Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pan prezydent Andrzej Duda w czasie swojej wizyty na Ukrainie, w dniach 14-15 grudnia 2015 roku ogłosił w Kijowie otwarcie nowego etapu w relacjach Polski z Ukrainą. Jedną z tych ,,nowych’’ relacji, jakie według Pana prezydenta Dudy mają połączyć nas teraz dużo ściślej, niż miało to miejsce wcześniej, w naszych stosunkach dwustronnych z Ukrainą i jej pomajdanowymi władzami, w sprawach np. polityki historycznej, będzie powołanie, a raczej odnowienie specjalnego prezydenckiego komitetu ukraińsko-polskiego, rzecz jasna na zasadach równego partnerstwa, który zajmie się zarówno współpracą polityczną, ale również – jak powiedział Pan minister Krzysztof Szczerski – sprawami “historyczno-tożsamościowymi”. Jak podkreślił też Pan minister Szczerski, dowodem tego, że Polsce zależy naprawdę na poważnym rozpoczęciu dialogu o wspólnej historii Polski i Ukrainy, było włączenie w skład polskiej delegacji udającej się z oficjalną wizytą na Ukrainę, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Pana doktora Łukasza Kamińskiego. 

Wieczorem 15 grudnia na zakończenie swojej pierwszej wizyty na Ukrainie prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się z Polakami na Ukrainie, na które przybyło około 500 rodaków z całej Ukrainy. Pan Prezydent Duda w czasie tegoż spotkania z Polakami na Ukrainie, odniósł się również osobiście, w swoim przemówieniu do polskiej polonii, do kwestii tzw. polsko – ukraińskiej. pamięci historycznej. Powiedział, że rozmawiał na ten temat z prezydentem Poroszenką i że obaj ustalili, że tymi sprawami będzie się zajmował specjalny Prezydencki Komitet Konsultacyjny, złożony z historyków obu krajów. Jak podkreślił:

,,Tylko prawda o wspólnej historii, a więc także o tych rzeczach, które są trudne czy wręcz straszne w naszej wzajemnej historii, tylko prawda może stać się podstawą i fundamentem dobrych relacji. I na prawdzie te dobre relacje muszą być budowane, chociaż byłaby to prawda nawet najtrudniejsza’’.Jak wyglądają w rzeczywistości i ile okazały się warte składane przez Pana prezydenta Andrzeja Dudę jego deklaracje złożone tuż przed jego pierwszą podróżą do Kijowa, bardzo szybko pokazała już sama wizyta Pana prezydenta i prowadzone przez Niego rozmowy w Kijowie, w czasie których Pan prezydent Duda, nie zająknął się nawet jednym słowem w czasie oficjalnych rozmów z prezydentem Ukrainy Poroszenką, na temat dokonanego na Kresach Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów, ludobójstwa na Polakach w latach 1939-1949. Pan prezydent Andrzej Duda w czasie swojej wizyty na Ukrainie znalazł też czas by złożyć wieniec na cmentarzu w podkijowskiej Bykowni, gdzie spoczywa 3,5 polskich ofiar zbrodni Katyńskiej, ale nie znalazł już ani minuty swojego ,,bezcennego’’ czasu, by złożyć choć skromną wiązankę kwiatów w jakimkolwiek miejscu pamięci polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, o ile w ogóle takowe w liczbie choć jednego istnieje na obecnej Ukrainie?

Tak więc wszystkie złożone przez Pan prezydenta Andrzeja Dudę deklaracje i zapewnienia dotyczące polityki historycznej dotyczące obopólnych relacji z Ukrainą, iż muszą się one opierać na najbardziej bolesnej prawdzie, okazały się wyłącznie pustymi frazesami bez żadnego pokrycia w realnych faktach i działaniach na rzecz polskiego interesu narodowego, jak również w obronie polskiej pamięci historycznej, zarówno ze strony samego Pana prezydenta Dudy, jak również obecnego rządu PiS i jego ministra spraw zagranicznych pana Waszczykowskiego, a także komisji parlamentarnej ds. stosunków z Polonią, kierowaną przez pana posła Michała Dworczyka. Nadchodzące tylko z ostatnich kilku dni informacje o całkowitym, kapitulanckim, bo bezwarunkowym przyjmowaniu najbardziej haniebnych dla Nas Polaków żądań władz obecnej Ukrainy, by dosłownie zapomnieć raz na zawsze o Wołyńskim ludobójstwie Ukraińców na Polakach, nie ustanawiać dnia 11 lipca, Dniem Pamięci tego najbardziej bestialskiego ludobójstwa, dokonanego na naszym Narodzie przez ukraińskich szowinistów i nie czcić w jakikolwiek sposób pamięci pomordowanych przez Ukraińców, właśnie w tym dniu, naszych rodaków na Kresach, świadczy tylko o jednym, a mianowicie, że obecna władza, kontynuuje drogę swoich wszystkich politycznych poprzedników, umacniając fundament III RP na… KŁAMSTWIE WOŁYŃSKO-MAŁOPOLSKIM, tak jak PRL zbudował swój fundament na kłamstwie Katyńskim. Tak więc wszystkie polityczne działania obecnych elit naszego państwa zmierzające do dosłownego wymazania z Naszej pamięci, ludobójstwa dokonanego na naszych rodakach zamieszkujących Wołyń, Małopolskę Wschodnią i obecną wschodnią ścianę naszego kraju przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA i SS Galizien, świadczą jednoznacznie o tym, że te elity nigdy Polski i Narodu Polskiego w swoich sercach nie miały i nie mają, a na Polsce i Polakach również im nie zależy, i to w najmniejszym nawet stopniu.

Kilka dni temu szukając w internecie pewnych informacji, do swojego kolejnego artykułu, natknąłem się na stronach internetowych olsztyńskiego oddziału IPN, na skład owej ,,polskiej’’ komisji historycznej tej instytucji, wydelegowanej przez pana Łukasza Kamińskiego do rozmów i ustalania dla nas Polaków ,,faktów’’, w które będą potem kazali nam wierzyć i którymi to spreparowanymi przez siebie kłamstwami, infekować będą potem kolejne pokolenia naszej młodzieży, dotyczących ukraińskiego ludobójstwa na Polakach zamieszkujących Polskie Kresy w latach 1939-1949, z banderowskim IPN-em obecnej nazistowskiej Ukrainy, pod kierownictwem kłamcy i fałszerza historii oraz negacjonisty ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego Wołodymyra Wiatrowycza, tak by całkowicie zdjąć odium winy i sprawstwa tego największego i najbardziej bestialskiego ludobójstwa oraz wszystkie wypływające z tego faktu konsekwencje, dokonanego na polskim narodzie przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA i SS Galizien, i tą winę oraz odpowiedzialność za popełnione przez siebie czyny, przerzucić z jej prawdziwych architektów i sprawców, na ich ofiary czyli na nas Polaków.

