Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polski kościół rzymskokatolicki św. Kazimierza został założony w 1908 roku, aby służyć ludziom mówiącym po polsku, mieszkającym w Ironbound dzielnicy Newark.

Wcześniej w mieście Newark dla Polaków był tylko jeden kościół rzymskokatolicki. Szybki rozwój miasta i duża imigracja polska skłoniły ks. Vitus Maśnicki, proboszcz kościoła św. Stanisława, Irvine Turner Blvd. (High St.), aby zaplanować polską parafię w Ironbound.

Pierwsza Msza św. Została odprawiona w sąsiedniej sali szkolnej św. Benedykta w niedzielę 6 września 1908 r. Bezpośrednio po tej Mszy odbyło się spotkanie parafialne. Ks. Julius Manteuffel, pierwszy proboszcz, zaproponował św. Kazimierza jako patrona nowej parafii. Parafianie zgodzili się. W ciągu kilku miesięcy narysowano plany nowego połączenia budynku kościoła i szkoły. Grunt pod nowy, oddzielny budynek kościoła został zburzony w 1917 roku, a budowę zakończono w 1920 roku. Nowy gmach został poświęcony przez biskupa O'Connor, biskupa diecezji Newark, 4 lipca 1920 roku.

Z silnym duchem polskich imigrantów jako siłą napędową, kościół św. Kazimierza szybko urósł do imponującego kompleksu parafialnego, z którego dziś korzystamy, obejmującego nasz wspaniały kościół, odnowioną i zmodernizowaną Akademię Katolicką Żelazną, plebanię i budynki klasztorne.

Kościół św. Kazimierza to tętniąca życiem parafia. Od ponad 100 lat polskie zwyczaje i tradycje, takie jak Pasterka (pasterka bożonarodzeniowa), Kolęda (błogosławieństwo domów), Wielkanoc, czy Koronowanie Majowe były i nadal są obchodzone. Nasza parafia oferuje sobotnią polską szkołę uzupełniającą dla klas od przedszkola do ósmej klasy, lekcje religii CCD w języku angielskim i polskim, program duszpasterstwa młodzieży oraz stowarzyszenie z General Pulaski Parade Committee, Newark Division. W naszej parafii działają grupy religijne, Towarzystwo Różańca Świętego i Legion Maryi. Ponadto kościół św. Kazimierza oferuje programy przygotowujące do małżeństwa przed Kaną w języku polskim i angielskim.

Kościół św. Kazimierza ma silną rodzinę parafialną i jest bardzo łaskawy dla swoich parafian, przyjaciół i wolontariuszy. Dzięki ich wsparciu i oddaniu Kościół św. Kazimierza istniał, był silny i prosperował.

Parafia obchodziła swoje 100-lecie iz dumą spogląda na przeszłość i historię swojej służby dla swoich oryginalnych polsko-amerykańskich parafian; na swoją obecną służbę ich potomkom, nowym polskim imigrantom i całej społeczności, i antycypuje przyszłą służbę Ludowi Bożemu.

Kościół znajduje się przy ulicy Pułaskiego 91, pomiędzy ulicami E. Kinney i Nichols. Adres pocztowy to 164 Nichols Street, Newark, NJ 07105.

Msze i nabożeństwa odprawiane są w języku angielskim i polskim.Za: https://www.youtube.com/channel/UCOLRLJxOIomM2tvmAWYE84w

Za: http://www.stcnewark.com/about-us/