Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Możemy kontaktować się z osobami w stanie wegetatywnym

Brytyjsko-belgijskiemu zespołowi lekarzy udało się porozumieć z 29-letnim mężczyzną pozostającym od siedmiu lat w stanie wegetatywnym - podał brytyjski dziennik "The Guardian".
Do nawiązania kontaktu z pacjentem lekarze posłużyli się rezonansem magnetycznym, który pozwala analizować przepływ krwi do poszczególnych części mózgu chorego. Dzięki niemu naukowcy odkryli, że pacjent nie tylko rozumie zadawane mu pytanie, ale jest także w stanie na nie odpowiadać. Badacze nauczyli mężczyznę, by chcąc dać odpowiedź pozytywną, używał wyobraźni ruchowej - poprzez myślenie o grze w tenisa - gdyż odpowiedź pobudzała aktywność mózgu w części kontrolującej ruchy ramienia. W przypadku odpowiedzi negatywnej pacjent miał posługiwać się wyobraźnią przestrzenną - myśląc o poruszaniu się po swoim domu lub ulicy. Badania wykazały, że dzięki zastosowanej metodzie pacjent pomimo stanu wegetatywnego był w stanie udzielać poprawnych odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące jego rodziny - podkreśla "The Guardian".
Prowadzący badania naukowiec z Cambridge University dr Adrian Owen podkreśla, że ich wynik może zmienić dotychczasowe procedury opieki medycznej w przypadku pacjentów w stanie wegetatywnym. - Nasze testy wykazały, że pacjent nie tylko nie jest w stanie wegetatywnym, ale - co ważniejsze - po raz pierwszy od lat miał zdolność zakomunikowania swoich myśli otoczeniu - podkreślił. Jego zdaniem, odkrycie to otwiera także możliwość zaangażowania pacjenta w decyzje na temat jego terapii. - Będzie można się go spytać, czy odczuwa ból, i wówczas zapisać mu środki uśmierzające. Można też będzie się zapytać o jego stan emocjonalny - zaznaczył Owen. Naukowiec powiedział także, iż wynik badania dowodzi przede wszystkim, że osoby w stanie wegetatywnym myślą i są świadome tego, co się wokół nich dzieje.
Marta Ziarnik

Za: http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=sw&dat=20100205&id=sw14.txt
Źródła nie znaleziono