Gdy przeczytałem skład delegacji tego ponoć polskiego IPN-u, rzekomo niesłychanie wręcz zatroskanego o odkłamanie polskiej pamięci historycznej i przywrócenie nam Polakom prawdy i godności o naszych dziejach i naszych narodowych tragediach oraz bohaterach, jej należnego miejsca, na rozmowy z jego ukraińskim odpowiednikiem po prostu oniemiałem!

Decydenci stojący na czele tej instytucji oraz ich polityczni zwierzchnicy z obecnego układu rządzącego Polską od 27 lat, nawet już nie kryją swojej bezczelności, jawnie śmiejąc się Nam Polakom w twarz. W tzw. ,,polskiej” komisji IPN do rozmów z IPNem banderowskiej Ukrainy, w sprawie ustalenia ,,nowych faktów’’ dotyczących tzw. ,,pamięci historycznej’’, czyli w rzeczywistości wierzeń dla Polaków, co mają przyjąć i zaakceptować bez dyskusji odnośnie banderowskiego ludobójstwa na Kresach, czyli ICH wersji dla nas, jaka będzie obowiązywać, gdy tylko przyjmą wspólną, ostateczną wersję kłamstw i fałszerstw, która będzie zadowalać obie te strony w tzw. ,,polskiej komisji na ośmiu jej członków, większość to… Ukraińcy. 

Wielcy fani OUN-UPA, Bandery, Szuchewycza, Kłym Sawura i innych ukraińskich zbrodniarzy, a mianowicie  Grzegorz Hryciuk, otwarcie głoszący, że ,,Operacja Wisła’’ była zbrodnią ludobójstwa, składający co rok kwiaty na grobach upowskich ludobójców, skazanych prawomocnymi wyrokami sądu wojskowego ,,Grupy Operacyjnej Wisła’’ za popełnione przez siebie zbrodnie ludobójstwa na Polskich mieszkańcach Podkarpacia, na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Przemyślu i nazywający tych zbrodniarzy bohaterskimi ,,żołnierzami’’ walczącymi o niepodległość Ukrainy, a wydane słusznie na tych zbrodniarzy wyroki śmierci, jak najbardziej odpowiadające popełnionym przez nich czynom, nazywa również zbrodniczymi. Znów klasyczne odwrócenie pojęć w wykonaniu tego kłamcy historycznego, przerzucającego odpowiedzialność ze zbrodniarzy na ofiary i nazywający banderowskie bestie w ludzkich skórach bohaterskimi wojakami walczącymi o niepodległość Ukrainy bez skazy i zmazy, a broniące się przed tymi bestiami ich ofiary, określa mianem komunistycznych zbrodniarzy. Bezczelność sięgająca nieba, kolejny raz bez żadnej reakcji polskich władz.. 

Kolejne pięknoduchy to… Grzegorz Mazur, Grzegorz Motyka, wielbiciel Bandery, Kłym Sawura, nazywający banderowskie formacje zagłady mianem ,,ukraińskiej partyzantki’’ i powtarzający przy każdej okazji brednię o jakiejś wojnie Polsko-Ukraińskiej, tak jakby to Polacy kiedykolwiek, choć jeden raz byli sprawcami wojny przeciwko Ukrainie i Ukraińcom ! Co więcej, kiedy to w tamtym czasie panie Motyka istniało jakiekolwiek państwo ukraińskie, któremu rzekomo wydaliśmy wojnę ? No i jeszcze jedna rzecz, która strasznie zbulwersowała pana Motykę w programie telewizyjnym, w TV Historia 26 maja bieżącego roku pan Motyka wypowiedział słowa, w których nie ukrywał nawet swojego oburzenia, a mianowicie, że Polacy, też mają brudne sumienia, bo zamiast karnie stanąć w szeregu i dać sobie porządnie poderżnąć gardła, co nie tylko oszczędziłoby tyle trudu, wysiłku i starań oraz nie naraziłoby na przykre konsekwencje trzech tysięcy ,,dzielnych’’ ukraińskich herojów, bezczelnie zlikwidowanych przez polską samoobronę w ramach przeprowadzonych przez nią, nielicznych akcji odwetowych, spragnionych przecież jak Kania dżdżu, mołojeckiej sławy w wyzwalaniu Ukrainy, mordujących masowo bezbronną polską ludność, kobiety, dzieci i starców przy pomocy siekier, wideł, noży, łopat i innych tego rodzaju ulubionych ,,rycerskich’’ narzędzi zbrodni, których w czasie tych swoich ,,wyzwolicielskich walk’’ używali ulubieni bohaterowie pana Motyki, których on określił w tym programie jako równoważne ukraińskie ofiary, wobec polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Obecni w studiu, Pani Ewa Siemaszko i ,,nowoczesny endek’’ Rafał Ziemkiewicz nawet słowem nie zaprotestowali na taką potwarz. Pan Ziemkiewicz określający siebie mianem ,,nowoczesnego endeka’’ w chwile później również nie zareagował na kolejną bezczelną insynuację pana Motyki, gdy ten określił Romana Dmowskiego mianem takiego samego w każdym calu nacjonalisty jakim był… Stepan Bandera. Pozostawiam bez komentarza całkowity brak reakcji ze strony tego ,,arcynowoczesnego endeka’’ na taką obelgę rzuconą pod adresem Romana Dmowskiego i zrównującego go z postacią jednej z największych ludzkich bestii i zbrodniarzy w całych dziejach ludzkości, którym był Stepan Bandera ! Niech każdy wielbiciel tego ,,nowoczesnego endeka’’ przemyśli sobie dobrze, kim naprawdę jest niejaki RAZ i jaki to z niego jest ,,nowoczesny endek’’!

Następny ochotnik do ustalania nam Polakom faktów związanych z tym tematem, to niejaki dr. Jan Pisuliński z Uniwersytetu Rzeszowskiego i członek Rzeszowskiego IPN. Nie trzeba go nawet reklamować w odpowiednich kręgach, które zadecydowały o włączeniu tego ,,odważnego badacza’’ w skład tejże delegacji. Dał się bowiem już wcześniej poznać z ,,dobrej’’ strony swoich ‘’odkryć’’ dotyczących np. ,,Operacji Wisła’’, którą konsekwentnie nazywa, nie zgodnie z historyczną i faktyczną nazwą Operacją Wisła ale Akcją Wisła, tak jakby to była jakaś bandycka akcja zorganizowana i wykonana przez jakąś przestępczą szajkę w niewiadomym zupełnie celu, a nie Operacja wykonana przez Wojsko Polskie, którego działania położyły ostateczny kres bestialskiemu ludobójstwu prowadzonemu przez bandy ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA i zapobiegły oderwaniu terenów Podkarpacia od Polski i przyłączenia tych ziem do sowieckiej Ukrainy, do czego działania UPA konsekwentnie zmierzały. No ale gdyby pan Pisuliński napisał o tym pracę opartą o rzetelne źródła i fakty, to całą jego narrację o ,,Akcji’’ Wisła diabli by wzięli i cały misterny plan opluwania żołnierzy Wojska Polskiego i ich dowódców rozsypałby mu się jak domek z kart i co ten ,,rzetelny badacz’’ by wtedy zrobił ? W jaki sposób przypisałby cechy własne ukraińskich ludobójców z OUN-UPA ich polskim ofiarą?

