Naród
Niezwyciężone są barwy biało-czerwone
- Szczegóły
- Kategoria: Naród
- Odsłony: 2456
Coraz chętniej eksponujemy publicznie przywiązanie do barw narodowych i podkreślamy swoją dumę z bycia Polakami. To bez wątpienia pozytywne zjawisko.
Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z istoty i dużej wagi oddziaływania barw i symboli na naszą świadomość i podświadomość w życiu codziennym. Otóż barwy stanowią integralną część otaczającego nas świata i w sposób istotny, chociaż nie zawsze uświadomiony, wpływają na spostrzeganie i przeżywanie zjawisk: stanowią element konstruujący wszystkie przedmioty, są więc wszędzie.
Biało- czerwona flaga, orzeł biały na czerwonym tle są sygnałami wywoławczymi i powodują silne reakcje emocjonalne, są sygnałami wywoławczymi niezależnie od zasobu teoretycznych wiadomości na temat istoty państwa. Krótko mówiąc: przeciętny Polak zawsze będzie inaczej reagował na flagę narodową Polski, niż na flagę np. Finlandii.
Barwy odgrywają bardzo istotną rolę psychologiczną w życiu człowieka: szereg badań wskazuje na ścisły ich związek z jego stanami emocjonalnymi. Dzieje się tak dlatego, że niektóre barwy są w sensie emocjonalnym silnie skojarzone z psychiką człowieka, z określonymi przedmiotami lub zdarzeniami. Na przykład barwa czerwona kojarzy się z widokiem krwi lub łunami pożarów, budzi więc niepokój i podniecenie; barwa zielona kojarzy się najczęściej z zielenią łąk i lasów, działa więc kojąco i uspokaja; w naszych tradycjach kulturowych barwa czarna oznacza smutek, biała- radość. Na podstawie wielu szczegółowych badań psychologicznych określono wpływ barw na stany emocjonalne człowieka. Określonym barwom lub ich zestawieniom nadaje się często rolę symbolu. Barwy symboliczne wywołują różne stany emocjonalne, o czym świadczy fakt, że wszystkie państwa mają swoje flagi (barwy narodowe), a organizacje społeczne i polityczne odbierają także pewne barwy jako swoje symbole.
Tak więc niejako „zadaniem” flagi narodowej jest oddziaływanie na odbiorcę, czyli Polaków za pomocą odpowiednich zespołów bodźców wzrokowych. Nie każde zestawienie barw zaciekawia patrzącego i jest przez niego przyjmowane z jednakowym zainteresowaniem. Przeciwnie, niewłaściwe zestawione barwy mogą oddziaływać negatywnie. Jest to problem nie tylko psychologiczny, ale także estetyczny. Dla osiągnięcia właściwego efektu barwy powinny być odpowiednio zorganizowane, eksponowane w odpowiednich warunkach i w odpowiednich zestawach. Barwy powodują, że przedmiot staje się ciekawszy, bardziej atrakcyjny, bardziej przyciąga uwagę i jako taki ma większe zastosowanie w propagandzie wizualnej, ponieważ może dodatnio wpływać na jej efektywność.
Dlatego warto z okazji Święta Flagi Narodowej zdobyć się na refleksję odnośnie naszych barw nie tylko w kontekście naszej historii i tradycji, ale także pod kątem oddziaływania socjotechnicznego na nas jako zbiorowość ludzi stanowiącą wspólnotę kulturowo- cywilizacyjną.
Amator
Za: http://amator.blog.onet.pl/
RadioMaryja.pl
23 listopad 2024
Katolicki Głos w Twoim domu- Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata
- Obywatele apelują do rządu D. Tuska o przyspieszenie prac nad CPK
- PKP Cargo za trzy kwartały szacuje stratę netto na ponad 795 mln zł
- ARiMR: ponad tysiąc rolników poszkodowanych przez powódź otrzymało łącznie ok. 25 mln zł wsparcia
- Polski Punkt Widzenia: Andrzej Śliwka (22.11.2024)
- Marszałek Sejmu: 8 stycznia rozpocznie się w naszym kraju kampania prezydencka
- Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych złoży do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia 25 przestępstw
- Informacje Dnia 22.11.2024 [21.20]
- Prezydent wręczył Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski b. prezesowi PKOL
- Myśląc Ojczyzna – ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr
- Radny powiatu kłodzkiego S. Bartczak: Naobiecywano wiele powodzianom, ale wciąż nie ma dla nich pomocy
- Strefa Gazy: 24 zabitych w atakach Izraela; szpitalom grozi zamknięcie z powodu braku paliwa