Trzech kredytodawców nie ma żadnej motywacji, aby udzielać realnej pomocy zadłużonej Grecji – pisze kanadyjski periodyk. BRICS może stać się dobrym wariantem dla Grecji w warunkach presji kredytodawców na kraj — pisze kanadyjski periodyk Global Research.
Wiceminister finansów Rosji Siergiej Storczak w maju zaproponował Aleksisowi Tsiprasowi dołączenie do BRICS.
Wówczas premier Grecji zainteresował się propozycją, ponieważ otworzyłoby to krajowi dostęp do Banku Rozwoju BRICS.
„Cel banku polega na tym, aby położyć kres dominacji Zachodu na rynkach finansowych i zostać jedną z czołowych organizacji kredytowych. Prawdopodobnie Rosja i Chiny będą mogły udzielić Grecji wsparcia finansowego. Jednocześnie obecnie Ateny prowadzą rozmowy z innymi członkami BRICS na temat prawdopodobnego dołączenia kraju do organizacji, które będą kontynuowane w ramach szczytu w Ufie w dniach 9-10 lipca” — komentuje sytuację autor artykułu.
Wiceminister obrony Grecji Kostas Isihos uważa,że jeśli na referendum w Grecji zostanie podjęta decyzja, by zgodzić się na zaproponowane warunki, Grecja zamieni się w kolonię gospodarczą Europy. Jednocześnie sami kredytodawcy nie mają żadnej motywacji do udzielenia zadłużonemu krajowi realnej pomocy, lecz chcą jedynie pogorszyć bez tego ciężką sytuację. „Kredytodawcy nie są zainteresowani restrukturyzacją długu ani ozdrowieniem greckiej gospodarki. Chcą spustoszyć kraj, pozbawiając go aktywów i zakładów” — uważa autor artykułu.
Grecja prowadzi rozmowy z UE i MFW w sprawie uregulowania długu w wysokości ponad 240 mld euro, który pojawił się po uratowaniu greckiego budżetu przed bankructwem w latach 2010 i 2012. Prognozy kredytodawców odnośnie tego, że ostre cięcia pozwolą Grecji na spłacenie długów, nie ziściły się. Strona grecka 26 czerwca opuściła rozmowy z kredytodawcami na temat kolejnych cięć budżetowych.
27 czerwca Eurogrupa stwierdziła, że rozmowy dobiegły końca, termin realizacji programu pomocy wygaśnie 30 czerwca i Atenom nie pozwoli się na odroczenie wypłat MFW w wysokości 1,6 mld euro, które miały zostać uregulowane do wtorku. Banki w Grecji od poniedziałku będą zamknięte co najmniej przez 6 dni roboczych.
Wysokość długu publicznego Grecji
Według danych Ministerstwa Finansów kraju, łączny dług Grecji według stanu na 1 kwietnia 2015 roku wynosi 312,7 mld euro.
Znaczna część długu, 184 mld euro, pochodzi z Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej (EFSF — 131 mld euro) i rządów państw strefy euro, w tym także Niemiec, Francji, Estonii i Słowacji. Grecja jest także winna 27 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu i 21 mld euro Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.
za pl.sputniknews.com
Za: http://www.aspektpolski.com/media-brics-moze-uratowac-grecje-przed-bankructwem/#more-9461