Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

...Mamy ostatnio jakieś problemy z zaopatrzeniem w gaz i niepokoje związane z testem nuklearnym dokonanym przez Koreę Północną –– Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, będący obecnie przedmiotem debaty w gronie pięciu stałych członków tego gremium oraz Japonii i Korei Południowej, zakłada m.in. użycie siły militarnej - ujawniła w piątek japońska agencja Kyodo. Według tego źródła, dokument odwołuje się do Rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych, stanowiącego iż Rada Bezpieczeństwa ONZ w sytuacji zagrożenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa może podjąć działania zarówno niewojskowe jak i militarne.

Projekt, przedstawiony przez USA i Japonię, potępia niedawną północnokoreańską próbę nuklearną oraz wzywa państwa członkowskie do niezwłocznego egzekwowania uchwalonych wcześniej sankcji przeciwko Phenianowi. Kyodo ujawnia też, iż obecnie głównym spornym punktem wśród członków RB ONZ stała się sprawa kontroli północnokoreańskich statków, którymi mogą być przemycane materiały o zastosowaniu wojskowym. W tej sprawie na forum Rady doszło do kontrowersji między USA i Chinami. Konsultacje w sprawie rezolucji, mającej stanowić odpowiedź społeczności międzynarodowej na próbę jądrową Korei Płn., prowadzone są obecnie za zamkniętymi drzwiami. Waszyngton ma zabiegać o wzmocnienie sankcji wobec Phenianu, wprowadzonych w ramach rezolucji 1718 już po pierwszej próbie jądrowej, jakiej Korea Północna dokonała w 2006 roku.

Wprowadzono wówczas embargo na dostawy do KRLD wszelkich materiałów i urządzeń, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni atomowej czy rakietowej. Phenianowi zabroniono także eksportu broni i materiałów nuklearnych. PAP – Nie sądzę by Amerykanie chcieli angażować się w kolejną wojnę i to na znacznie większą skalę niż w dwie poprzednie. Co więcej jakiekolwiek prowokacje militarne, z poduszczenia Korei Południowej, czy Japonii mogły by doprowadzić do odwetu na dużą skalę ze strony północy, a to już by było niesłychanie groźna sytuacja. Co do samej Korei i Chin. Oba kraje z pewnością mają w pamięci japońskie zbrodnie na obu tych narodach w czasie ostatniej wojny światowej. Pamiętają także wojny na półwyspie indochińskim, a także swoją kolonialną udrękę.

Tadeusz Dylak

Tytuł pochodzi od Redakcji WSP. Tytuł źródłowy: “ze świata i w Polsce”
Za: http://www.propolonia.pl/article.php?art=289#comments