Żaden z tych ukraińskich ,,arcywybitnych’’ znawców tematu dotyczącego Operacji Wisła, wchodzących w skład tej komisji IPN latającej i trudzącej się w pocie czoła, rzecz jasna dla naszego dobra i za nasze pieniądze pomiędzy Warszawą a Kijowem, by bezczelne kłamstwa jakoś tam ubrać w szaty imitujące, było nie było nieudolnie, ale zawsze tam jakoś prawdę, przy której te kłamstwa nigdy nawet nie leżały, nie odważy się również na ujawnienie pewnego faktu z czasu bezpośrednio poprzedzającego Operację Wisła, że:

W wyniku terroru nacjonalistów ukraińskich tylko z województwa rzeszowskiego w okresie do połowy 1947 roku uciekło na Ziemie Odzyskane około 140 tysięcy Polaków. Mniej więcej tylu, ilu w ramach ,,Operacji Wisła’’ wysiedlono Ukraińców. Uciekli tak jak stali. Najczęściej absolutnie bez niczego. Półnadzy, bosi, bez przysłowiowego tobołka z jakimś choćby najnędzniejszym zapasem jedzenia na drogę ucieczki i tułaczki w nieznane. Nikt nie przygotowywał im specjalnych pociągów, którymi mogliby udać się na ziemie odzyskane, tak jak przygotowano je przesiedlanej ludności ukraińskiej, by nie musiała setek kilometrów przemierzać pieszo. Nikt nie przygotowywał im poniemieckich domów, w których mogliby się osiedlić i rozpocząć nowe życie, tak jak przygotowano je wcześniej ukraińskim przesiedleńcom, by mogli w tych nowych domach rozpocząć nowy etap swojego życia, zabrani z Bieszczadzkich bieda kurnych chat i glinianych klepisk. Nikt nie przyznał im ani kawałka ziemi, by mogli zacząć na niej gospodarowanie i kolejny etap swojego życia w pokoju i z widoczną nadzieją na przyszłość, tak jak przyznano ją ukraińskiej przesiedlanej z Podkarpacia ludności, zanim tego jej przesiedlenia dokonano, by życia na nowych terenach, nie zaczynała od zera. Nikt też nie przyznał im bezzwrotnych pożyczek, by mogli się za te pieniądze zagospodarować, kupując za nie sprzęt gospodarski i rolniczy, ziarno pod zasiew, ubrania i żywność na początek startu do nowego życia. Tak jak udzielono takich pożyczek ludności ukraińskiej, by nie musiała na nowych ziemiach sama zaczynać, od walki o przetrwanie już na samym początku. Tragicznym losem Polaków, którzy uciekli z Podkarpacia przed śmiertelnym, bestialskim terrorem UPA, nie zainteresowały się zarówno wtedy, ani po dzień dzisiejszy żadne władze, zwane polskimi. Za to przejęły się wtedy i to bardzo losem ukraińskich przesiedleńców, których większość stanowiły banderowskie rezuny i ich rodziny, które już w czasie dwudziestolecia międzywojennego dokonały zdrady II Rzeczypospolitej. Już wtedy wszczęły przeciwko państwu i narodowi polskiemu zbrojną rebelię, weszły w ścisły polityczny i militarny sojusz z naszymi dwoma największymi wrogami i okupantami tj. Niemiecką III Rzeszą i Związkiem Sowieckim, a w końcu dokonały w latach 1939-1949 bestialskiego ludobójstwa na kilkuset tysiącach Polaków, Żydach, Rosjanach, Ormianach i Czechach, obywatelach Polski. Taką to ,,straszliwą karę’’ zgotowały Ukraińcom, te znienawidzone przez nich po dzień dzisiejszy Lachy. I to jest ta różnica pomiędzy losem Polaków, którzy uciekli wtedy z terenów całego Podkarpacia, a losem Ukraińców, których za zdradę i zbrodnie ludobójstwa, których dopuściła się większość z nich względem Polski, jeszcze za to wszystko nagrodzono!
O tym fakcie w ogóle się nie mówi i nie pisze. Nie badają go ,,niezłomni historycy’’ IPN pana Kamińskiego. I przypuszczam, że nie wie o nim większość polskich polityków, którzy w ramach priorytetowego traktowania stosunków z Ukrainą przyjmują każdą bez wyjątku brednię ukraińskiej propagandy historycznej wyprodukowanej na ich użytek przez Wiatrowycza i jego oszustów. O moich rodakach już nawet nie wspominam gdyż większość Polskiego społeczeństwa nie ma o tym fakcie absolutnie żadnego pojęcia, no bo skąd mieliby i mieć na ten temat jakieś informacje, skoro fałszerstwa dotyczące ,,Operacji Wisła’’ masowo produkowane przez IPN i obecną propagandę, tak zakłamały prawdę i ogłupiły ludzi, że większość, totalnie skołowana nawet nie wie, gdzie szukać rzetelnych źródeł na ten i inne tematy.

Proszę dokładnie i uważnie przeczytać tekst tego właśnie ukraińskiego szowinisty, członka Rzeszowskiego IPN i wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego w jednej osobie o Operacji Wisła. Przyrównuje on tę operację do… Holokaustu Żydów, wypisuje niestworzone brednie, że przesiedlenie ludności ukraińskiej było przesiedleniem pod brutalnym przymusem. Że przesiedlanej ludności dawano dwie godziny na spakowanie podręcznego bagażu i wywożono siła pod lufami karabinów przystawionych do głów repatriowanej ludności. Jest to jawne i bezczelne przyrównywanie działań Wojska Polskiego do sowieckich oddziałów NKWD z lat 1939-1940, które deportowały właśnie w taki sposób Polaków na Syberię i do Kazachstanu przy pomocy UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW SZUCHEWYCZA. Tak więc pan Pisuliński w taki właśnie sposób, przypisuje cechy i działania sowieckich nkwdzistów ukraińskich banderowców, którzy ramię w ramię dokonywali tego rodzaju bezwzględnych deportacji Polakom, czyli ofiarom tychże zbrodniarzy. Czyż to nie znamienne?

Wszystkie te rzeczy są bezczelnymi łgarstwami wołającymi dosłownie o pomstę do nieba. Największą jednak hucpą obok kłamstw wypisywanych przez pana Pisulińskiego jest jednak to, że tzw. Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oddział w Rzeszowie samowolną decyzją z 8 października 20112 roku uznała ,,Operację Wisła’’ jako…. ZBRODNIĘ KOMUNISTYCZNĄ I ZBRODNIĘ PRZECIWKO LUDZKOŚCI ORAZ WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW, KTÓRZY WZIĘLI W NIEJ UDZIAŁ JAKO… ZBRODNIARZY PRZECIWKO LUDZKOŚCI, KTÓRYCH ZBRODNIE NIE PODLEGAJĄ PRZEDAWNIENIU.

