W dniu 2011-05-30
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus..
Dnia 24.05.2011 na łamach internetowej strony Tygodnika Powszechnego ukazał się mocno kontrowersyjny artykuł zatytułowany Droga, zaczynający się stwierdzenia:
"Klękanie w procesji do Komunii św. jest nieporozumieniem. Gdy biskupi wrócili do starożytnej formy procesji eucharystycznej w miejsce przyjmowania komunii na klęcząco, jakiś mądrala wpadł na pomysł, by jeszcze dodatkowo „uczcić” Chrystusa. Nowinka upowszechniła się z trwałością godną lepszej sprawy."
Tak postawioną tezę autor usiłuje udowodnić w dalszej części artykułu.. zachęcam do lektury, podaję link:
Artykuł wywołał moje olbrzymie zaniepokojenie. Postanowiłem sięgnąć do źródła ze stron Episkopatu Polski, gdzie Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski twierdzi coś zupełnie przeciwnego.
Znalazłem tam instrukcję FORMACJA LITURGICZNA, gdzie w Celebracji Eucharystii zgodnej z zasadami "Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego" w punkcie C. Obrzędy Komunii świętej znalazłem:
6. Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski wierni przyjmują Komunię świętą do ust w postawie klęczącej. Mogą również stać, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności. Jeżeli udziela się Komunii pod dwiema postaciami, przyjmujący ją stoją. Wierni podchodzący procesjonalnie do Komunii świętej i przyjmujący ją w postawie stojącej winni przedtem przyklęknąć na jedno kolano. Osoby nie mogące przyklękać wykonują ukłon.
Źródło: http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/18/6.htm
Moim zdaniem artykuł Tygodnika Powszechnego zatytułowany "Droga" stoi w jawnej sprzeczności z cytowanym powyżej punktem 6.
Wiedziony troską o dobro Wspólnoty Kościoła Katolickiego stawiam następujące pytania:
1. Czy stanowisko Tygodnika Powszechnego opisane w artykule Droga jest słuszne??
2. Czy stanowisko Episkopatu Polski zawarte w cytowanym punkcie 6 instrukcji odnośnie Celebracji Eucharystii jest nieaktualne?
3. Czy nad dyscypliną Liturgii czuwa Tygodnik Powszechny, czy też Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski?
W przypadku twierdzących odpowiedzi na powyższe pytania proszę o uzasadnienie.
Natomiast w przypadku odpowiedzi negatywnej na powyższe pytania domagam się sprostowania na łamach Tygodnika Powszechnego.
z wyrazami szacunku i troski
mgr Artur Kozos