Komentarz polityczny
Polska bez długu
- Szczegóły
- Kategoria: Komentarz polityczny
- Odsłony: 3697
Przedstawiciel Instytutu Misesa przedstawił istotę długu publicznego oraz teoretyczne możliwości jego zniwelowania: obniżkę wydatków, podwyżkę podatków, monetaryzację (emisja pieniądza na spłatę długu) i odmowę spłaty długu, opowiadając się za pierwszym z tych rozwiązań.
Goszczący na spotkaniu Janusz Korwin-Mikke przedstawił w formie anegdotycznej swoją ideę, że w demokracji nie ma możliwości spłaty długu. Można to rozważać w ustroju monarchistycznym po zbankrutowaniu obecnego systemu, co nastąpi jego zdaniem w przeciągu dwóch-trzech lat. Pogląd ten Janusz Korwin-Mikke głosi konsekwentnie od… dwudziestu lat.
Gdy dyskusja zbaczała od tematu Konferencji głos zabrał Tomasz Urbaś. Zgodnie z programem Ruchu Wolność i Godność zasygnalizował ogrom zamierzenia w postaci spłaty długu z nadwyżek budżetowych, co może trwać nawet dwa pokolenia przy koniecznych wielkich wyrzeczeniach społecznych.
Następnie odniósł się do możliwości monetaryzacji długu. Przedstawił przeanalizowane w studium wykonalności programu Ruchu Wolność i Godność rozwiązania. Po pierwsze spłatę długu zagranicznego środkami z aktywów rezerwowych NBP. Po drugie emisję pieniądza banku centralnego na spłatę długu publicznego w bankach komercyjnych z jednoczesnym związaniem wyemitowanych środków przez większe rezerwy obowiązkowe. To wyklucza wzrost podaży pieniądza, a tym samym eliminuje hipotetyczny impuls zakłócający realne procesy gospodarcze. Lider Ruchu Wolność i Godność przedstawił przykłady takich operacji. Spłatę części długu zagranicznego Polski z rezerw NBP w kwocie 440 mln dolarów w ramach porozumienia z Klubem Londyńskim na początku lat 90-tych XX w. Wzrost bazy monetarnej w Stanach Zjednoczonych od 2008 r., która zwiększyła do gigantycznych rozmiarów rezerwy nadwyżkowe banków komercyjnych w FED-ie na skutek wykupu przez FED licznych aktywów dłużnych z zapłatą w formie nowych emisji dolara.
Były to jedyne konkretne propozycje, które padły w czasie konferencji. Wzbudziły one entuzjastyczny aplauz licznie zebranej około stu osobowej publiczności. Wypowiadając się na temat tych propozycji Janusz Korwin-Mikke nawiązał do swego zaciekawienia przedstawionym problemem w swoich czasach poselskich. Z żalem stwierdził, że pytana przez niego urzędniczka ministerstwa finansów nie była w stanie wyjaśnić jako to jest, że z jednej strony Polska jest zadłużona za granicą, a z drugiej strony finansuje długi państw zachodnich w formie aktywów rezerwowych banku centralnego.
Przedstawiciel Instytutu Misesa z miejsca stwierdził, że nie jest specjalistą w tej dziedzinie, ale jego zdaniem taka spłata jest niemożliwa. Zaznaczył, że w austriackiej szkole ekonomii doszło do rozłamu na tle bankowości komercyjnej z pełną rezerwą i rezerwą częściową. Przyznał, że osobiście opowiada się za systemem rezerwy częściowej.
Podsumowaniem dyskusji było pytanie z sali jak to właściwie jest, że jedyne konkrety przedstawił Tomasz Urbaś, a prelegenci omawiali temat ogólnikowo i wręcz miejscami anegdotycznie. Zapytany wprost przedstawiciel Instytut czy można spłacić dług, czy nie, odpowiedział, że teoretycznie tak, a w praktyce jest to niemożliwe. Przytłaczająca większość uczestników Konferencji „Polska bez długu” ryknęła gromkim śmiechem.
Konferencja pokazała duże zainteresowanie społeczne, zwłaszcza u osób młodych problematyką finansów publicznych. Odczuwalne było oczekiwanie konkretów, rozwiązywanie rzeczywistych problemów i niechęć do wysłuchiwania ogólników. Ruch Wolność i Godność z założenia spełnia te oczekiwania.
Bardzo miłym akcentem było zaskakujące spotkanie Tomasza Urbasia z kilkoma sympatykami Ruchu Wolność i Godność. Kolejni sympatycy osobiście przekonali się, że byt wirtualny Tomasza Urbasia jest tożsamy z bytem realnym.
Idee Ruchu już obecnie zdobywają serca Polaków i mają potencjał niezbędny do odniesienia sukcesu w postaci wprowadzenia programu w życie po zwycięstwie wyborczym Ruchu. Doszło również do pozytywnej weryfikacji strategii opartej o segmentację i kierowanie zindywidualizowanego przekazu do konkretnych docelowych grup społecznych.
Tomasz Urbaś
Za: http://urbas.blog.onet.pl/
RadioMaryja.pl
12 styczeń 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Floryda: zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 14. roku życia
- Myśląc Ojczyzna
- [JESTEM W KOŚCIELE] Nikt nie szanuje wolności człowieka tak jak Kościół
- USA: w rocznicę sprawy Roe vs. Wade zabrzmią kościelne dzwony ku pamięci milionów ofiar tzw. aborcji
- O. John Bartunek dla „Naszego Dziennika”: W Polsce usłyszałem głos powołania
- W zabytkowym budynku dworca Toruń Północny powstanie muzeum kolejnictwa
- „Represje okupantów w źródłach archiwalnych IPN” – warsztaty dla nauczycieli
- Prof. P. Jaroszyński: Neron uważał, że polityka ma ludzi zubożyć. Był chory, ale czemu to dzieje się dzisiaj? Może to jakieś nawroty neronizmu, które chowają się za maską niebezpiecznego lewactwa?
- Ewangelia na niedzielę: Czy dziś rodzą się prorocy?
- Spotkanie opłatkowe w Poznaniu
- Spotkanie opłatkowe w Krakowie
- Serwis informacyjny, godz. 02.00