Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
13 maja 1973 r. na Skałce w Krakowie Kardynał Stefan Wyszyński podkreślał: "Władza jest dla całego narodu i wszystkie dzieci Narodu musi otoczyć taką opieką, aby w swobodny sposób mogły jednakowo korzystać z właściwych sobie praw osobowych, rodzinnych, narodowych i religijnych".

Kardynał Wyszyński nauczał: "Najważniejsze jest stoczyć zwycięski bój w Polsce o Boga, o Jego prawo do narodu, o prawo Chrystusa Zbawcy, ...poszanowanie dla Jego prawa w ziemi polskiej do tego, by był wyznawany, miłowany, szanowany czczony, słuchany... Zapamiętajcie sobie to co Wam w tej chwili mówię: ani ja, ani biskupi ani Kościół w Polsce, ani katolicy polscy, nie prowadzimy wojny z rządem, partią, ustrojem czy urzędnikami..., my tylko prowadzimy serdeczny spór o Boga dla naszej Ojczyzny".

O wolności narodu decyduje wreszcie suwerenność gospodarcza. "Do szeregu praw, które trzeba uszanować - podkreślał Ks. Prymas - należy również wolność gospodarcza. Człowiek i naród mają przede wszystkim prawo i obowiązek pracując dla własnej Ojczyzny, wyżywić swoje dzieci i rodzinę - małą czy wielką", "każdy naród pracuje przede wszystkim dla siebie, dla swoich dzieci, dla swoich rodzin i dla własnej kultury społecznej." 
"Większa mądrością - choć niewątpliwie trudniejsza rzeczą - jest jednoczyć niż rozbijać. Wyższy jest poziom kultury jednoczącej niż rozdzierającej. Dla uratowania człowieka, kultury chrześcijańskiej, cywilizacji zagrożonej przez brutalne teorie i barbarzyńskie sposoby walki musimy wydobyć na światło dzienne to wszystko co nas jednoczy i łączy" (przemówienie ingresowe).

Dziedzictwo narodowe to terytorium - ziemia ojczysta, język, literatura, sztuka, kultura twórcza, kultura obyczajowa, kultura religijna i kultura materialna. Prymas Tysiąclecia nakazywał nam "trzymać się tego dziedzictwa sercem i pazurami, jak trzymał się go ongiś Drzymała, czy Reymontowski Boryna".