawnień kombatanckich przez UdSKiOR.
Nie chodzi nam o ustanowienie odznaczenia dla kilkuset lub paru tysięcy tych działaczy, o których dziś się pamięta, ale o ustanowienie odznaczenia dla dziesiątków tysięcy naszych kolegów, o których od dwudziestu lat nie pamięta prawie nikt.
Z wyrazami szacunku
Tadeusz W. Drwal
koordynator Krakowskiego Komitetu Krzyża Niepodległości
Krakowski Komitet Krzyża Solidarności
tel. 510-566-600
http://kkks.mojeforum.net