Pytam się w jakim kraju ja żyję, że obsadzony Rzeszowski zarówno IPN jak i ta tzw. Komisja Badania Zbrodni przeciwko Nardowi Polskiemu trudniąca się rzekomo ściganiem zbrodniarzy wojennych mających na sumieniu setki tysięcy polskich ofiar, w 100% obsadzona jest przez potomków ukraińskich nacjonalistów i bez wyroku jakiegokolwiek sądu RP, samowolnie wydaje takie decyzje godzące dosłownie w ofiary banderowskiego ludobójstwa jak również Państwo i Naród Polski czyniąc z katów ofiary, a z broniących się ofiar tychże katów zbrodniarzy wojennych ??? Przecież w żadnym poważnym państwie obie te instytucje, jak te w Rzeszowie, które dopuściły się zupełnie jawnej i otwartej ZDRADY STANU, zostały by po takich podjętych przez nie bezprawnych, samowolnych decyzjach i działaniach godzących w tenże Naród i Państwo Polskie, na którego straży zostały w końcu postawione oraz zakłamujące i fałszujące w sposób dosłownie haniebny prawdę historyczną, z miejsca zostały by rozwiązane, zdelegalizowane, a WSZYSCY ich członkowie pozbawieni swoich stanowisk tego samego dnia, postawieni przed sądem za zdradę Kraju i Narodu, oglądaliby świat przez kraty przez resztę swego życia, gdzie jest zresztą ich miejsce.

Kolejni członkowie tego żenującego kabaretu zwanego komisją IPN-u to Dorota Lewsza i Krzysztof Persak, którzy zostali wydelegowani przez pana dr. Łukasza Kamińskiego do Kijowa, by tam wspólnie z Wiatrowyczem i jego pięknoduchami, trudzić się w pocie czoła nad ustaleniem nam ostatecznych ,,faktów’’ dotyczących ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego, jako prawdy objawionej i nie podlegającej dyskusji, ani żadnej polemice, w które każą następnie nam wierzyć po wcześniejszym ostrzale propagandowym, przygotowującym odpowiednią glebę w umysłach prostaczków i ignorantów dla tych sofizmatów, które następnie będą rozsyłać po wszystkich szkołach w swojej firmowej propagandowej gadzinówce pt ,,Pamięć.pl’’ i infekować tym sposobem w sposób nieodwracalny umysły kolejnych pokoleń młodych Polaków, którzy nawet nie podejrzewają, że ktoś w tak cyniczny sposób drwi sobie z nich, i w taki sam prostacki sposób, czyni z nich, potomków ofiar największego pod względem bestialstwa ludobójstwa dokonanego na ich przodkach przez ukraińskich nacjonalistów. Ludobójstwa właśnie pod względem bestialstwa przebijającego nawet ludobójstwo Niemiecko-Sowieckie i stawiający ich, ofiary ukraińskiego bestialstwa w roli odpowiedzialnych za te zbrodnie, a ich ludobójców, ukraińskich nazistów w roli pokrzywdzonych, i który to IPN pana Kamińskiego, wystawi potem kolejne świadectwa moralności, jak to uczynił już wcześniej w stosunku do wielu tysięcy upowskich rezunów, jako ofiar…polskiego komunizmu. No to nam wersję uzgodnią co się zowie. Jedno jest pewne, że pogadają sobie jak banderowcy z banderowcami, żeby lachom ustalić ostateczne. fakty.

Jacek Boki
4-5 czerwca 2016r.

Za:http://www.bibula.com/?p=87918 

Czytaj Więcej:

 1. Czy UPA walczyła o niepodległość?

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

Ks. Isakowicz-Zaleski o kulcie SS Galizien "Ukraina robi ze zbrodniarzy kombatantów" "Nie może być tak, że walka z Sowietami oznacza odpuszczenie win" - tak ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski komentuje w ...

Utworzone: 15 kwiecień 2009

 1. Kiedy historię piszą politycy...

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... czy Bandera, odpowiedzialny za całość działań antypolskich OUN- UPA, trafią na pomniki. Pozostawia to dziś Ukraińców w przekonaniu (w odniesieniu do dokonanej na Polakach zbrodni), że – „tak było trzeba”[1]... ...

Utworzone: 26 maj 2009

 1. Prochy liderów ukraińskich zbrodniarzy zostaną sprowadzone do Lwowa

(Wiadomości)

... na tym samym cmentarzu, Waldfriedhof w Monachium, zostali pochowani także przywódcy banderowskiej frakcji ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, m.in. Stepan Bandera, Jarosław Stećko, Stepan Łenkawskyj. ...

Utworzone: 10 czerwiec 2009

 1. UPA zabijała także Żydów

(Warto przeczytać)

...  szef najbardziej wpływowej frakcji OUN Stepan Bandera zwrócił się do swoich stronników z nie wymagającym żadnego komentarza hasłem: “Narodzie ! Wiedz ! Moskwa, Polska, Węgrzy, Żydostwo to Twoi wrogowie ...

Utworzone: 20 czerwiec 2009

 1. Gloryfikacji zbrodniarzy ciąg dalszy

(Państwo)

...  pseudo-rewolucji". Zamieszczam kilka materiałów z prasy i z portali internetowych. Zjazd "Swobody": Bandera dla każdego „Naszym zadaniem jest zrealizować testament Stepana Bandery i dotrzeć do każde ...

Utworzone: 21 czerwiec 2009

 1. Prof. Grott o nacjonaliźmie Dmytro Doncowa

(Warto przeczytać)

... "twórczości" wykształcili się tak Stepan Bandera, wysławiany przez Wiktora Juszczenkę, jak i inni twórcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków, Żydów i Ormian. Prof ...

Utworzone: 26 czerwiec 2009

 1. "Zagłada Polskich Kresów południowo -wschodnich"

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... 1940 roku za „wodza” narodu ukraińskiego w oczach większości nacjonalistów uchodził Stepan Bandera. Członkowie OUN stanowili „gwardię”, nazywaną przez Doncowa „mniejszością inicjatywną”, która wobec reszty ...

Utworzone: 03 lipiec 2009

 1. Gorzej niż podłość

(Państwo)

... dokładnie coś takiego się dzieje tyle, że nie w stosunkach z Niemcami a z Ukrainą gdzie    Stepan Bandera – ukraiński bin Laden odpowiedzialny za wymordowanie w wyjątkowo okrutny sposób około 200 tysięcy ...

Utworzone: 10 lipiec 2009

 1. Ludobójstwo / Gloryfikacja UPA i SS Galizien na Ukrainie

(video)

... stawia ukraińskich neofaszystów z flagami UPA. "Tribute to Stepan Bandera" - teledysk Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.  "Marsz UPA" - teledysk z okazji 65-lecia UPA, ilustrowany zdjęciami z pochodu w  ...

Utworzone: 16 lipiec 2009

 1. Apel Wołyński - prośba o poparcie

(Państwo)

... o nacjonalizmu ukraińskiego, którego główne tezy sformułował Dmytro  Doncow, rozwinęli Jewhen Konowalec i Stepan Bandera, a z pełną bezwzględnością i konsekwentnie realizowały podległe Organizacji Ukraiński ...

