Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wstęp:
Generałowi urodził się wnuk, więc postanowił wysłać swego adiutanta do szpitala, aby się dowiedział czegoś więcej. Po powrocie generał pyta:
- I jak wygląda?!
Na to adiutant:
- Jest bardzo ładny… Podobny do Pana generała.
- Podać więcej szczegółów!
- Melduję, że niski, łysy i bez przerwy drze mordę.

W poniedziałek rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która zastąpiła dawny pobór. Jak informuje MSW, potrwa do 30 kwietnia 2013 r. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie około 280 tysięcy osób, głównie mężczyzn z rocznika 1994.

[A jak młodych ludzi w Polsce zabraknie z przyczyn demograficznych, to zaimportujemy sobie Murzynów z Afryki - admin]

Kwalifikacja wojskowa obejmie mężczyzn urodzonych w 1994 roku; urodzonych w latach 1989-1993, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; oraz osoby urodzone w latach 1992-1993, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej i albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji, albo osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.

MON przypomina, że stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe (Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta)

Kwalifikacja dotyczy także kobiet

Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1989-1994, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków.

Ponadto kwalifikacja obejmie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które z jakichkolwiek powodów nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej (jeżeli były do tego zobowiązane), a najpóźniej 31 grudnia 2011 r. ukończyły 24 lata, mają obowiązek zgłoszenia się w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat.

Podstawą prawną tegorocznej kwalifikacji jest rozporządzenie szefów MON i MSW.

Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.

Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

Kategorie zdolności do służby

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

- kategoria zdolności „A”, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że osoba może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie). Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria „A”, jeżeli nie zgłaszają się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy,

- kategoria zdolności „B” , czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej,

- kategoria zdolności „D” , czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i jest przenoszona do rezerwy,

- kategoria zdolności „E” , czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej, przeniesione do rezerwy. Podczas kwalifikacji nastąpi także założenie ewidencji wojskowej i wydanie książeczek wojskowych.

Obowiązkowe szkolenia dla rezerwistów

Od 2013 r. nowością będą obowiązkowe ćwiczenia dla żołnierzy rezerwy posiadających przydziały mobilizacyjne oraz tych, którym takie przydziały planuje się nadać.

MON przypomina, że armia to nie tylko wojsko zawodowe, ale również rezerwa, czyli żołnierze mobilizowani w przypadku konfliktu zbrojnego. W odróżnieniu od Narodowych Sił Rezerwowych, których główne zadania koncentrują się na działaniach w sytuacjach kryzysowych np. klęsk żywiołowych. Żeby rezerwiści utrzymali i rozwijali swoje umiejętności żołnierskie muszą odbywać regularne ćwiczenia.

Projekt rozporządzenia określający takie limity na 2013 rok zakłada, że na ćwiczenia wojskowe powołanych może być w przyszłym roku do 20 000 żołnierzy rezerwy mających podpisane kontrakty w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Warto przypomnieć, że na szkolenia będą powoływani nie tylko rezerwiści z NSR, a to oznacza, że na poligon trafić może nawet kilka tysięcy rezerwistów.

MON zwraca uwagę, że powszechny obowiązek obrony wynikający m.in. z zapisów konstytucji nie został zlikwidowany w momencie uzawodowienia armii. Dlatego wciąż istnieje obowiązek stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

http://wiadomosci.gazeta.pl/

 

Za:  https://marucha.wordpress.com/2013/02/04/w-poniedzialek-rusza-kwalifikacja-wojskowa-dawny-pobor/