Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Narracja objeżdżającej po kraju premier Kopacz, jakoby w Polsce było "super", nie specjalnie współgra z oficjalnymi danymi publikowanymi przez GUS, zgodnie z którymi Polacy wciąż uciekają z kraju. Okazuje się, że liczba osób, która co miesiąc opuszcza Polskę w poszukiwaniu lepszego życia za granicą jest o ponad 10 tys. większa od liczby osób, która decyduje się do kraju wrócić. Jakby tego było mało od początku roku mamy ujemny przyrost naturalny. Liczba zgonów odnotowana przez Urzędy Stanu Cywilnego jest aż o 13 tys. większa od liczby urodzeń!
Najnowszy biuletyn statystyczny Głównego Urzędu Statystycznego potwierdza nam fatalne dane dotyczące demografii. Okazuje się, że w okresie I - VII b.r. przewaga zgonów nad urodzinami sięgnęła 13 tys. Jeśli takie tempo zostanie podtrzymane w kolejnych miesiącach, to 2015 rok pod względem ujemnego przyrostu naturalnego może się okazać najgorszym od czasów zakończenia II wojny światowej. 

Niestety wiele wskazuje na to, że kolejne lata będą jeszcze gorsze. Masowa emigracja ludzi w wieku produkcyjnym, dramatyczny wzrost liczby emerytów, wysokie obciążenia podatkowe, niewolniczo niskie płace oraz brak konkretnej i skutecznej polityki prorodzinnej zachęcającej do posiadania dzieci przyczynią się do dalszego pogłębiania kryzysu demograficznego. Zgodnie z treścią innego raport GUS pt. "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2015 r." - w ciągu ostatniego roku liczba osób w wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) zmniejszyła się o 52,3 tys. Znacząco zwiększyła się za to liczba emerytów - aż o 227,3 tys. Jakby tego było mało z najnowszych danych GUS na temat emigracji wynika, że na koniec 2014 r. poza krajem przebywało 2 mln 320 tys. Polaków. To o 124 tys. osób więcej niż na koniec 2013 r. (wzrost o 5,6 proc.), a jednocześnie najwyższa liczba Polaków przebywających na emigracji od początku przystąpienia naszego kraju do UE.

Tymczasem objeżdżająca kraj w ramach prowadzonej kampanii wyborczej pani premier mówi, że jest super, a były prezydent jeszcze nie tak dawno krzyczał na swoim wiecu, że tylko ślepy nie może dostrzec, iż żyjemy w złotym okresie. To pokazuje jak bardzo platformiana władza jest daleko od realiów życia w Polsce.

 

Czytaj więcej:  GUS: w 2014 r. wzrosła liczba Polaków na emigracji (Bankier.pl)
Czytaj więcej: Biuletyn Statystyczny nr 8/2015 (Stat.gov.pl)

wpis z dnia 7/10/2015
Za: http://niewygodne.info.pl