Utworzone: 19 lipiec 2009

 1. List dr hab. Bogusława Pazia z Wrocławia do min. Grzegorza Schetyny

(Państwo)

... terrorystycznej organizacji, która zamordowała w 1934 roku Pańskiego poprzednika na urzędzie – ministra Bronisława Piernackiego (Bandera osobiście uczestniczył w tej zbrodni), zaś trzy lata wcześniej jego ...

Utworzone: 22 lipiec 2009

 1. Listy do min. Grzegorza Schetyny i do prokuratury w Krakowie

(Państwo)

... ctw o Ukraińskiej Powstańczej Armii. - Stepan Bandera to nasz narodowy bohater. Z Polakami też walczył, ale jako chrześcijanin nie splamił się krwią niewinnych osób - zaręczał młody fotoreporter ze Lwo ...

Utworzone: 22 lipiec 2009

 1. Ukraiński kontratak

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... ciu linków: Nasz Dziennik – „Z Banderą na koszuli” – 23 lipca 2009 r. Gazeta Krakowska – Czy był Bandera na łemkowskiej Watrze czy nie był? – 22 lipca 2009 r.  "AK masowo mordowała Ukraińców" Ukra ...

Utworzone: 23 lipiec 2009

 1. Kalendarium ludobójstwa ukraińskiego dokonanego na ludności polskiej

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

w latach 1939 - 1948 Opracował : Stanisław Żurek Materiały znajdą się w książce nad którą obecnie pracuje. Autor prosi o uzupełnienie i uwagi.     Rok 1939     (od 1 września do 31 grudnia)        1 ...

Utworzone: 23 lipiec 2009

 1. Rajd im. Bandery w Polsce !!!

(Wiadomości)

... ka Obwodowa Administracja Państwowy wydała 200-stronicowy przewodnik turystyczny "Ścieżkami Ukraińskiej Powstańczej Armii". Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonali ...

Utworzone: 30 lipiec 2009

 1. Banderowcom wstęp wzbroniony!

(Państwo)

... ej Powstańczej Armii". tr/korespondent.net/Kresy.pl.” Patron tego przedsięwzięcia, Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraiń ...

Utworzone: 31 lipiec 2009

 1. Planowane zbrodnie na Polakach na Wołyniu i w Halicji w latach 1939-1946

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... ilku oficerow Ukrainskiej Halickiej Armii w 1920 roku pod przywodztwem Konowalca. Andrij Mielnyk i Stepan Bandera przejeli dowodztwo po zabiciu Konowalca w Rotterdamie 23 maja, 1938 roku. Zabojca Kono ...

Utworzone: 01 sierpień 2009

 1. Rzecznik MSZ mija się z prawdą

(Państwo)

... rię młodzi rowerzyści chcą dotrzeć do Niemiec. Trasa kończy się 24 sierpnia w Monachium przy grobie Bandery. Kresowiacy protestują przeciwko „prowokacji nacjonalistów ukraińskich” "Bandera jest bohat ...

Utworzone: 03 sierpień 2009

 1. Nie witajmy ich kwiatami

(Państwo)

... zaplanowano na 24 sierpnia w Monachium, przy grobie Stepana Bandery. Stepan Bandera był niemieckim kolaborantem, odpowiedzialnym za przerażające zbrodnie UON-UPA przeciw Polakom na Kresach Wschodnich. ...

Utworzone: 05 sierpień 2009

 1. Dzieci jako żywe tarcze

(Państwo)

...  nie grozi w Polsce fizyczne niebezpieczeństwo, ale z pewnością przeżyją stres, gdy spotkają się z protestami i gdy dowiedzą się, że Bandera to nie bohater, lecz zwykły rzezimieszek. Cała impreza nie mogłab ...

Utworzone: 05 sierpień 2009

 1. Banderowcy u bram!

(Państwo)

... śla, że ubrania kolarzy nie mają żadnych atrybutów związanych ze Stepanem Banderą i UPA. Nie planują też manifestacji poświęconych ukraińskiemu nacjonaliście na terenie Polski. Dowiedzieliśmy się, że raj ...

Utworzone: 06 sierpień 2009

 1. Karczma zajezdna

(Państwo)

... „dobro narodu”, czyli w praktyce – własne panowanie nad „czernią” - za wartość najwyższą. Z tej ideologii wnioski praktyczne wyciągnął Stefan Bandera, który – podobnie jak Adolf Hitler – uznał, iż narody ...

Utworzone: 07 sierpień 2009

 1. Stefan Bandera

(Warto przeczytać)

Stefan Bandera urodzony 01.01.1909r. w Polsce we wsi Uhrynów Stary, powiat kałuski, woj. Stanisławowskie, zginął zamordowany przez NKWD, 15 października 1959r. w Monachium RFN. Przywódca nazistowskich ...

Utworzone: 08 sierpień 2009

 1. Terrorystyczne akcje OUN

(Warto przeczytać)

... organizował Stepan Bandera późniejszy przywódca OUN-B. Ten młody 25 letni terrorysta zorganizował też zamach na sowieckiego dygnitarza. Z jego polecenia w październiku 1933 r. zabito urzędnika konsulatu  ...

Utworzone: 08 sierpień 2009

 1. Strachy na Lachy wistuna Sawczuka

(Państwo)

Banderowcy mają swojego nowego "męczęnnika za sprawę". Jest nim szef Tour de Bandera, Paweł Sawczuk. Udziela on wywiadów na lewo i prawo, odgrażając się polskim władzom jak tylko może. Ale z niego "gieroj ...

Utworzone: 09 sierpień 2009

 1. Wybiórcze tropienie antysemityzmu

(Warto przeczytać)

Zwolennicy przymykania oczu na wybryki nacjonalistów ukraińskich wciąż nie mogą przeboleć porażki Tour de Bandera. Jest to bowiem także porażka całej koncepcji politycznej, wypracowanej przez Unię Demokratyczną, ...

Utworzone: 11 sierpień 2009

 1. Logika krytyków Polski w sześćdziesiątą rocznicę września 1939

(Warto przeczytać)

... we Lwowie, w 1941 roku, kiedy Ukraińcy ogłosili „Wolną Ukrainę,” to Niemcy aresztowali wszystkich ukraińskich przywódców z Banderą na czele i wywieźli ich do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie ...

Utworzone: 18 sierpień 2009

 1. Jak Breżniew z Honeckerem

(Komentarz polityczny)

... aniu Bandery za Bohatera Ukrainy . Stefan Romaniw dodał: "Czas jest najwyższy, żeby tacy, jak Stepan Bandera i inni, którzy odegrali ogromną rolę w tworzeniu opinii politycznej Ukrainy, byli uznani. Ic ...

Utworzone: 09 wrzesień 2009

 1. Świety Boże! Michnik z Banderą!

(Wiadomości)

Wstrząsające dwie relacje ze Lwowa. Michnik jako obrońca Bandery Przebywający we Lwowie 11 września w ramach Forum Wydawców redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik na spotkaniu w bibliotece ...

