Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

„Stawiam na rodzinę” – Narodowy Dzień Życia 2009 

Pod hasłem „Stawiam na rodzinę” ruszyła kampania Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. W tym roku celem inicjatywy jest ukazywanie dobrych wzorców życia w rodzinie i promowanie rodzinnych wartości. Narodowy Dzień Życia na mocy uchwały Sejmu RP obchodzi się od pięciu lat 24 marca.
Ambasadorami tegorocznej edycji NDŻ są Paulina i Maciej Kurzajewscy, znana prezenterka telewizyjna i dziennikarz sportowy. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie podzielili się swoim doświadczeniem rodzinnym. Mają dwóch synów, a w domu mieszkają wraz z dziadkami. Oprócz nich w konferencji udział wzięli socjolog Aleksander Zioło i Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha.

Pierwszy z nich przedstawił skrótowo badania socjologiczne dotyczące współczesnej polskiej rodziny. 92 proc. Polaków uważa, że człowiek do prawdziwego szczęścia potrzebuje rodziny. Jest ona najpowszechniej wymienianą ważną wartością w życiu. Tymczasem na drodze prawidłowego jej rozwoju stoją w naszym kraju różne przeszkody – od indywidualistycznego i materialistycznego modelu życia po system podatkowy. Według danych przytoczonych przez Jabłońskiego, przedsiębiorstwa rodzinne tworzą w Polsce ponad 60 proc. wszystkich miejsc pracy i przynoszą ponad 50 proc. PKB. Firmy te cechuje mobilność i innowacyjność, są też – zdaniem ekonomisty – najlepiej przygotowane do stawienia czołu kryzysowi finansowemu. Sprzyjają one ponadto kształtowaniu się właściwej postawy odpowiedzialności za własność i aktywności w dbaniu o swój los. To właśnie tym przedsiębiorstwom i ich właścicielom zawdzięczamy „cud gospodarczy”, jaki nastąpił w Polsce na początku lat 90. ubiegłego stulecia.
kw (KAI) / Warszawa
 
Za: http://www.duszpasterstworodzin.gniezno.opoka.org.pl/go.php/pl/strona_glowna/narodowy_dzien_zycia.html


Narodowy Dzień Życia stawia na rodzinę

24 marca już po raz piąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Życia. „Stawiam na rodzinę!” to hasło tegorocznych obchodów. Organizatorzy chcą podkreślić olbrzymią rolę rodziny w życiu Polaków oraz znaczenie firm rodzinnych dla polskiej gospodarki.

Z badań socjologicznych wynika, że dla 92% Polaków rodzina jest konieczna do szczęśliwego życia, zaś dla 72% szczęście rodzinne jest główną przesłanką, którą się w życiu kierują. Znaczenie rodziny podkreśla Aleksander Zioło z Warsztatów Analizy Socjologicznej – „Rodzina jest dla Polaków najważniejsza i to się nie zmienia. Ciągle deklarujemy, że chcemy mieć rodzinę, jest dla nas miernikiem szczęścia. Chcemy mieć rodziny wielodzietne - ponad 50% Polaków deklaruje, że chce mieć rodzinę 2+2, a 30% 2+3 lub więcej”.

Takie obserwacje potwierdza Paweł Gierech z Centrum Myśli Jana Pawła II. „Prawie nie ma polaków, którzy w badaniach odpowiadaliby, że chcieliby być samotni, bądź chcieliby nie mieć dzieci. Zdecydowana większość ludzi jest za modelem rodziny, w którym są dzieci i dorośli, a czasami również dziadkowie – zatem za modelem rodziny wielopokoleniowej. I zdecydowana większość z nas w takich rodzinach żyje.” Gierech jest przekonany, że potrzeba w Polsce dobrego klimatu dla rodziny – w staraniach państwa, w zainteresowaniu mediów, w obszarze troski Kościoła i działania organizacji pozarządowych. Siła rodziny pozostaje naszym narodowym skarbem - kto wie, może w czasach światowego kryzysu gospodarczego tym cenniejszym… Warto o nią dbać.

Ambasadorami tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Życia zostali Paulina i Maciej Kurzajewscy - znana prezenterka telewizyjna i dziennikarz sportowy. Przyznają, że zdecydowali się na udział w akcji bez najmniejszego wahania.

