Powyższy link dotyczy bardzo ważnego problemu, który do tej pory był lekceważony.
Już od kilku lat poruszaliśmy ten problem przy podpisywaniu aktów notarialnych dotyczących przekształceń spółdzielczych praw do lokalu w prawo odrębnej własności, mamy na to dowody, pisma do prezesów, którzy albo pomijali milczeniem ten problem, albo wprost mówili, że my nie mamy racji. Na początku roku wysłano wprost zapytanie do jednej, ze spółdzielni w Poznaniu i żadnej odpowiedzi nie otrzymano.
Poniżej treść pisma, która przybliży Państwu ww. problem.
Pozorność ta jest wadą oświadczenia woli, która została zdefiniowana
w art.83 § 1 Kodeksu Cywilnego. W myśl tego przepisu nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Zatem pozorność wyraża się w zamiarze stworzenia okoliczności, mających na celu zmylenie osób trzecich.
Umowa jest zawarta dla pozoru, gdy osoby ją zawierające (Zarząd ………. i Notariusz) starają się wywołać u osób trzecich (członków) przekonanie, iż mają rzeczywiście zamiar wywołania skutków prawnych objętych symulowaną umową. Taka pozorność umowy nabycia na własność mieszkania wraz z ułamkową częścią działki pociąga za osobą jej bezwzględną nieważność.
Pozorność umowy zachodzi też, gdy oświadczenia stron zawierają wprawdzie określone elementy nabywanej rzeczy – jednak faktycznie jedna ze stron
( Zarząd ) nie zamierzał przekazać na własność zbywanej rzeczy na podstawie umowy notarialnej, mając świadomość tworzenia fikcji (pozoru) dla uzyskania korzyści materialnych w przyszłości.
Zgodnie z art.54 § 1 Prawa Spółdzielczego, z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego oraz z § 86 ust. 1 Statutu Spółdzielni
„Oświadczenie woli za Spółdzielnię składają dwaj członkowie Zarządu, lub jeden członek Zarządu i osoba przez Zarząd do tego upoważniona (pełnomocnik).
A więc muszą być dwa podpisy w akcie notarialnym w imieniu Spółdzielni i ustawodawca wyodrębnił składanie oświadczenia woli od innych bieżących działań Spółdzielni.
Sąd Najwyższy potwierdził już w 1993r:
- Uchwała SN z dnia P 75/93 (OSNCAP 1994, Nr 2, poz. 33) która brzmi:
„Kierowanie działalnością Spółdzielni, reprezentowanie jej na zewnątrz, podejmowanie decyzji nie zastrzeżonej w ustawie lub statucie innym organom oraz składanie oświadczeń woli za Spółdzielnię należy do Zarządu. Jest to zasada obowiązująca wszystkich i to zarówno w stosunkach zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał w swych wyrokach i orzeczeniach na nieważność aktu notarialnego (SN II CR 430/69 z dnia 30.10.1969r,
SN I CKN 27/96 z dnia. 18.12.1996r, SN II CKN 96/98 z dnia 11.12.1998r) między innymi z powodu niezgodności z ustawą oświadczeń woli.
Również rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni nabywcy, jeżeli umowa o przeniesienie własności była nieważna i własność tak nabyta podlega wzruszeniu.
Wielokrotnie podkreślał w orzecznictwie Sąd Najwyższy (III CZP 14/93 z dnia 26.03.1993r., II CKN 1155/00 z dnia 23.01.2003r., III CKN 179/99 z dnia 6.12.2000r., III CKN 325/00 z dnia 21.03.2001r., III CKN 405/99 z dnia 24.01.2002r.), jak i Trybunał Konstytucyjny w wyroku SK 57/03 z dnia 21.07.2004r.
Ponadto bezwzględna nieważność czynności prawnej wynikająca z art.58 Kodeksu Cywilnego obejmuje takie sytuacje, gdy czynność prawna już w chwili rodzenia się stosunku prawnego dotknięta jest wadliwościami typu sprzeczności czynności prawnej z ustawą, albo mającej na celu obejście ustawy. Jest więc od początku nieważna z uwagi na wymienioną sprzeczność takiej czynności powoduje, iż nie stwarza ona w ogóle uprawnień (SN I CKN 934/00 z dnia 05.03.2002r.)
W świetle powyższych wyroków i orzeczeń (choć to nie wszystkie i jest ich o wiele więcej) wszystkie akty notarialne podpisane w imieniu Spółdzielni ……tylko przez pełnomocnika są z mocy prawa nieważne.
Dlatego zwracamy się do Pana Prezesa z zapytaniem co zamierza Pan z tym faktem zrobić, gdyż na dzień dzisiejszy jest to już pewnie kilka tysięcy nieważnych aktów.
Czy bierze Pan na siebie wszystkie pozwy oraz konsekwencje materialne i prawne pozorowanych aktów notarialnych spowodowane obejściem ustawy? – to żądamy takiego oświadczenia własnoręcznie podpisanego. Żądamy odwrotnej odpowiedzi, gdyż w grę wchodzi nasz majątek o wielomilionowej wartości.
Za: http://zalewska.blog.onet.pl/
MIESZKANIA WYKUPIONO PRAWIDŁOWO?
http://new-arch.rp.pl/artykul/936280_Mieszkania_wykupiono_prawidlowo.html
Chciałabym, aby ww. artykuł załatwiał problem ważności aktów notarialnych.
Niestety samo oświadczenie Krajowej Rady Notarialnej chyba nie wystarczy.
Będę monitorować temat i na bieżąco Państwa informować.
Mieczysława Zalewska