Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Białoruś w Rzeczpospolitej Polskiej
Pana Wikora Gajsionka
Sprzyja temu naturalna, etniczna bliskość Polaków i Białorusinów mających słowiański rodowód, jak także historyczna i kulturowa bliskość obu narodów, które nigdy nie stawały wobec siebie na wrogich pozycjach, a przeciwnie - wzajemnie przenikały się, oddając najlepszych synów i córki ojczystych ziem i kultur, w służbę międzynarodowej, pokojowej koegzystencji.
Za swą narodowościową i kulturową bliskość Polacy i Białorusini płacili nieraz najwyższą cenę, cenę życia milionów ludzkich ofiar w trakcie wojennych przemarszów armii z zachodu na wschód i ze wschodu na zachód - poddanych rozkazom różnych urojonych , imperialnych władców , „wodzów ludzkości”, krzewicieli postępu, kulturowej, bądź rasowej „wyższości”.
Polacy i Białorusini tracili wielokrotnie materialny dorobek pokoleń i wielokrotnie żmudnie go odbudowywali, gdy tymczasem najeźdźcy i okupanci lub ich mocodawcy - bogacili się.
Niezniszczalne jednak pozostawały i pozostają : honor i godność obu narodów, szacunek dla grobów ojców, życzliwość dla gości oraz umiłowanie niezawisłego stanowienia o sobie.
W wyniku historycznych wydarzeń w granicach Rzeczpospolitej Polskiej zamieszkuje stosunkowo niewielka liczba obywateli polskich narodowości białoruskiej, a na terenie Republiki Białoruś znacznie liczniejsza rzesza obywateli białoruskich narodowości polskiej. Każda z tych mniejszości narodowościowych ma niczym nieskrępowaną możliwość realizacji swoich celów społeczno-kulturowych oraz zagwarantowaną wolność religijną i wolność przekonań. Mniejszości te mają także możliwość swobodnego powoływania organizacji na różnych polach aktywności publicznej. Oczywistym jest, że te organizacje winny szanować porządek prawny danego państwa oraz nie podważać swym programem i działalnością ustrojowo-prawnych kompetencji instytucji danego kraju oraz politycznych pryncypiów rządów, jeśli te popierane są wolą suwerena, czyli narodu.
W kontekście powyższych stwierdzeń musi zdumiewać nagłaśnianie działania tzw. Związku Polaków na Białorusi, któremu przewodniczy pani Andżelika Borys. Musi zdumiewać i zastanawiać próba nadania tej organizacji etosu prześladowania i dyskryminacji w sytuacji, gdy funkcjonuje , zachowując swoją kilkudziesięcioletnią ciągłość organizacyjno- programową, Związek Polaków na Białorusi, posiadający od 12 września 2009r. legalnie i demokratycznie wybrane władze z panem prezesem Stanisławem Siemaszko na czele.
Angażowanie najwyższych instytucji ustrojowych państwa polskiego – Sejmu, Senatu, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz rządu w popieranie awanturniczej organizacji, określającej się Związkiem Polaków, gdy wielu jej liderów nie jest nawet narodowości polskiej, zakrawa na prowokacje polityczną.
Nie dodaje to powagi wymienionym instytucjom polskiego porządku konstytucyjnego. Stawia także uzasadnione pytanie o zasady i procedurę wydawania publicznych środków pochodzących z podatków Polaków na uznaniowe przedsięwzięcia w rodzaju TV BIELSAT, a także łatwość w politycznym poparciu takich przedsięwzięć jak Komitet Pomocy Polakom na Białorusi. Jak żywo nasuwają się na myśl każdemu odpowiedzialnie o Polsce myślącemu obywatelowi wspomnienia z podobnych „kolorowych” kampanii politycznych w rodzaju „ pomarańczowej rewolucji”, których intencje i wymiar polityczny skorygowało realne życie polityczne.
Polacy mają we współczesnym świecie wystarczająco dużo realnych wrogów, aby szukać nowych tam gdzie ich nie ma, czyli na Białorusi. Państwo polskie nie może być wykorzystywane do sezonowych rozgrywek politycznych sezonowych polityków, gdyż jest to skrajnie nieodpowiedzialne i nie dodaje autorytetu oraz powagi międzynarodowej Rzeczpospolitej Polskiej.
Zarząd Stowarzyszenia
Wierni Polsce Suwerennej
Dr Paweł Ziemiński - prezes
Stanisław Baj - wiceprezes
Bohdan Poręba - wiceprezes
Dariusz Kosiur - skarbnik
Tadeusz Dylak - członek zarządu
Andrzej Skorski - członek zarządu
Do wiadomości:
1) Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
2) Kancelaria Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
3) Kancelaria Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
4) Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej
5) Biuro Prasowe Rządu
6) Sekretariat Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej
7) Opinia publiczna
Warszawa, 23 luty 2010r.
Za: http://wiernipolsce.streemo.pl/Community/ForumTopic.aspx?ForumTopicId=8617