Jak myślicie, za kilka lat będą polityków nabijać na pal czy palić żywcem?"
"Jakby bezrobotnym dali te 18000 EUR na rozkręcenie ...
... interesu, to podejrzewam że efekt dla gospodarki byłby znacznie lepszy, nawet jakby 2/3 obdarowanych bezrobotnych przepiło te pieniądze."
Pozytywną decyzję w sprawie pomocy dla Della mieli podjąć - według informacji Saryusz-Wolskiego - szefowie gabinetów unijnych komisarzy. We wtorek pomoc, już bez dyskusji, mają zatwierdzić komisarze na cotygodniowym posiedzeniu KE.
"To dobry finał dla Polski i Łodzi" - powiedział PAP Saryusz-Wolski.
Informacje o zaaprobowaniu pomocy potwierdziły PAP nieoficjalnie źródła w KE, ale zastrzegły, że nie wiadomo, czy decyzja formalnie zostanie ogłoszona już we wtorek, czy później.
Chodzi o pomoc w wysokości 52,7 mln euro dla Dell Products Poland na stworzenie nowego zakładu wytwórczego w Łodzi. Spółka zamierza otworzyć nowy zakład produkcji komputerów stacjonarnych, laptopów oraz serwerów. Oczekuje się, że dzięki inwestycji powstanie w Łodzi 3 tys. miejsc pracy. Koszty całej inwestycji to 189,58 mln euro.
Region łódzki zgodnie z unijnym prawem kwalifikuje się do pomocy regionalnej jako obszar o wyjątkowo niskim poziomie życia oraz wysokim bezrobociu. Ale w przypadku dużej pomocy KE musi zbadać ryzyko zakłócenia konkurencji. Rozpoczynając w grudniu badanie pomocy, miała wątpliwości co do zgodności projektu z zasadami pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych. Komisja sprawdzała, na ile inwestycja wpłynie na zwiększenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa oraz na ile spada zapotrzebowanie na produkty Della.
Pomoc dla Della w Polsce budziła spore kontrowersje w Irlandii. Na początku stycznia koncern poinformował bowiem, że w ciągu najbliższego roku przeniesie produkcję komputerów z irlandzkiego Limerick m.in. do Łodzi. Jest to część planu mającego przynieść koncernowi 3 miliardy dolarów oszczędności. Dell spodziewa się redukcji zatrudnienia w Limerick o około 1 tys. 900 osób. Ostateczne przeniesienie produkcji ma nastąpić w styczniu 2010 roku.
Fabrykę komputerów Dell uruchomiono w Łodzi pod koniec stycznia 2008 r. Był to drugi, po Irlandii, zakład Della w Europie, uruchomiony kosztem 200 mln euro. W sierpniu ub. roku pojawiły się medialne doniesienia o sprzedaży łódzkiej fabryki tajwańskiej firmie elektronicznej Foxconn. Dell nie potwierdził tej informacji.
PAP
Źródło: PAP
Za: http://gielda.onet.pl/ke-zgodzi-sie-na-pomoc-publiczna-na-rozbudowe-dell,18568,3034452,1,news-detal