Warto przeczytać
Juszczenko, czyli jabłko pada niedaleko od jabłoni
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
- Odsłony: 5582
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=137&pkid=138
Wilner nadal oskarża ojca prezydenta o kolaborację
Książka izraelskiego historyka Jurija Wilnera pt. „Andrij Juszczenko: personalia i legenda” – wciąż wzbudza interes w Rosji, a na Ukrainie jest nie do zdobycia. Na motto swej książki Wilner wykorzystał wypowiedź brata prezydenta Juszczenki – Petra: „W naszej rodzinie codziennie pito dobrą kawę, do której tato przyzwyczaił się w niewoli.”
Autor Jurij Wilner powiedział na prezentacji swojej książki: „Życiorys ojca obecnego prezydenta Ukrainy ostatnie lata jest przedmiotem zainteresowania społeczności ukraińskiej... Wiktor Juszczenko od samego początku swojej kariery politycznej deklarował szczególny punkt widzenia na historię II wojny światowej i nie ukrywał własnych sympatii do formacji ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA. Niektórzy oponenci ocenili rewizjonizm Wiktora Juszczenki jako skutek wychowania rodzinnego. Dlatego szczególną uwagę badaczy życiorysu prezydenckiego skierowali na sylwetkę ojca prezydenta – Andrija Juszczenki, który spędził większość okresu wojny w niewoli (hitlerowskiej – ETL.)” – oświadczył historyk żydowski Wilner.
Zdaniem autora, który zbadał wiele dokumentów archiwalnych w Rosji, związanych z losem ojca Juszczenki – Andrij kolaborował z Niemcami hitlerowskimi. Wilner na podstawie porównywania dokumentów archiwalnych wyjaśnił, iż po wojnie ojciec prezydenta Juszczenki stale kłamał, ukrywając swoją przeszłość obozową przed władzami sowieckimi. Ale badania dokumentów pozwoliły z wysoką precyzyjnością stwierdzić, że Andrij Juszczenko w okresie II wojny światowej kolaborował z SS jako obozowy policjant, a potem jako tajny agent-informator. Przecież jak mógł zwykły żołnierz sowiecki siedmiokrotnie uciec z hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Przecież oprócz Żydów esesmani najgorzej traktowali tylko jeńców sowieckich. Wystarczyłaby tylko jedna ucieczka, żeby jeńca sowieckiego Andrija Juszczenkę esesmani postawili pod ściankę i rozstrzelali. A tzw. ucieczki Juszczenki, zdaniem Wilnera, były tylko zmianami miejsca zatrudnienia jako agenta SS w różnych obozach hitlerowskich – stwierdza autor życiorysu ojca prezydenta Juszczenki.
„Dalsze badania życiorysu Andrija Juszczenki mogłyby jaskrawo wyświetlić wszystkie kwestie współpracy jego z hitlerowcami. Oczywiście, iż Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nie będzie sprzyjać w dojściu do prawdy, bo prezydent Wiktor Juszczenko kontroluje ukraińskie służby specjalne. Ale większa część archiwów jeńców wojennych i więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, także i dokumentów, związanych z Andrijem Juszczenką jest na szczęście przechowywana poza Ukrainą – w Rosji i częściowo w Niemczech” – konkluduje historyk żydowski Wilner, który jest pewny, że kwestie kolaboracji ojca prezydenta Juszczenki z hitlerowcami zostaną jeszcze precyzyjniej wyjaśnione najbliższym czasem.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów
Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
RadioMaryja.pl
26 kwiecień 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Polski punkt widzenia: Sławomir Jagodziński (26.04.2025)
- Obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci w Dachau z udziałem polskich i niemieckich biskupów
- Myśląc Ojczyzna – prof. Mieczysław Ryba
- Prof. G. Kucharczyk: Jeżeli Polska jest suwerenna, nie walczy z chrześcijaństwem, ale jeśli traci suwerenność, wtedy los chrześcijaństwa w Polsce jest niepewny
- Informacje Dnia 26.04.2025 [20.00]
- Iran: pięć ofiar śmiertelnych, ponad 700 rannych w eksplozji w porcie
- Tłumy towarzyszyły Papieżowi w trakcie ostatniej drogi
- Tajlandia: wierni modlą się w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Bangkoku za zmarłego Pasterza Kościoła
- Pogrzeb Ojca Świętego Franciszka
- Rozmowy niedokończone: Rzecznicy dyscyplinarni – narzędzie represji czy sanacji sądownictwa?
- D. Pieskow: Władimir Putin potwierdził gotowość do negocjacji z Ukrainą bez warunków wstępnych
- Minister rolnictwa podpisał pilne rozporządzenie dotyczące rzekomego pomoru drobiu w Polsce