„Jesteśmy w tych 92 proc. Polaków, dla których rodzina jest najważniejsza. Nie wyobrażamy sobie życia bez rodziny. To wiąże się z ogromnym nakładem pracy i zaangażowaniem, ale warto się starać. Każdego dnia trzeba bardzo dużo rozmawiać i starać się każdą wolną chwilę poświęcać rodzinie. To później zostanie nam odpłacone w dwójnasób” - powiedział Maciej Kurzajewski. „Dla nas ważne jest, by każdy w rodzinie miał swoje miejsce, czuł się szanowany, wysłuchany. Trzeba rozliczyć się ze sobą, powiedzieć co ja dobrego mogę do tej rodziny wnieść, co ja mogę w sobie zmienić, trzeba również rozmawiać z osobami w rodzinie, czy to jest mąż czy to jest żona, czy teściowa czy mama czy dzieci. Jakie są wasze oczekiwania, co wy chcecie w tą rodzinę wnieść jakie są wasze troski, jakie są wasze marzenia, spróbować razem zbudować coś co będzie miało niepowtarzalną wartość - dodaje Paulina Smaszcz-Kurzajewska.

Organizatorzy podkreślają także rolę rodziny w życiu gospodarczym kraju. Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha zwraca uwagę na to zagadnienie. „Szacuje się, że przedsiębiorstwa rodzinne stanowią ok. 60 proc. wszystkich firm w UE, a w Polsce nawet 80 proc. z 1,8 mln firm działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw” - poinformował. Dodaje także, że sektor ten, wraz z gospodarstwami rolnymi, które w prawie 100 proc. są firmami rodzinnymi, wytwarza ponad połowę PKB i tworzy ponad 60 proc. miejsc pracy. Co więcej firmy rodzinne wykazują największą mobilność i zdolność do dostosowania do wymagań rynku zarówno w dobie prosperity jak i w dobie kryzysu. Warto podkreślić, że wspólne działanie i towarzysząca mu determinacja zaangażowanych w prowadzenie własnej firmy członków rodziny, budujących podstawy materialnego bytu dzisiaj i na rzecz przyszłych pokoleń, jest nie do przecenienia w naszym społeczeństwie.

Jeden z organizatorów tegorocznych obchodów Jacek Sapa, zwraca uwagę, że podobnie jak w latach ubiegłych kampania związana z Dniem Życia będzie miała jedynie pozytywny wydźwięk, a jej celem będzie afirmacja wartości rodzinnych, promocja dobrych wzorców i budowanie pozytywnego klimatu wokół rodziny. W ramach obchodów dnia życia odbędzie się szereg inicjatyw lokalnych, a w mediach pojawi się spot reklamowy z udziałem rodziny Kurzajewskich.

Są w naszym życiu rzeczy bardzo ważne, które uznajemy za tak oczywiste, że nie poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi. Często dzieje się tak z rodziną. W rodzinie przychodzimy na świat, dorastamy, aż w końcu zakładamy nową, przejmując pałeczkę w sztafecie pokoleń. Rodzina jest tłem, na którym rozgrywają się życiowe scenariusze większości z nas. Jest obecna, kiedy spełniają się nasze marzenia, spotykają nas niepowodzenia, kiedy odnosimy małe i duże sukcesy. Rodzina jest jak port, z którego wyruszamy do szkoły, pracy i do którego wracamy, kiedy stawimy już czoła wyzwaniom. To jedyny stały punkt w barwnym kalejdoskopie naszych codziennych przeżyć, doznań i doświadczeń. Jak ubogie byłoby nasze życie bez rodziny?

Przypadający 24 marca Narodowy Dzień Życia został ustanowiony uchwałą Sejmu w sierpniu 2004 r. W zeszłym roku obchodzony był pod hasłem „Jestem mamą. To moja kariera”. Mottem Dnia Życia w 2007 r. było „Razem na zawsze”, a tematem przewodnim - małżeństwo. W 2006 r. w ramach obchodów promowano ojcostwo, posługując się hasłem „Być ojcem - rola życia”. W 2005 r. dzień ten poświęcony był rodzinom wielodzietnym; obchodzono go pod hasłem „Dom pełen skarbów”.

Źródło: RodzinaKatolicka.pl