Utworzone: 13 wrzesień 2009

 1. Korespondencje z Kijowa

(Warto przeczytać)

...  myśli o przyszłości. Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów    Bandera bohater - ale... Dziś nie ma sensu mówić o odznaczeniu Stepana Bandery Orderem Bohatera Ukrainy nie dlatego, iż nie zasługuje na tak ...

Utworzone: 26 wrzesień 2009

 1. Mordy UPA na Żydach

(Warto przeczytać)

... VIP-ów). Ten obóz nr 1 z domkami ze wszystkimi wygodami różnił się od obozu koncentracyjnego „Saksenchausen nr 2” jak raj od piekła. Bandera w swoim budyneczku miał wszystkie warunki dla funkcjonowania ...

Utworzone: 30 wrzesień 2009

 1. Historia ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich (zarys)

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, Bronisława Pierackiego. Po tej akcji, na karę dożywotniego więzienia skazany został   jeden z czołowych działaczy OUN – Stepan Bandera. Wydarzenia z lat 1938-39 ...

Utworzone: 03 październik 2009

 1. W Kijowie przeciwko faszyzacji młodzieży

(Warto przeczytać)

... z historii powinno przedstawić fakty tego, iż większość liderów OUN-UPA, takich jak Roman Szuchewycz, Stepan Bandera, Andrij Melnyk itd. byli na służbie hitlerowskich Niemiec i mieli stopnie oficerskie, ...

Utworzone: 23 listopad 2009

 1. Prezydent Kaczyński odznaczył gloryfikatora zbrodniarzy z UPA

(Państwo)

... polsko-ukraińskiemu? Czyżby od dziś na czarne można mówić białe i na odwrót. Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów Bandera jest godny nagrody, ale… Doświadczony w sprawach politycznych wieloletni historyk Akademii ...

Utworzone: 03 grudzień 2009

 1. Przeciwko fałszowaniu historii

(Warto przeczytać)

... r, Mykoła Lebed’ i Stepan Bandera. Żołnierz ukraiński ma być wychowywany na ojczyźnianych tradycjach wojskowych – uważa szef wydziału wojskowo-patriotycznego wychowania i tradycji ministerstwa obrony Ukra ...

Utworzone: 18 grudzień 2009

 1. Na Ukrainie kwitnie faszyzm

(Warto przeczytać)

...  Dnieprem i Dniestrzem jest nie tylko gospodarczy i polityczny lecz przede wszystkim jest kryzysem narodu ukraińskiego. Co lub kto obecnie łączyć Ukraińców? Bandera i Szuchewycz lub Lenin i Stalin? Al ...

Utworzone: 21 grudzień 2009

 1. Dr hab. Wiktor Poliszczuk - Przyczyny mordów dokonanych przez banderowców na ludności ukraińskiej cz.I i II

(Warto przeczytać)

... Istoriji Ukrajiny”,[2] nie ma haseł „Bandera”, „Banderowszczyzna”, „OUN”, „UPA”, a w hasłach „Nacjonalizm”, „Wołyń” czy „Hałyczyna” nie ma wzmianki o istnieniu i zbrodniczej działalności OUN-UPA-„Służby ...

Utworzone: 22 grudzień 2009

 1. Bandera przyrównany do Pana Boga

(Wiadomości)

Cerkiew greckokatolicka ustawicznie zaprzecza temu, że ma cokolwiek wspólnego z ideologią faszystowską i nacjonalistyczną. Jednak fakty są całkiem inne. Nowy Rok z Banderą na czelę Na Ukrainie 1 stycznia ...

Utworzone: 03 styczeń 2010

 1. Arcybiskup Jan Martyniak i banderowcy

(Państwo)

... i informacjam: Mer Stanisławowa domaga się uznania zbrodniarzy z UPA za bohaterów UPA. Proszę zauważyć, że na pomniku-krzyżu zamiast Chrystusa jest postać Bandera. http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/mer-iwano-frankowska-za-bandera-i-u ...

Utworzone: 05 styczeń 2010

 1. Nowe informacje ze Wschodu

(Warto przeczytać)

... , Kijów     Zamiast Chrystusa – Bandera! W zachodnich regionach Ukrainy greckokatolicka i prawosławna Cerkiew czynią wszystko, aby gloryfikować zbrodniarzy spod znaku OUN-UPA i ich krwawych atamanów. Step ...

Utworzone: 07 styczeń 2010

 1. Juszczenko i banderowcy

(Warto przeczytać)

Najnowsze informacje z Ukrainy.Juszczenko nie potrafił wyjaśnić, dlaczego Bandera dotychczas nie jest Bohaterem Ukrainy ZAXID 16:30, 04.01.2010 „Kiedy podpisywałem Dekret o przyznaniu tytułu Bohatera ...

Utworzone: 11 styczeń 2010

 1. Bandera- bohater ostatniej akcji Juszczenki

(Warto przeczytać)

Niezły numer wykręcił prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko na odchodne. Ogłosił przywódcę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która ma rękach krew Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej Stepana Banderę ...

Utworzone: 24 styczeń 2010

 1. Naziści we Lwowie i inne informacje z Ukrainy

(Wiadomości)

... - Orderem Bohatera Ukrainy na lwowskim rynku młodzież ukraińska zebrała się, wykrzykując hasła: „Ukraina ponad wszystko!”, „Śmierć wrogom!” i „Bandera zawsze z nami!” Ta demonstracja nazizmu młodzieżowego ...

Utworzone: 25 styczeń 2010

 1. List do Lecha Kaczyńskiego w sprawie Bandery

(Wiadomości)

Bandera bohaterem Ukrainy!? - to kpiny z cierpienia setek tysiecy ludzi pomordowanych przez OUN-UPA. Ta skandaliczna decyzja przegranego Juszczenki popsuje nie tylko relacje polsko-ukraińskie, ale i pomoże ...

Utworzone: 25 styczeń 2010

 1. Sprawa Bandery trafi do sądu w Warszawie i Doniecku

(Wiadomości)

... swoim blogu. Link: http://mateuszpiskorski.blog.onet.pl/Dzis-Bandera-jutro-wpuscimy-Hi,2,ID387730946,n  W Polsce Banderę i Szuchewycza chcą uznać za nazistowskich przestępców na drodze sądowej ZAHID 10:00, ...

Utworzone: 28 styczeń 2010

 1. Ukraina - Odessa przeprasza Polskę za Banderę

(Wiadomości)

... nt Ukrainy Wiktor Juszczenko, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe. Pamiętamy, że Stepan Bandera jest winny wielu zbrodni wobec narodu polskiego, przy czym tego faktu aku ...

Utworzone: 30 styczeń 2010

 1. PIKIETA - protest pod ambasadą i konsulatami Ukrainy

(Wiadomości)

... faszyzmu, antypolonizmu i antysemityzmu. Hasło protestu jest następujące: Polak i Ukraina - przyjaźń i pojednanie Juszczenko, Bandera, OUN-UPA i SS Galizien - hańba i potępienie. Chętni do udziału w pikietach ...

