Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tusk, Kaczyński i Sikorski milczą jak zaklęci. Na szczęcie są w Polsce jeszcze ludzie, którzy mają odwagę i honor. Podobnie jest na Ukrainie.

Przeczytaj także, co Mateusz Piskorski napisał o Banderze na swoim blogu. Link:

http://mateuszpiskorski.blog.onet.pl/Dzis-Bandera-jutro-wpuscimy-Hi,2,ID387730946,n

 

W Polsce Banderę i Szuchewycza chcą uznać za nazistowskich przestępców na drodze sądowej

ZAHID 10:00, 26.01.2010

Europejskie Centrum Analizy Geopolitycznej (Polska) wspólnie z Międzynarodowym Instytutem Państw Nowożytnych inicjuje wniesienie powództwa do Najwyższego Trybunału Narodowego Polski. Główne wymaganie powodowe - uznanie Romana Szuchewycza i Stepana Banderę za nazistowskich przestępców, winnych masowych mordów ponad 200 tysięcy polskich obywateli w okresie 1941-1945 lat.

Opierając się na ukraińskim sądowym precedensie w sprawie "o Wielkim Głodzie", zainicjowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, skarżący liczą na pozytywną decyzję polskiego sądu. Decyzja o wniesieniu wspólnego powództwa została podjęta podczas wspólnej ekspertowej narady Europejskiego Centrum Analizy Geopolitycznej i Międzynarodowego Instytutu Państw Nowożytnych w Kijowie 21 stycznia 2009

Prezydent Europejskiego Centrum Analizy Geopolitycznej Mateusz Piskorski w wywiadzie dla RIA REGNUM Wiadomości zaznaczył: "Mamy nadzieję, że polscy sędziowie również szybko podejmą sądową decyzję, jak ich ukraińscy koledzy wobec Wielkiego Głodu".

"Oczywiście, przyjęcie takiej sądowej decyzji pomoże umocnieniu polsko-ukraińskich stosunków, ponieważ określi w sposób prawny momenty wspólnej polsko-ukraińskiej historii" -zaznaczył ekspert Międzynarodowego Instytutu Państw Nowożytnych Igor Kaminnyk.

Według danych kijowskiego biura Międzynarodowego Instytutu Państw Nowożytnych, sądowe powództwo zostanie wniesione do Najwyższego Trybunału Narodowego Polski w lutym 2010 roku.

Przypomnimy, 22 stycznia Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko swoim dekretem przyznał Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy. 12 października 2009 roku tytułu Bohatera Ukrainy Juszczenko przyznał Romanowi Szuchewyczowi.

Strona Europejskiego Centrum Analizy Geopolitycznej

http://www.geopolityka.org/

NNa Strona PSZ.pl: Ukrainie protesty wobec decyzji Juszczenki o uhonorowaniu Bandery

3Decyzja Wiktora Juszczenki o nadaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy spotyka się z protestami na południu i wschodzie kraju. Proces w tej sprawie ma odbyć się w Doniecku, a w Odessie zostanie zorganizowana manifestacja.

4Do Do donieckiego sądu administracyjnego został złożony wniosek o unieważnienie dekretu Wiktora Juszczenki. Jego autorem jest miejscowy adwokat Wołodymyr Olencewycz. Jego zdaniem, Stepan Bandera nie ma prawa do tytułu Bohatera Ukrainy bowiem -zgodnie z prawem- może on zostać nadany jedynie obywatelom tego kraju, a przywódca nacjonalistów nigdy nim nie był.

Posiedzenie odbędzie się prawdopodobnie po wyborach prezydenckich 7 lutego. Dwa lata temu adwokat protestował w podobny sposób przeciwko nadaniu tego samego tytułu przywódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi. Jego wniosek został jednak odrzucony.

W sobotę w Odessie ma się z kolei odbyć teatralizowane posiedzenie sądowe, w którym głównym oskarżonym będzie Stepan Bandera. Działacze prorosyjskich organizacji młodzieżowych mają publicznie wypowiedzieć się na temat -jak go określają- „poplecznika faszyzmu" i potępić decyzję Wiktora Juszczenki.

W ostatnią niedzielę na Krymie deputowany jednej z rad dzielnicowych Sewastopola spalił publicznie ukraiński dowód osobisty w proteście przeciwko nadaniu przywódcy nacjonalistów tytułu Bohatera Ukrainy, który -jak podkreślił- zajmował się on terroryzmem i politycznymi zabójstwami.

Decyzję o pośmiertnym wyróżnieniu Stepana Bandery Wiktor Juszczenko podjął w piątek. Prezydent uzasadnił ją tym, że walczył on bohatersko o ideę narodową i niepodległe państwo. Zaznaczył, że na ten krok czekały wiele lat miliony Ukraińców

 

Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

 

Źródła nie znaleziono