Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Większość dyskusji podatkowych jest poświęcona sprawą wysokości podatków  osobistych, głównie PIT-u.

Zazwyczaj słyszymy o tym jakiej wysokości ma być PIT, czy ma być liniowy czy progresywny, z kwotą wolną czy bez. Zapomina się przy tym, iż głównym obciążeniem podatkowym w Polsce  jest VAT. 

 

To właśnie VAT stanowi ponad 40% dochodów budżetowych, podczas gdy PIT zaledwie 11%. VAT jednak płacony jest w sposób ukryty. Jest doliczany do ceny prawie każdego towaru. Wskutek tego większość osób nie zdaje sobie sprawy, iż przy prawie każdym zakupie płaci podatek. PIT każdy  pracujący wypełnia co roku. Dzięki temu wie ile płaci do budżetu  państwa.

Nie wie jednak, że to tylko część z tego co płaci do budżetu państwa. Może to jest przyczyną ciszy w sprawie obniżenia podatku VAT.

Dwa lata temu PO obiecywało obniżyć VAT do 15%.Dziś jednak, kiedy doszło do władzy bardzo niechętnie podchodzi do tego pomysłu. Zapowiada co prawda zmianę ustawy o VAT. Wyklucza jednak zmianę stawki podatku VAT. Chce co   najwyżej zmienić procedury jego uiszczenia. Z tego też to powodu zwracam się z apelem do wyborców PO. Przypomnijcie swoim liderom o ich  obietnicach. Niech obniżą VAT do 15%!  

Adam ŁĄCKI