Utworzone: 31 styczeń 2010

 1. Ból kresowych serc

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... nionymi na masową skalę na Kresach unosi się mroczna postać Stepana Bandery, dr Leon Popek wskazuje, że to właśnie Bandera był głównym inicjatorem krwawego terroru rozpętanego w Polsce przez ukraińskich nacjo ...

Utworzone: 01 luty 2010

 1. Sensacja! - Lech Kaczyński potępił decyzje Juszczenki

(Wiadomości)

... ze Wiktor Juszczenko nadał pośmiertnie specjalnym dekretem 22 stycznia. Bandera - bohater Ukraińców Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarcz ...

Utworzone: 06 luty 2010

 1. Po polsku, francusku, niemiecku i angielsku listy Kresowian do UEFA i FIFA

(Wiadomości)

... walczącą o wolność Ukrainy. Stepan Bandera był liderem szowinistycznej organizacji OUN-UPA. Wyznawany przez jej członków tzw. Dekalog nacjonalisty głosił: „Nie zawahasz się dokonać najgorszego przestępstwa, ...

Utworzone: 06 luty 2010

 


Więcej:


 1. Andrzej Duda uczci na Ukrainie zadymiarzy z Majdanu i zignoruje Polaków zabitych przez UPA

(Komentarz polityczny)

... Komorowski” – uważa ksiądz Isakowicz Zaleski. Duchowny przypomina, że 9 kwietnia 2015 roku Werchowna Rada Ukrainy przyjęła w obecności Bronisława Komorowskiego ustawę heroizującą Ukraińską Powstańczą Armię. ...

Utworzone: 15 grudzień 2015

 1. O czym milczą wiodące media - Bohdan Piętka

(Komentarz polityczny)

... innych nacjonalistycznych formacji ukraińskich z XX wieku (Ukraińscy Strzelcy Siczowi, Ukraińska Armia Galicyjska, wojska Ukraińskiej Republiki Ludowej) – po raz kolejny nie pozostawiają wątpliwości do ...

Utworzone: 21 październik 2015

 1. Gwałtownie wzrasta odsetek Ukraińców opowiadających się za gloryfikacją OUN-UPA

(Wiadomości)

... UPA (Ukraińska Powstańcza Armia, formacja zbrojna stworzona przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) – Rzeź wołyńska – masowa zbrodnia – ludobójstwo – dokonana przez nacjonalistów ...

Utworzone: 12 październik 2015

 1. Rzeź wołyńska - dziś 72. rocznica "krwawej niedzieli", dokonanego na Polakach ludobójstwa

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

...  dzieci i niemowlęta. Zbrodnia w Parośli była pierwszą zbrodnią na tak wielką skalę dokonaną przez UPA na Polakach. Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem na ludności polskiej, jakiego dokonała Ukraińsk ...

Utworzone: 11 lipiec 2015

 1. Co powinieneś wiedzieć o kryzysie na Ukrainie

(Warto przeczytać)

...  momentu w tej maskaradzie, a mianowicie, przejście ze spokojnych ale rozżalonych demonstrantów do rewolty i agresywnych ataków zarówno na milicję.   Ukraińska opozycja. Od demonstrantów po skrajną rebeli ...

Utworzone: 04 marzec 2015

 1. Jędrzej Giertych, O Piłsudskim

(Warto przeczytać)

... dlaską przyłączone zostają do Ukrainy. Do traktatu pokojowego z Ukrainą dołączona została nadto umowa tajna, zapowiadająca, że Austria dokona podziału Galicji na prowincje polską, obejmującą Galicj ...

Utworzone: 29 październik 2014

 1. Prezydent Poroszenko wykopuje kolejny rów pomiędzy Ukrainą a resztą Europy

(Komentarz polityczny)

... e nowe święto państwowe - Dzień Obrońcy Ojczyzny. Skąd wzięła się taka data? Otóż 14 października 1942 r. na bazie banderowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów utworzona została Ukraińs ...

Utworzone: 15 październik 2014

 1. Do Ukraińców

(Komentarz polityczny)

... się cofać ani o krok. Nie jest to jednak stanowisko w żaden sposób wymierzone we współczesnych Ukraińców. Przyjmujemy do wiadomości, że Ukraińska Powstańcza Armia, której czarno-czerwone sztandary ...

Utworzone: 24 luty 2014

 1. Zalewski: rzezie na Wołyniu były ludobójstwem

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

...  ukraińska szacuje swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA  ...

Utworzone: 13 maj 2013

 1. 70 lat temu UPA dokonała zbrodni w Parośli na Wołyniu

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

...  UPA na Polakach. Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem na ludności polskiej, jakiego dokonała Ukraińska Powstańcza Armia. Dowódcą oddziału, który zamordował mieszkańców koloni Parośle I, był Hryhori ...

Utworzone: 08 luty 2013

 1. 11 lipca 1943. r., kiedy doszło do ludobójstwa na Wołyniu

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... ukraińska policja pomocnicza współdziałała z SS i policją niemiecką przy obławach w gettach i konwojowaniu Żydów do miejsc egzekucji, również niejednokrotnie uczestnicząc w egzekucjach. W Holocauście ...

Utworzone: 08 lipiec 2011

 1. Wbrew Komorowskiemu powstanie komitet obchodów 11 Lipca 1943

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... d nimi patronat. Za dwa lata - 11 lipca 2013 r. - będziemy obchodzić 70. rocznicę apogeum ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów - Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polski ...

Utworzone: 24 czerwiec 2011

 1. Polska, Ojczyzna nasza od ponad szesćdziesięciu lat nie jest krajem wolnym i niepodległym

(Warto przeczytać)

... odniej i Środkowej skazało nowo narodzoną Rzeczpospolitą na szereg dziecinnych awantur. W latach 1918-21 toczyło się równocześnie sześć wojen. Wojna ukraińska, która rozpoczęła się we  ...

Utworzone: 17 listopad 2010

 1. List otwarty Kresowian do ministra Kwiatkowskiego

(Wiadomości)

... prawdę o ludobójstwie dokonanym przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińską Powstańczą Armię na obywatelach II Rzeczypospolitej narodowości polskiej, żydowskiej, ormiańskiej, cygańskiej, ...

Utworzone: 13 sierpień 2010

 1. Kresowianie apelują do Schetyny

(Naród)

... Nacjonalistów i tzw. Ukraińską Powstańczą Armię na ponad 200 tys. obywateli Polskich Wołynia i Małopolski Wschodniej. Była to najokrutniejsza masowa zbrodnia jaką odnotowano w historii naszych dziejów, ...

Utworzone: 27 lipiec 2010

 1. Żydzi na hak, czyli kwestia żydowska w UPA

(Wiadomości)

...  wzywają do zniszczenia komunistów, Żydów i Polaków.”[12] Należy także przypomnieć, że Ukraińska Powstańcza Armia w znacznym stopniu składała się z kadry dowódczej i żołnierzy zorganizowanej przez Niemcó ...

