Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Czego nie powinno zabraknąć podczas Marszów Rotmistrza 2011?

I. Wyraźnego zakomunikowania obecnym (a także mediom), że:
1) 13 maja b.r. obchodzimy 110. rocznicę urodzin rtm.Witolda Pileckiego.

2) Rotmistrz Witold Pilecki był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie i na ochotnika dała się ująć, by trafić do niemieckiego obozu koncetracyjnego Auschwitz. W Auschwitz Pilecki z innymi więźniami stworzył Związek Organizacji Wojskowej, który - dzięki kurierom Armii Krajowej - przekazywał aliantom w Londynie i Waszyngtonie, m.in. Raporty o Holocauście. Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki kontynuował pracę w konspiracji. Latem 1944 r. zasłynął jako jeden z najlepszych liniowych dowódców w Powstaniu Warszawskim. Wyzwolony z obozu jenieckiego trafił do Armii Polskiej we Włoszech, a następnie - na rozkaz gen.Andersa wrócił do Kraju. Aresztowany w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Miesiącami brutalnie przesłuchiwany, w procesie pokazowym skazany na śmierć. 25 maja 1948 r. zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej.

3) Marsze Rotmistrza, które 13 maja przemierzają ulice wielu polskich miast, są dorocznym wydarzeniem w ramach zainicjowanej w styczniu 2008 r. apolitycznej akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
4) Najważniejsze cele akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" to: a) upowszechnienie "Raportu Witolda" z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, c) ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Uczestnicy akcji zachęcają także samorządy miast do nadawania ulicom lub placom imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, a od 17 września 2008 r. starają się w Watykanie o beatyfikację Witolda Pileckiego.

5) Każdy może się włączyć w "przypominanie o Rotmistrzu". Na przykład składając podpis pod petycją w sprawie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

6) Doroczne, urodzinowe Marsze Rotmistrza odbywają się wedle pomysłu Towarzystwa Michała Archanioła i przy udziale Stowarzyszenia KoLiber oraz, lokalnie, innych podmiotów (tu można wymienić nazwę)

7) Inicjatorem akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") jest Fundacja Paradis Judaeorum

II. Świadomości, iż Marsz Rotmistrza (tak jak cała akcja "Przypomnijmy o Rotmistrzu") ma charakter APOLITYCZNY, OBYWATELSKI, SPOŁECZNY. A w związku z tym:

1) Zabieramy ze sobą biało-czerwone sztandary (oby było ich jak najwięcej!), a także, ewentualnie, pochodnie.

2) Dopuszczalne są poczty sztandarowe organizacji społecznych (NIE politycznych) itp.

3) Treść ewentualnych transparentów, haseł odnosi się wyłącznie do Rotmistrza i naszego o nim przypominania, zarówno w kontekście polskim, jak europejskim (patrz zestaw haseł w jednym z poniższych postów).

III. Na końcu każdego Marszu Rotmistrza nie powinno zabraknąć:

1) Odczytania na głos "Przesłania Pana Cogito" Zbigniewa Herberta

2) Modlitwy o beatyfikację Witolda Pileckiego - chrześcijańskiego rycerza XX w.

3) Odśpiewania Hymnu narodowego, ewentualnie także Roty.

IV. Jeśli istnieją po temu warunki, oczywiście dobrze jest zaśpiewać pieśni patriotyczne, które w jakiś sposób mogą (odpowiednio!) kojarzyć się z osobą Rotmistrza i jego epoką.

V. Sto dziesiąta rocznica urodzin Witolda Pileckiego to wydarzenie RADOSNE. W dobrym sensie tego słowa. Przypominając tragiczną historię jego życia, nie zapominajmy, że 13 maja świętujemy fakt, iż z woli Opatrzności KTOŚ TAKI był wśród nas. Był JEDNYM Z NAS. Podkreślam z całą mocą: 13 maja "przypominamy o Rotmistrzu" w sposób godny, dostojny, ale nade wszystko radosny. Ponieważ tu i ówdzie planowane są także mniej oficjalne, urodzinowe imprezy "pomarszowe", ze swej strony przygotuję zestaw piosenek, pieśni do ewentualnego wykorzystania/zainspirowania.

VI. Zróbmy co w naszej mocy, aby większość spośród uczestników tegorocznych Marszów Rotmistrza jeszcze przed 13 maja miała za sobą lekturę "Raportu Witolda" (http://www.polandpolska.org/dokumenty/witold/raport-witolda-1945.htm ) oraz, oczywiście "Przesłania Pana Cogito" (http://www.michalszkutnik.one.pl/poezja/wiersz/?numer=59) .

VII. Zachęcam także do zapoznania się z pokłosiem konkursu na esej/artykuł/utwór na temat "Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata" ( https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0Bz61_PER1DyEOTEwOTUwY2ItNjBmZS00NmJjLWE1ZDgtNDliMzljYTExNjA5&hl=en&pli=1 ), a także z faktami, o których mowa w wywiadzie pt. "WITOLD PILECKI - WZÓR UNIWERSALNY" ( http://njnowak.salon24.pl/286899,witold-pilecki-wzor-uniwersalny ). Zapraszam też do zaglądania na profil akcji, gdzie najczęściej pojawiają się aktualności ( http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258 ).

PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU! TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO..

www.polandpolska.org

 

Za: Michał Tyrpa - na Marsz Rotmistrza 2011