Naród
NA TYLNYCH NOGACH
- Szczegóły
- Kategoria: Naród
- Odsłony: 2498
Zazwyczaj posiada też dar refleksji, abstrakcyjnego myślenia i estetyki, czego natura definitywnie pozbawiła nasze czworonogi.
Człowiek porusza się w tej rzeczywistości wyposażony w rozum i sumienie, czyli tzw. „rozum praktyczny”, w obrębie którego ścierają się ze sobą: racjonalizm i przesłanki, których dostarcza moralność. W człowieku, u którego zwycięża argument „korzyści”, bez oglądania się na moralność czy choćby zwykłą przyzwoitość – dominuje, ani chybi – zwierzę. O osobniku, dla którego liczą się jednak uczucia i wartości, można powiedzieć /i zwykle tak mówimy/, że jest „Człowiekiem” przez duże „c”, a więc istotą stworzoną na obraz i podobieństwo samego Boga Stwórcy, i wyposażony został w przyrodzoną godność osoby ludzkiej.
W praktyce życia zaobserwować można ciekawą rzecz; otóż o człowieku posiadającym inklinacje w kierunku zaspokajania wyłącznie swych nieokiełznanych instynktów i zboczeń, rzadko mówimy, że zachowuje się jak zwierzę, natomiast zwykle używamy, zapewne przez szacunek dla zwierząt, bardziej adekwatnego, uwzględniającego zarówno perfidię takiego postępowania, fałsz i wyjątkowo bezduszną pazerność, określenia: „bydlę”.
Tadeusz Jacek Regiewicz
Za: http://regiewicz.bloog.pl/?smoybbtticaid=619dcc
RadioMaryja.pl
23 kwiecień 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Informacje Dnia: Skrót informacji z kraju i ze świata
- Pakistan modli się za zmarłego Papieża
- Uroczystości pogrzebowe ks. bp. Piotra Turzyńskiego
- Polski punkt widzenia: ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik (22.04.2025)
- Papież Franciszek apelował o ochronę każdego ludzkiego życia
- Ks. prof. H Witczyk. Chrzest to wydarzenie nieodwołalne. Tej więzi nie da się cofnąć, tak jak nie da się cofnąć własnej historii
- Świat pogrążony w modlitwie po śmierci papieża Franciszka
- Myśląc Ojczyzna – prof. Piotr Jaroszyński
- Myśląc Ojczyzna
- Porażka prokuratury. Interpol nie będzie ścigał posła Marcina Romanowskiego
- Pożegnanie Pasterza Kościoła. W sobotę uroczystości pogrzebowe
- Red. G. Górny: Dla nas wiele decyzji papieża Franciszka wydaje się niezrozumiałych, bo patrzymy z perspektywy europejskiej. Perspektywa latynoska jest zupełnie inna i tam bardzo ważna jest tzw. teologia ludu