Utworzone: 21 lipiec 2010

 1. Europoseł napomina Ukrainę

(Wiadomości)

... zi, którzy go nagradzali" - powiedział Zalewski. Bandera, ukraiński polityk niepodległościowy, był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraińska Powsta ...

Utworzone: 16 marzec 2010

 1. Sensacja! - Lech Kaczyński potępił decyzje Juszczenki

(Wiadomości)

... ze Wiktor Juszczenko nadał pośmiertnie specjalnym dekretem 22 stycznia. Bandera - bohater Ukraińców Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarcz ...

Utworzone: 06 luty 2010

 1. Ból kresowych serc

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... wanego przez Ukraińską Armię Powstańczą na Kresach. - W oparciu o znane dokumenty z archiwów polskich, niemieckich, rosyjskich i ukraińskich wiemy, że OUN-UPA (frakcja banderowska) wymordowała w latach 194 ...

Utworzone: 01 luty 2010

 1. Ukraińcy krytycznie o UPA

(Warto przeczytać)

... Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) a 8% raczej pozytywnie. 29% Ukraińców bardzo negatywnie odbiera UPA, a 16% raczej negatywnie. Reszta respondentów ukraińskich jest na pozycjach neutralnych, a cześć respondentów ...

Utworzone: 12 grudzień 2009

 1. Juszczenko zauroczony OUN-UPA

(Wiadomości)

... ent wymienia w tym kontekście Ukraińską Wojskową Organizację (UWO), Sicz Karpacką, Ukraińską Główną Radę Wyzwoleńczą (UGRW), a zwłaszcza Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą A ...

Utworzone: 24 listopad 2009

 1. Banderowcy znów grożą

(Wiadomości)

... tal W serwisie nasza-klasa ktoś założył konto „Ukraińska Powstańcza”. Autorzy obrażają Polaków i chwalą historię UPA. Nasza–klasa to portal dla osób, które poprzez internet szukają znajomych ze szkolnych  ...

Utworzone: 13 wrzesień 2009

 1. Banderowcy u bram!

(Państwo)

... pracę z Niemcami do uzyskania dla Ukrainy suwerenności. Po ataku Niemiec na ZSRR Bandera ogłosił niepodległość swojego kraju. Jego zwolennicy utworzyli podziemną Ukraińską Powstańczą Armię. UPA jest odpowied ...

Utworzone: 06 sierpień 2009

 1. Rzecznik MSZ mija się z prawdą

(Państwo)

... holu, nigdy nie palił papierosów, prowadził zdrowy styl życia – tłumaczy. Bohater czy zbrodniarz? Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Zbrojne ramię OUN, Ukr ...

Utworzone: 03 sierpień 2009

 1. Banderowcom wstęp wzbroniony!

(Państwo)

... ej Powstańczej Armii". tr/korespondent.net/Kresy.pl.” Patron tego przedsięwzięcia, Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraiń ...

Utworzone: 31 lipiec 2009

 1. Rajd im. Bandery w Polsce !!!

(Wiadomości)

... tów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), dokonywało od wiosny 1943 roku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej czystek etnicznych na ludności polskiej, mordując od 100 do 150 tys. o ...

Utworzone: 30 lipiec 2009

 1. Polityka polska odbudowanie państwa - Roman Dmowski

(Myśl Narodowa)

... icznym, wśród tych ukraińska w liczbie czterdziestu posłów22. Posłowie z tych grup zaczęli się zbliżać do Polaków w poszukiwaniu rad i wskazówek. Było to dla rządu ostrzeżenie. Musiał on zrozumieć, że ign ...

Utworzone: 19 lipiec 2009

 1. Uchwała sejmowa i skarga Kresowian na Ukrainę

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... ch ważnych zapisów, o których trzeba wspomnieć. Po pierwsze konkretnie wskazano kto był sprawcą mordów – czyli Ukraińska Armia Powstańcza. Po drugie upamiętniono śmierć obywateli Polski innych narodowo ...

Utworzone: 17 lipiec 2009

 1. "Zagłada Polskich Kresów południowo -wschodnich"

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

...  nacja, w tym nacja ukraińska, jest gatunkiem w przyrodzie i jako taka pozostaje w permanentnej walce o byt i przestrzeń z innymi nacjami. Wewnętrzna struktura nacji ma charakter hierarchiczny, na czel ...

Utworzone: 03 lipiec 2009

 1. Prof. Grott o nacjonaliźmie Dmytro Doncowa

(Warto przeczytać)

...  demonstrowane przez stronę ukraińską /zachodnio ukraińską/, które przynosi mijający czas. Ostatnio nasi południowo-wschodni sąsiedzi uraczyli na zbeszczeszczeniem lwowskiego pomnika wystawionego w miejsc ...

Utworzone: 26 czerwiec 2009

 1. Gloryfikacji zbrodniarzy ciąg dalszy

(Państwo)

... lkiej Wojny Ojczyźnianej" - dodał Symoneko. Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada za bestialskie wymordowanie ponad 100 tys osób ludności cywilnej na terenie dzisiejszej zachodniej Ukrainy i południow ...

Utworzone: 21 czerwiec 2009

 1. UPA zabijała także Żydów

(Warto przeczytać)

...  do zniszczenia komunistów, Żydów i Polaków.”[12] Należy także przypomnieć, że Ukraińska Powstańcza Armia w znacznym stopniu składała się z kadry dowódczej i żołnierzy zorganizowanej przez Niemców ukraińskie ...

Utworzone: 20 czerwiec 2009

 1. 30 czerwca - protest w Lublinie - Protestują także Polacy z Australii

(Wiadomości)

... poświęcona ludobójstwu Polaków, Żydów i Ormian na Kresach Wschodnich, dokonanemu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Armię Powstańczą oraz SS Galizien. W czasie konferencji i sesji ...

Utworzone: 18 czerwiec 2009

 1. Listy otwarte do rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

(Państwo)

... ą skalę. Ukraińska Powstańcza Armia wymordowała, wedle znanych nam źródeł, blisko 200 tyś Polaków. Ofiarami tych mordów padli też Żydzi, Ormianie i sami Ukraińcy, którzy nie godzili się na barbarzyńsk ...

Utworzone: 25 maj 2009

 1. Juszczenko i esesmani

(Wiadomości)

... . Utrzymują również, że nie ma dowodów, iż zbrodnię popełniła Ukraińska Powstańcza Armia i SS-Galizien. Sekretarz generalny Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik uważa, iż udział Ukraińc ...

Utworzone: 05 maj 2009

 1. DLACZEGO POLACY TAK MAŁO WIEDZĄ O KRESOWYCH ZBRODNIACH 1939-1947?

(Pamięć Walka i Męczeństwo)

... , że oto Polacy niejako sami zasłużyli sobie na los, jaki ich spotkał. To, że ukraiński proletariat nakłoniony do zbrodni przez nacjonalistyczną inteligencję ukraińską, mordował nie „panów”, ale polski ...

Utworzone: 21 kwiecień 2009